şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zor zanaattir. bir nevi annelik provası bile denebilir(kardeşle yalnız yaşanıyorsa özellikle), tabi ki anneler kadar fedakar olamaz ablalar ama kardeşlerine kol kanat gerdikleri de gerçektir.
 • anne olmak kadar olmasa da, dünyanın en keyifli duygu ve ilişkilerinden biridir. ömür boyu bir dostunuz olacağını bilmek, güven duymak ve aynı güveni ona hissettirmektir.
 • anne yarısı olmak,hep kardeşi kollamak, kardeşi üzeni dövmek istemek,yediğinden kardeşe ayırmak,cebindeki son parayı ona vermek,bir yere gidince en çok onu özlemek ,kavga edince gırtlağına sarılmak,kıskanmak, kıskanılmak,paylaşmayı öğrenmek.
 • çifte standart uygulamasının yapıldığı ailelerde unutulan, kenara itilen evlat muamelesi de görebilir bu abla kişisi. kardeşin her şeyi vardır, herkes daima onun yanındadır, her şeyin en iyisi kardeşe yapılır. ablanın ise hiçbir şeyi yoktur, yapmak istediklerinden ve yapabileceklerinden başka. nasıl yaşadığı bile umursanmaz. oysa abla kardeşi ve ailenin diğer fertleri için akla hayale gelmeyecek fedakarlıklar yapmıştır, bunların sözünü bile etmemiştir. hataya düşüp durumun düzeleceğini beklememek ve yola devam etmek gerekir.
 • yaşanabilecek en güzel, en saf duygulardan biridir. karşılıksız sevmektir.

  tek istediğim onu hep gülerken görmek.
 • eğer bi dişi kendinden 10 yaş ve fazlası yıl daha küçük bir erkek kardeşe sahip olup da ermişse bu mertebeye pek güzel bi durumdur. fazla kavga olmaz olsa da eğlencelidir. biraz anne gibi olur insan, göremeyince özler..**
 • gerçek bir erkeğin normal şartlarda hayatı boyunca tadamayacağı duygulardan biridir...
 • hayat boyu hiç görülmemiş olan ve hiç de görmek istenmeyen, ayrı ebeveynlerden birinin çocuğu olması durumunda maruz kalındığında ne yapacağını bilmemeyi beraberinde getiren durum. kişi, henüz ebeveynini bile kabul etmekte zorlanırken, kendisi dışında verilmiş kararlar nedeniyle(hep olduğu gibi) etkilenmektedir. bir veya birçok "kardeş" kavramının kafa karışıklığına, hatta bazen(olmaması gerektiği halde belki de) tiksintiye neden olması mümkündür. birkaç yıl sonrasında meydana gelebilecek olaylar düşünülmeye ve verilecek tepkiler(ve verilmesi gerekenler) kestirilmeye çalışılır. ebeveyne duyulan öfke, kızgınlık ve derin negatif duyguların, gökten zembille inmiş ve asla kardeş olarak kabul etmenin düşünülmediği tamamen olaylardan habersiz ve sorumlu tutulamayacak kişiye yöneltmenin doğru olmadığının bilincinde, ne yapacağını bilemez halde durmak getirilerinden biridir. korkulan şeylerden biri günün birinde gerçekleşecek yüzleşme anıdır. bu yüzleşmeden kaçmak istenir. bu kaçışın başarılamayacak oluşu kişinin midesine oturan, asla sahip olmak istenilmeyen dışsal sorumluluktan başka birşey(genelde) değildir. bu olaylar silsilesinin ardından varılabilecek sonuçlardan biri şudur: "abla olmak için(yada abi) kan bağı gerekmez. öte yandan, kan bağınızın bulunduğu her küçük yaş insanı "kardeş" olarak kabul edilemez."
 • hayat boyu hiç görülmemiş olan ama görülmek için can atılan, başka ebeveynlere sahip bireyler arasında da oluşabilen, ve mutluluk veren durumu beraberinde getiren durum. kişi, kendi ebeveynlerinden olan çocukları bile kabul etmemekte kararlı iken bu o insanı zor duruma sokarken, kendisi dışında verilmiş kararları görmezden gelip, kendine ait seçimler yapabilir durumdadır. kan bağı nedeniyle(belkide) dikte ettirilmeye çalışılan kardeş kavramının midesinde yarattığı yanma ve hissettiği tiksintinin ötesinde, dışsal karşılaşmalar sonucunda kendisine yaın hissetiği bir bireyi "kardeş" olarak sahiplenebilir. ebeveynlerinden olan çocuklara karşı duymadığı sevgi ve sorumluluk, tamamen dışarıdan gelen ve yabancı oalrak tabir edilebilecek bir bireye karşı hissedilebilir. bu olaylar silsilesinin ardından varışabilecek sonuçlardan biri şudur: "bireyin kardeş olarak kabul edilebilmesi için kan bağı gerekmez. kişinin hayatının içinde yer almayan tamamen yabancı bir bireye karşı bu duygu hissedilebilir. öte yandan, kan bağı içinde bulunulan yarı ebeveyn çocukları bu duyguyu yaşatmanın ötesinde mutsuzluğa bile neden olabilir."