şükela:  tümü | bugün
  • aslında şu haliyle dağılmaması bizim için daha iyi. almanyanın ve fransanın bu kadar ülkeyi sırtında taşıması onlar için büyük sorumluluk ve yük. sınırlarının büyümesi , midilliden giren mültecinin soluğu berlinde alması işlerine gelmez. bu hantal yapı şu an türkiyeyi sıkıştırıyor. ülkelerin çoğu batık halde zaten. özellikle son üye olan devletlerin vasıfsızlığını saymıyorum bile. sırf rusyaya tampon olması adına alınan devletler olarak bile nitelendirilse dahi yanlış olmaz. bu yapının geleceğini görmeyen ingiliz aklı manevra ile kendini kurtardı.(bkz: brexit)
    dünyada zenginlik 200-300 yılda bir batıdan doğuya , doğudan batıya sarkaç misali gider gelir. artık bu yüzyıl doğunun devrimi ve zenginliğinin tepe yapacağı zaman dilimi olacaktır. genç ve dinamik nüfuslu ülkelerin kendi eğitimlerini tamamlaması ile birlikte , akıl hocası devletlere ihtiyacı kalmadan ayaklarının üzerinde durma haline geçmişlerdir.
    teknoloji , silah üstünlüğü ve zengin ailelerin doğuyu tercih etmesiyle birlikte amerikanın bile üstünlüğü tartışılır vaziyete gelmişken yaşlı , yorgun bir avrupanın ayakta kalması düşünülemez.