şükela:  tümü | bugün
 • katılmıyorum kesinlikle. abimin, ablam ve benim hayatımdaki yeri çok büyüktür. şöyleki babamın işsiz olduğu yıllarda abim pazarda su satar sonra da onun parasıyla evin alışverişini yapıp gelirdi. yazları antalya'daki kuzenimin yanına gider plajda çalışırdı, getirir anneme verir; annemde bizim okul harcamamızı yapardı. sonra abim liseyi bitirdi. teyzem dershaneye yazdırdı. dershaneden efendiliği ve çalışkanlığı sebebiyle evimize her ay teşekkür zarfı gelirdi. annem gururlanırdı. üniversiteyi kazandı abim o yıl. üstelik hacettepe öğretmenlik. ama babam üniversiteye gönderecek param yok. gidersen ya okuyamaz bırakırsın ya da sen okursun kardeşlerine para yetmez demişti. abim polislik sınavını da kazanmıştı, polis oldu ağlayarak. hayalindeki meslek öğretmenlik olmasına rağmen polis olmak zorunda kaldı ve ordan bile para biriktirip anneme yolladı. hiçbir zaman çocuk olamadı benim abim, hiçbir zaman delikanlı olamadı. kuzenlerimizin araba hayalleri varken benim abimin kafasındaki tek hayal bizdik. mesleğe başladığı gün ablamla bana söylediği lafı hiçbir zaman unutamıyorum. "bundan sonra başkalarının eskilerini değil, kendi aldıklarımızı giyeceksiniz." öyle de oldu. her sene okul açılmadan alışverişe götürdü bizi. çanta, ayakkabı her şeyimiz yeniydi. hatta ilk defa (bkz: converse) i o zaman almıştık (hâlâ saklarım). sonra ablam üniversite sınavı için dershaneye gitti. abim ödedi. sonra ablam üniversiteyi kazandı. abim okuttu. hem de eksiksiz. kim kız kardeşine kredi kartını verir ki? üstelik kendisi henüz yirmili yaşlarında bir gençken. arkadaşları maaşlarıyla araba alırken, ev alırken o hiçbir şey sahibi olmadı. kendisine araba alamadı. ama ablamı okuttu. babamın borçlarını kapattı, emekli yaptı. biz hastaneye gidebildik, çünkü babamızın sigortasına dahil olabildik abim sayesinde. sonra ben üniversiteyi kazandım ve öğretmen oldum. abimin hayaliydi, ben başardım. abim olmasaydı ne ablam ne de ben okuyamadık. biz bugün bu şartlarda yaşayabiliyorsak abim sayesinde oldu. biz başardık. abim sayesinde başardık. teşekkürler benim fedakar abim.

  edit: başlık sahibi zat, mesaj atıp abimin hayalinin komik olduğunu yazmış. sanırım dün yazar oldu ve bugün başlık açtı. yeni nesil yazarlar umut vaadediyor.
 • abisini bilmem ama dayısı yoksa işi çok zor gerçekten bu devirde.
 • t: bütün genellemeler gibi yanlış olan bir genelleme.

  bunun tam zıttı olan yakın bir arkadaşım var.kızın abisi adı lazım olmayan bir taşra üniversitesinde 4-5 yıl kadar okuyup bıraktı.sonra gitti bir yerlerde vasıfsız işçi olarak çalışmaya başladı falan.ama benim kız şu an abisinin tam zıttına tıp fakültesinde okuyor ve ailesinin yanında kalmayı kabul ettiği için güzelinden de bir araba aldılar.ee abin bişey demedi mi önce sana alındı diye dedik.yoo ona da drone aldılar dedi.ben gülmekten öldüm tabi araba vs drone.siz karar verin hangisi başarı*

  edit: imlâ.
 • geçersiz önermedir.

  (bkz: ipek onaran)

  iddia sahibi kanıt gösterse iyi olur. yok " bu kaidedir" diyecekse, kaide sayılacak kadar kanıt gösterse iyi olur.

  aksi durumda örneğimi istisna olarak değerlendiremeyiz.

  vakti olan "başarı nedir?" diye de sorabilir.