şükela:  tümü | bugün
  • sanırım fransızca habillé'den gelen kelime.. "giyinmiş" annamında yani
    (bkz: gotunden sallamak) (bkz: amma ve lakin) (bkz: destekli sallamak) (bkz: kuyruk sallamak)
  • ayrica eski dilde yuzunu orten, utangac kadin ya da kiz icin kullanilir. ba$taki "a" uzun soylenir.
  • bayanların çok özel günler için satın aldığı ve hayatlarında bir kez giydikleri özel mi özel kıyafetleri. gelinlik kadar önemlidir. bir kez kullandıktan sonra tozlanması için rafa kaldırılır. kendi söz ve nişanında ve bilimum çok yakın akraba düğünlerinde giyilmek için ayrı ayrı abiyeler alınır ve bunlar normal günlerde giyilebilecek kıyafetler değildir. her birine yüklü miktarda para yatırılır ya da damadın yatırması beklenir.

asabi - hayatım, nerden çıktı şimdi bu kıyafet işi yaw?
    asabiye - e ne giyeyim hayatım, elbisem yok nişan için.
    asabi - geçen sene aldık ya bitane, onu giy bak hiç giymiyosun ne zamandır.
    asabiye - aa olur mu hiç öyle şey, onu teyze kızının düğününde giydim ben.
    asabi - ya kim bilecek onu, yeniden 240 milyon niye verelim bidaha giymiyeceğin bişeye
    asabiye - sen beni sevmiyosun
    asabi - asıl sen beni sevmiyosun, ben 3 senedir aynı kayafetle gidiyorum heryere...
  • giyenin üzerinde siyah pul bırakmayanı verilen paranın boşa gitmemesi açısından önemli olan gereksiz masraf kaynağı.. giyip rafa kaldırılması kaderinde olan süslü püslü kıyafet..
  • insanın asla kendi zevkine göre bulamadığı gereksiz kıyafet türü. sanırım en iyisi diktirmektir bunları.
  • mumkun oldugunca tadilata izin verilmemesi gereken kiyafet turudur, hayir tadilat yapmayacagiz, sizin icin ozel tekrar diktirecegiz derlerse direk kacin ordan, arkaniza bakmadan uzaklasin.
  • feminen abilere söylenen sözcük.
    (bkz: şabaniye)
  • özellikle köy düğünlerinde saç telinden ayak tırnağına kadar serpiştirilen bir tür ; sonradan gelenekselleşmiş ritüel kıyafeti. en önemli özelliği yeni doğan insan yavrularına da düğün,sünnet,kına vb toplu kıyım günlerinde giydirilmesidir.
  • gece kıyafeti. hanımların genelde düğünlerde, özel davetlerde giydikleri süslü püslü, şıkıdık kıyafetlere verilen isim.
  • nişan mişan, çok yakın akraba düğün müğünü için tercih edilen pul ve tül bulutuna verilen isim..

sanıyorum, bu abiye kıyafetlerin istanbuldaki tüm ama tüm modellerini bir yahut iki firma yapıyor..
    heryerde birbirinin aynısı modeller, drapeler vesaireler..
    farklı ve güzel bulması mümkün, çok çok az örneği var..

kaldı ki en dandürük modeli günümüz rakamıyla 300-400 liradan başlıyor bikaçbin teleye kadar yolu var..
    abiye, insanın pulla tülle drapeyle imtihanı sanıyorum..
    ayrıca goddamnshit! neredeyse hepsi straples!