şükela:  tümü | bugün
  • hele aradaki yaş farkı da açıksa kendilerini baba yerine koyar da öyle severler. kesinlikle sağlıklı değildir. hele ki bahsi geçen abi türk ve bahsi geçen kardeş kızsa işte o zaman o sevgi bir baskıya, geçen günler cehennem azabına, yaşanan her olay ömür törpüsüne dönüşür. çünkü abi her haltı yer fakat kız kardeş camdan bakamaz, otobüse binemez, bir yerden bir yere gidemez.*

(bkz: başlık dediğin başa kalır)
  • bazı abi bünyelerinde yeri geldiğinde karate filmi izledikten sonra kardes dövmek gibi yan etkilere yol açacak derecede doz aşımına uğramış bir sevgi olarak tezahür edebilir.
  • (bkz: erdener abi)
  • insanın içini sımsıcak yapan sevgi çeşitlerinden biri.
  • bir insanın içinden geldiği gibi doğal olduğunda çok güzel bir duygu seli, yardımlaşma duygusu, yol gösterme, rehber olma gururu...
    ancak "bir abi böyle davranmalı" gibi yapmacık gösteriye dönüştüğünde, hele düşüncesizce mekanik bir tavırla, bu davranış bir kızkardeşi her şeyden koruma içgüdüsüne büründüğünde, kaba, abartılı, hayatı zından eden bir tutsaklık çemberi...
    bazı kişiliklerde, bu vesileyle diğer kızlara nasıl davranılacağı konusunda zerre kadar etkisi olmayan bir his...
    bazılarında ise asıldığı kızın da bir abisi olduğu gerçeğini hiç akla getirmeyen bir nesne...
  • kardeşim bir arkadaşıyla hafta sonuna mahsus bir iş bulmuştu, sabahtan evden çıktı, annemle ben tuttuk yolu sinemaya gittik, daha yolda bir tuhaflık vardı içimde, mutsuzdum işte, kardeşim yoktu, film bitti, bir yere oturduk yemek söyledik, bütün yemek boyunca kriz şeklinde ben ağladım annem kikirdedi, ben ağladım "bak işte büyüdü, görüyor musun herkesin kendi hayatı oluyor yavaş yavaş, bir araya gelmelerimiz azalacak, evlenir de üniversite bitince iyice koparız" diye hıçkıra katıla ağlayıp, bir yandan etraftakilere çaktırmamaya çalışırken, annem kikirdiyordu... sordum ne gülüyorsun diye.. salak ben de başlasam kim susturacak, millet deli bunlar desin diye gülüyorum dedi. kardeşimi ne kadar sevdiğimi anladığım anlardan biridir.
  • kardeşimi sadece ben döverim olarak özetlenebilecek sevgidir. kendim komalık ederim ama başkası dokunursa dokunanın ağzına sıçarım.
  • insanın gözlerini yaşartır cinsten sevgidir, benim niye abim yok diye düşündürür
    (bkz: duskspiper/@dawnspiper)

ayrıca (bkz: ablalarin kardes sevgisi)
  • kardeşlerinin büyümelerini izlemek, kendi düştüğün hatalara düşmelerini önlemek için destek olmak, gerektiğinde borç vermek, beraber birşeyler yapıp eğlenmek, okuduklarını tartışmak, onu anlamak ve vakit kalırsa kendini anlatmak biçimindeki sevgi. yaş farkı azsa arkadaşlık boyutu, fazlaysa koruyuculuk boyutu öne çıkar. hem kız kardeş, hem erkek kardeş abisi olmak önemli tecrübeler kazandırır.

ömür boyu en samimi arkadaşın, arkadaş ne demek, kardeşin olan kişi nasıl sevilmez? tabii ki erkek kardeşimi arada sırada dövmüştüm, ama o da dergilerimi yırtarak bunu haketmişti :)