• islâmiyet öncesi mekke'nin, muallakat-ı seb'a denilen en büyük yedi şairinden antere bin şeddad'ın uğruna şiirler döktürdüğü platonik aşkı ve takıntısıdır emmisinin kızı able.

bu takıntısı o düzeydedir ki konu komşu antere ile dalga geçmek için ona "ebû able" falan derler. fakat able, habeşli siyahî bir cariyenin oğlu olan kara tenli köle çoban antere'ye pek de yüz vermemiş. able yüz vermese de, kendisini sevgilisine ispat etmek için öylesine çabalamış ki antere, sonunda kölelikten kurtulduğu gibi savaş kahramanı falan da olmuş.

able'ye yazdığı dizelerden seçmeler:

- o* bir döşeğin üzerinde akşamlayıp sabahlar, bense gem vurulmuş bir yağız atın* sırtında geçiririm geceyi.

- çünkü o* aklını başından alır; bembeyaz dişleri, öpülmesi hoş ve tatması lezzetli ağzı ile.”

- ey able’nin el-civa’daki evi, konuş! sabahın hayırlı olsun, ey able’nin evi, esenlikte ol!

- able müreffeh bir şekilde yaşar, ipek elbiseler giyer ve eteklerini sürür, ben ise demir zırhlarımın içinde yaşarım.

- mızraklar bedenime batıp etimi parçalarken ve hindistan yapımı kılıçlardan kanım damlarken seni hatırladım. o kılıçlar sen gülümserken dudaklarının parıltısı gibi parıldadığı için o kılıçları öpmeyi diledim.

- bırakın da en yüce makamlara ermek için çaba sarf edeyim ki; mevkilerin en uzak hedeflerine ulaşayım. umulur ki, able artık benim siyah tenime razı olur ve bana olan kızgınlığından vazgeçer.

- ey able! beni savaşta bir görsen, ben savaşta aslan gibi ileri atılıyorum. düşmanın küçükleri karşımda çekirge yavruları, büyükleriyse su birikintisindeki kurbağalar gibi perişan yatıyorlar.

- ey able! ben yetmiş bin kişiden oluşan bir birlikle karşılaşsam da onlarla çarpışmaktan korkmam.

- able'yi terkime aldığım zaman atım huysuzlaşır, hırçınlaşır; onunla baş başa kaldığımız demlerde de ön ayaklarını yere vurup ağlardı. ama ben hatırını alır, kimsenin ona bedel olamıyacağını anlatırdım. o able'yi hiç sevmezdi; able de onu..
  • böyle tinder kıvamında bir dating app'tir. tek farklı beğenme sistemi biraz fantezi. beğendiğiniz kişi hakkında size 3 soru soruluyor ve hepsini bilirseniz konuşma penceresi açılıyor.

--- spoiler ---

ınstagram reklamı ile gördüm. eğlenmek için giriş yaptım. bir saatte tinder'dan daha çok eşleşmem oldu. neden mi? çünkü türk kızlarının hepsi aynı fabrikadan çıkmış gibi davrandığından cevapları tahmin etmek zor değil. henüz mesaj kısmına geçmedim. akşam copy paste ile yürüyeceğim. ekmek parası be abiiiii. bu da böyle bir anımdır.
    --- spoiler ---
  • ingilizceyi 2. dil olarak bilenlerin en cok yanlis yaptiklari ek/suffix.

eger bir fiil/verb -ate suffix'i ile bitiyorsa -able suffix'ini almadan once -ate suffix'inin, 'te' kismi duser.

operate -> operable
    estimate -> estimable
    duplicate -> duplicable
    associate -> associable

tabi ki her kural gibi bunun da istisnalari vardir. istisnadan ziyade, verb 2 ya da daha az syllable'dan (heceden) olusuyorsa genelde te kismi kalir:

relate -> relatable
    create -> creatable
    locate -> locatable

tabi ki 2 syllable'dan daha fazla syllable bulunduran kelimelerde de gorulebilir:

educate -> educatable

aslinda bu istisna dedigimiz durum o kadar da istisna degildir; cogunluk ilk basta dedigim gibi olsa da, adamlar aklina eseninde "te"'yi tutmuslar, aklina eseninde tutmamislar.
  • ing. yapmaya hali vakti olan, terebentin.. tim burton..
  • ingilizce kelimenin sonuna yapabilme edebilme anlami ile eklendiginde turkler tarafindan yine eybıl diye okunmaya devam eder. boylece confortable okunur konforteybil, portable okunur porteybil. halbuki bu yanlistir. olmasi gereken konfortabıl ve portabıldır.
  • nasa'nın 50 'lerin sonu 60'ların başında kullandığı third stage bir roket türü.. aslı vanguard roketinin 3. kademesinden evrilmiştir. thor ve atlas roketleriyle kombine edildi.. ama ateşleme problemleri nedeniyle ablestar olarak tekrar güncellendi. genelde thor-able kombinasyonu olarak casus uydularda ve bilimsel uçuşlarda yararlanıldı.. ilginçtir daha kuvvetli olan atlas-able kombinasyonu daha başarısız olmuştur.. bence bilerek ilgilenmediler. bu da tarihe not düşülsün, araştırsınlar ilgilenenler..
hesabın var mı? giriş yap