şükela:  tümü | bugün
 • almanya'ya gitmek için gereken sınavlar yanılmıyorsam... (bkz: sat) (bkz: deutsche schule istanbul)
 • almanlarin lise bitirme sinavidir. avusturyalilarin matura dedikleri.. bir yabanci olarak almanya'ya okumaya gitmeniz için sart degildir, ama abiturunuz varsa sizin için her sey daha kolay olur.
  alman lisesi'nde isteyen ögrenciler yapabilirler abitur'u, opsiyonaldir. almanca, ingilizce, matematik ve de ögrencinin seçecegi fizik-kimya-biyoloji alanlarindan biri olmak üzere dört derste yapilir (almanya'da alman lise ögrencileri ise latince'den tutun da cografyaya, spora, dine kadar çok çeşitli alanlarda yapabilirler abiturlarini, hepsi de gayet ciddidir)
  test filan degildir, yazili sinavdir. almanca sinavi bes, ingilizce dört, matematik ve fen üç saat sürüyorlardi yanilmiyorsam. caniniz sikilir bu süre zarfinda. beraberinizde yiyecek, içecek bir dolu seyler getirirsiniz. misal ilk gün önüme oturan alman çocuk masasinin üzerine beni bir hafta boyunca doyuracak yemek disinda bir de fener ve mum koymus, güldürmüstür beni sinav boyunca her kafami kaldirdigimda. benim annem ise zihin açar diye ingilizce sinavi için yanima kuru üzüm-leblebi vermis, ve ben bagimlilik yapan bu yiyecekleri yemekle korkunç bir vakit kaybina ugradigim gibi, bir metre ötemdeki sirada oturdugu halde, lacrima, lacrima, bana da versene diye bagiran şuursuz bir arkadas yüzünden nerdeyse kopya çekiyorum sanilmisimdir.
  bir de sözlü olursunuz sonra iki alandan, yazilidan kaldiysaniz düzeltmek fonksiyonunu yerine getirebilir bu sözlüler, ya da notunuzu yükseltebilir. heyecanli, adrenalin salgilatici anlardir bunlar hayatinizda.
  degisik bir deneyimdir abitur. abitur diplomam su an hiçbir isime yaramasa da sevgiyle anarim.
 • sınavdan çıktığınızda inanılmaz bir rahatlama hissedermişsiniz. hatta şöyle bir diyaloğa da tanıklık edilmiştir:

  cüneyt: ohh abi bitti sınav yaa. artık var ya dünya sikse umrumda diil o kadar rahatım.
  okul müdürü: cüneyt seni disipline verdik.
  cüneyt: tamam hocam.
 • alman oss'si denilebilecek sinav
 • alman lisesinin dışında istanbul lisesinde de yapılır bu.
 • (bkz: studienkolleg)
 • 1998 senesinde tuvalette kitap bulunması skandalı sebebiyle iptali gündeme gelmişti. tuvalete giren çıkanın listesi tutulduğu için herkes potansiyel şüpheliydi. tuvalette ne kadar süre kaldıkları da cabası.

  notlandırması da cins alman sistemine göredir. tek sınavlardan 0-15 arası not alınır. yüksek not daha iyidir. 0-5 aralığı normal 10luk sistemin puanlarına göre olmakla beraber 6-15 aralığı onluk sistemin 5ten yüksek notlarını daha detaylı olarak temsil etmektedir. sonra bu notlar sözlü notlarıyla karmalanır ve düşük olmasının daha iyi olduğu sisteme döndürülür. yani "yaşasın 1 aldım" demek en güzelidir. ama tabii ki bu da egale edilmiş ve 1'den düşük not da alınmıştır.

  bi de ausgleich denen almanca dışındaki derslerden 5ten düşük alınan notları diğer bir dersten yüksek alınmış notla dengeleme hususu vardır, çok (denyo) kişiyi abitur sahibi yapmıştır.

  bunun denkliği de problemdir. alman lisesi almanyadaki herhangi bir lisenin abituruna denk sayılması için kıçını yırtmıştır. aynı problem istanbul lisesinde de keza vuku bulur. abitur yaptım diye gidersiniz, nah abitur yaptım diye döndürürler.
 • bu sene çişi gelip tuvalete inen öğrencilerin birbirleriyle sorularını rahatça tartışma ortamı bulduğu, kanımca çok gereksiz olan ve birçok öğrenci için hayati önem taşımasını bir türlü anlayamadığım sınavlar topluluğu. bunun hiçbir işe yaramayan versiyonu için (bkz: sprachdiplom)
 • almanyada yaşayanların gymnasiumdan sonra üniversiteye girebilmek için başvurdukları yazılı ve sözlü olarak yapılan sınavlar topluluğudur, başka alternatifleri de vardır öss gibi tek opsiyon deildir.
 • sprachdiplom'dan farkı bu levela sahip olan öğrencilerin almanya, isviçre ve avusturya'da "bildungsinländer" ("eğitim yerlisi" - eğitim açısından ülkedeki muadil okul mezunlarıyla eşit) sayılmaları, o ülkenin vatandaşlarıyla aynı prosedürü uygulayarak ve öss'ye girmelerine gerek kalmadan hayatları boyunca herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırabilme imkanına sahip olmalarıdır. ayrıca ingiltere'nin de dahil olduğu çoğu avrupa ülkesi abitur ingilizcesini üniversite için yeterli görmekte ve öğrenciden ekstra bir sınav talebinde bulunmamaktadır.