şükela:  tümü | bugün
 • kendisi abidin dinonun dedesidir. ankara'ya büyük hizmetlerde bulunmuş, belki de geç osmanlı döneminde ankara'ya en çok hizmet etmiş validir. ankara kalesini çevreleyen 4 tepeden birine yaptırılan, harika ankara manzaralı abidin paşa köşkü restore edilmiş ve de çevresi park olarak düzenlenmiş halde günümüzde korunmaktadır.

  evinin bulunduğu ve adını alan semt için (bkz: abidinpaşa)
 • mevlevidir kendisi ayrıca. mesnevi'nin birinci cildi için yazdığı şerhi yayınlanmıştır.
 • zatın adına bir çok cadde ve sokak açılmıştır. bunlardan biri de adana da dır. (bkz: abidin paşa caddesi)
 • cezayir-i bahr-i sefid adaları (akdeniz) valisi abidin paşa dino akrabalık ilişkileriyle de yakın tarihimizin en önemli simalarından biridir. hıfzı topuz kendisi için « istanbul ikiye ayrılır: abidin paşa ile akraba olanlar ve olmayanlar » der. gerçekten de biraz irdeleyince son dönem osmanlı ve cumhuriyet dönemimizin birçok önemli ismi bu aileye mensuptur. kendisi arnavutluk hanedanından ahmed dino’nun oğludur. ahmed dino yakın arkadaşı kavalalı mehmed ali paşa’nın mısır’da yaptığını arnavutlu’ta yapacak korkusuyla konya’ya sürülür ve orada da vebadan ölür. aile köken olarak anadolu’yu osmanlılarla birlikte feth eden alkuşlar ve gazi turhanlardan gelmektedir. balkanlara devam etmiş ve oranın yönetimini nesiller boyu ellerinde tutumuşlardır. hatta abidin paşa ailesi gazi turhan tarafından feth edilen liopsi (yenişehir) de orta çağ şatolarını andıran bir meskene bile sahipti ki ben bunu osmanlı da yok sayılan aristokrasinin çok güzel bir kanıtı gibi düşünürüm hep. babasının ölümünden sonra saraya alınan abidin paşa birçok valilik hariciye nazırlığı gibi görevlerden sonra kendisine sadrazamlık teklif edildiği anda yıldız sarayı’nda kalp krizinden ölür. mesnevinin ilk turkce serhini de kendisi hazirlamistir.
 • bir de mevlevi degil halvetidir. bu ne perhiz bu ne lahana tursusu derseniz ben bilemiyorum.
 • mesnevi şerhi yazmış bir zat.
 • 1843-1908 yılları arasında yaşamış son dönem osmanlı devlet adamı. preveze doğumlu. erbaa, tekirdağ, varna yöneticiliklerinden sonra sivas ve selanik valiliklerinde bulunmuş, ardından 1879'da dışişleri bakanı (hariciye nazırı) oldu. sonra adana, sivas, ankara, cezayir-i bahr-i sefid valiliklerine getirildi. tarikat olarak merkez efendi dergahına bağlıydı. edebiyat, din ve tasavvuf konularında eserleri bulunan abidin paşa aynı zamanda arnavutça, arapça, farsça, italyanca, eski yunanca, rumca ve fransızca bilmekteydi. islam yanında yunan ve batı kültürüne de hakimdi. bu entelektüel yönü en önemli eseri olan mesnevi şerhinde açıkça görülür. fatih türbesi avlusunda gömülüdür. ankara'da ikamet ettiği evinin de bulunduğu semte abidinpaşa adı verilmesi boşuna değildir yani.
 • e-devlet alt-üst soy bilgisi sorgulama sonrası yapılan araştırmalar neticesinde babamın ananesinin dedesinin yengesinin abisi olduğu sonucuna ulaştığımız paşa büyüğümüzdür.

  edit: bir de kendisinin abisi olan abdülvehab paşa (dino) var. ama neyin paşası onu henüz çözemedik. araştırmalar devam ediyor.