şükela:  tümü | bugün
  • doğumdan önce plasentanın implantasyon yerinden kısmen ya da tamamen ayrılmasıdır.
  • gebelik sırasında birden başlayan şiddetli ağrı ve bazen eşlik eden vajinal kanama şeklinde görülür. gevşemeyen uterus kasılmaları olur. plasenta yapıştığı yerden ayrılır, buna bağlı olarak bebeğe kan gidemez ve hayatı ciddi tehlike altına girer. plasentanın ayrılmasına bağlı olarak uterus içerisine kanama olur. anne ve bebeğin hayatını tehtit eden acil müdahale gerektiren bir durumdur.
  • plasentanın doğumdan önce bebek anne karnındayken implate olduğu noktadan ayrılması manasına gelir. bebek ve anne için başa gelebilecek önemli bir durumdur keza bütün beslenmesini ve oksijeni plasentadan sağlayan bebek tamamen bunlardan uzak kalacak ölüm riski ile karşı karşıya kalacaktır. acil sezaryan endikasyonudur. gördüğünüz yerde alıp anneyi ameliyathaneye koşarsınız yada ameliyathaneye koşan bir kadın doğumcu görürseniz muhtemel tablo plasente dekolmanıdır. gebelik hipertansiyonu, geçirilmiş sezeryanlar sigara kullanımı neden olabilecek bazı faktörlerdir. kanama çok şiddetli olacağından annenin ani hipotansiyon hipovolemik şoka girme riski çok yüksektir. uterusun atonide kalması ise annenin başına gelebilecek en kötü tablodur. masif kan transfüzyona rağmen toparlayamayacağı gibi uterusun tamamen alınmasına kadar gidebilir.
  • doğumdan önce plasentanın uterustan ayrılmasıdır . bebek ve anne için tehlikeli bir durumdur . nedeninin daha çok plasentayı besleyen damarlarla ilgili bir problem olduğu düşünülüyor .
  • kanin myometriuma ekstravaze olmasi nedeniyle myometrium mavi-mor renk alir, bu duruma couvelaire uterus/uteroplasental apopleksi denir.
  • ablasyo plasenta (plasental dekolman), bebeğin eş kısmının doğumdan önce rahim duvarından ayrılması durumu olup hem anne hem de bebek için hayatı tehtid eden önemli bir gebelik komplikasyonudur.