şükela:  tümü | bugün
  • özellikle bilgisayar yardımıyla canlı sahne performansı gerçekleştirmek amacıyla geliştirilmiş müzik yazılımı . yanına bir adet m-audio ozone veya benzeri bir cihaz aldınız mı cillop gibi olur .
  • yeni cikan 3.0.4 versionu gayet basarili olan, rewire olarak kullaninca acaip ise yarayan program.. canli performans icin m audio nun yeni audiophile firewire i ile beraber kullanildiginda daha da yikim olan program
  • rewire ozelligi ile reason icin genelde tercih edilen cubase sx'e gore cok daha hafif bir sequencer, otomasyon, vokal kayit, efekt araci haline gelen live pa programi. cubase'deki gibi bin tane efekti olmasa da mevcut olanlariyla istenilen isler rahatlikla yapilabilir. 4 versiyonu yolda..
  • bilgisayarlarin muzisyenlere sundugu sonsuz olanaklari beraberinde getiren, neredeyse kusursuz yazilim. gectigimiz yillarla beraber studyo harcamalarini (oyle bir maddi imkana sahip olunmadigi surece) minimuma indiren teknolojiler evimize, odamiza, cok afedersiniz kicimizin dibine kadar girmis durumda. gunumuzde evde album kaydedebilmek icin tek ihtiyaciniz olan seyler, bir m-box ses karti / preamp, iyisinden bir lap-top, keyfinize kalmis oktav genisliginde midi klavye, bir mikrofon ve pro tools ile ableton live basta olmak uzere cesitli m audio yazilimlari.

programin arayuzu insani devamli kurcalamaya tesvik eden bir sekle semale sahip. oyuncak gibi gozukmesinin bu etkide onemli pay sahibi oldugunu dusunuyorum. daha once de bahsedilmis olan rewire ozelligi sayesinde, gerekli gordugunuz takdirde davullari reason'dan cikabilirsiniz, midi'yi moog'a gonderebilirsiniz, imkanlar cok cok fazla gercekten. canli calmaya oldukca musait bir yapisi olsa da, midi tracklerinin sayisi arttikca bilgisayarin yardim cigliklarini duyacaginizdan, midileri disardan dondurmek daha akil kari, tabi oyle bir set kurmaya parasi olana.
  • müzik sequencer programidir. reklamlarinda dj kullanimi icin ideal deniliyor ama malesef henüz mp3 calma fonksiyonu yok. sequencer olarak cok kullanisli degil ama canli konserde yanlis birsey yapma olanagini nerdeyse ortadan kaldiriyor. mükemmel bir senkronizasyona sahip. programin kendine ait plug-in´leri de oldukca enteresan.

edit: bu entry 5 ve 6 versiyonları için geçerli değildir.
  • operator isimli soft synth plug-in'i cikan program. ableton firmasinin sahibi robert henke, internet sitelerinde bulabileceginiz videolarda o has alman aksanli ingilizcesiyle acikliyor numaralarini*.
  • ableton, live 5'i duyurdu. haziran sonuna dogru cikmasi beklenen yeni surumde, mp3 destegi (en muhim yeniliklerden biri), gelistirilmis warp (live'in harika senkronizasyon aparati) ozelligi, mackie kontrol araci destegi, yeni moduller (beat repeat, phaser&flanger, auto pan, saturator, arpeggiator, update edilmis sampler), kolay ve daha kullanisli library (soundbank) yaratim imkani eklenmis. diger butun araclarda gozden gecirilmis ve update edilmis. bir diger hos yenilik de sag tus menuleri, zira bu da produksiyon asamasinda kolaylik ve hiz saglayan bir ozellik olacak.

live 5'in ciktigi gune kadar 4'u alan herkese 5'in serial'ini verecekler, 40-50 dolarlik bir tasarruf saglayacaktir sanirim bu hareket almak isteyenlere. yine link'ini verelim: http://www.ableton.com/index.php
  • rex dosyalarini acsa sahane olurmus diye dusundugum program.
  • ableton programının geliştirme sorumlularından başta geleni, şirketin ortaklarından da olan ve monolake ismiyle tanınan robert henke'dir.
  • vst de destekleyen, 5.2 versiyonu yarmış programdır.. bu kadar geç daldığıma pişman oldum.. görsel olarak da kullanım kolaylığı olarak da müthiş, canlı performans için ise en az ama en az little sound dj kadar rahat ve s.çması zor bi programdır.. insana zorla powerbook aldıran programdır.. (alamadım, alamıyorum, almak istiyoruueaaam)

edit: bu entry'yi girdikten 1 hafta kadar sonra netekim macbook aldırdı.. hayatı kaydırdı..