• taze gelişme, android üzerinde yaptığı çakallıklar sebebiyle olmuş: https://www.wsj.com/…#click=https://t.co/xk72r3m3rk

kararın, android’in özgürleşmesine ve google’ın sıkı kontrolü dışına çıkmasına olanak sağlayacağı düşünülüyor.
  • ab 90 gün içinde android'te tekelci faliyetlerini durdurmasını yoksa ek cezalar geleceğini söylemiş.

google ise her zamanki gibi masum olduğunu ve temyize gideceğini söylemiş.
  • almanya’nın vw hadisesine cevabıdır. alman dediğin er ya da geç intikamını alır.
  • google'ın tekkelleşmesini engellemeye çalışan cezadır.

aslında google açısından tekelleşme olayı sadece android'de yok. en basitinden arama sonuçlarında bile tekelleşmesi var: arama sisteminde web sitelerinden topladığı verileri kullanarak, ziyaretçinin siteye gitmesine gerek kalmadan google üzerinden geri çıkmasına sebep oluyor. örneğin herhangi bir "x nedir?" kalıbını aratırsanız cevabı google'dan öğrenir ve google'ın bu bilgiyi aldığı siteye girmeden çıkarsınız. bu durum özellikle bilgiyi kullanıcıya sunmak üzere sitesinde hazırlayan ve emek verenlere büyük bir zarar. bu yüzden binlerce web sitesi ziyaretçilerinin büyük çoğunluğunu kaybetmiş durumda.
  • gerizekalıca bir karardır.mantıklı bir tarafı yok.bu adamlar hayrına mı yapıyor bu işi? stock uygulama olarak tabi koyucak kendi uygulamasını.ki zaten o uygulamalar silinebiliyor.apple'a da kesin o zaman cezayı.
  • sebebi rekabetin yok olması ve akıllı telefonları himaye altına alması imiş. çok saçma. adamlar bu işi hizmet için yapıyor. uygulamaların, accountların, yazılımların tek elde toparlanması, kullanıcılara çok daha kullanışlı, kolay geliyor. bir sürü çöp şirket kalabalığından iyidir.
  • 3 somut sebep ile ceza yemiş:

1) play store'a bağlanma hakkı isteyen üreticiler google search uygulamasını ve chrome'u yüklemek zorunda bırakılmış

2) büyük üreticilere ve operatörlere sadece kendi google search uygulamasını yüklemeleri koşuluyla ödeme yapılmış

3) üreticiler android'in kaynak kodu kullanılarak üretilen alternatif android versiyonlarının yüklü olduğu telefon telefon satmaları durumunda üreticiye google'ın uygulamalarını ön yüklü olarak piyasaya cihaz sürmelerini engellemekle tehdit etmiş

özellikle 3.cü madde, android'in özgür olmasını ve üreticilerin özgürce kullanmasını engelleyen bir davranış.
  • google'ın bu işi hizmet için yaptığını sanan saftirikleri göstermiş olan ceza. olayın onların bile anlayabileceği kadar basitleştirilmiş açıklaması şu şekilde:

google görünürde bedava işletim sistemi sunarak üreticileri kendisine çekip akıllı telefon işletim sistemi piyasasının %80 küsurunu kontrol ediyor.

bu sayede, düşük pazar payına sahip olmasına rağmen yazılımcılara para kazandırmakta olan ios haricindeki bütün işletim sistemlerinin yazılım desteği almasını kısıtlıyor.

bunun sonucunda, yeterli yazılım seçenekleri sunamayan küçük pazar payına sahip işletim sistemleri yok oluyor. (bkz: windows phone), (bkz: palm), (bkz: amazon fire phone), (bkz: blackberry)

bunun sonucunda, telefon donanım üreticileri daha da google'a bağımlı hale geliyor.

gelirinin çoğunu kullanıcı kişisel bilgilerini analiz ederek sattığı reklamlardan kazanan google bu sayede daha fazla kullanıcının kişisel bilgilerine erişme şansı buluyor.

böylece hem "bedava" ürün sunamayan işletim sistemlerini piyasadan siliyor, hem telefon üreticilerini kendisine daha da bağımlı hale getiriyor, hem onları android kullanabilmek için diğer google yazılımlarını yüklemeye zorlayabiliyor, hem de o yazılımların rakiplerinin pazar payını kapıyor.

yani kısacası, bir ürün çeşidindeki (işletim sistemi) pazar payını diğer ürünlerinin rakiplerini nefesiz bırakmak için kullanıyor. anti-trust kanunları tam da böyle çakallıklara engel olup güçlü firmaların rakiplerini piyasadan silmesini engellemek için varlar. çünkü o rakipler ortadan kalktığında, piyasaya tek başına hakim olan üretici tüketiciyi istediği ürünü istediği koşullarda, istediği fiyattan satın almaya zorlayabilir. bunun tüketicinin yararına olduğuna inanacak kadar saf olan kimse yoktur herhalde.
  • ab'nin kapitalizmi doğru düzgün uygulamak konusunda amerika'nın 30 yıl önünde olduğunu gösteren ceza.

amerika bu işleri reagan'dan beri saldı, sonuçları da hiç iyi olmuyor.
9 entry daha
hesabın var mı? giriş yap