şükela:  tümü | bugün
 • bence 2018’de tam üye oluruz,olmadı 2023 yılına kadar kendi yerli ve milli avrupa birliğimizi kurarız.

  almanya’nın oyun kartıdır.

  salarım mültecileri ha.
 • umarım erasmus'u etkilemez dediğim kesintidir. erasmus aydın türk gençlerinin türkiye'den siktir olup gitmek ruh haline ulaşması ve bu kısa fani hayatlarını cehennemi kıskandıran bir yerde geçirmemeleri konusunda atacakları en kolay ve etkili adımlardan biridir.
 • (bkz: yarra yering)
 • mülteci korkusunun bittiğine işaret olan haber.

  "aman ağam, paşam, yakında vize serbestisi var, dayanın biraz" modundan,
  "hans, aldo ile konuştum, françois de tamam dedi, raad olun, sektör edin türkleri, ahahaha" moduna geçtiklerinin resmi ifadesidir.

  kısaca;

  birileri kandırılınca biz de kandırılmış olduk.
 • ilk olarak erasmus'u etkileyeceğini düşündüğüm yorumdur. zaten erasmus kalmadı da, bu açıklama da malumun ilamı olmuş. onun dışında kamu ve sivil toplumca planlanan ya da hazırlanan yüzlerce ab projesi çöp oldu demektir. yazık.
 • gerçekleşmesi durumunda haklı bir askıya almadır. haberlerde geçen ipa 2denilen şey bir `çerçeve anlaşmasıdır.`

  kapsamı da birlik tarafından türkiye cumhuriyeti’ne yapılacak mali yardımın uygulanmasına ilişkin düzenlemelerdir. yani bu yardımlar inovasyon ve ar-ge odaklı horizon 2020 ve mesleki eğitim, öğrenci dolaşımını içeren erasmus + programını kapsamıyor.

  ipa-1 katılım öncesi yardım aracı 2007-2013 yıllarını kapsıyor

  ab müktesebatına uyum ve uygulamasına yönelik kapasitesinin geliştirilmesi ve
  ekonomik ve sosyal uyuma yönelik kapasitelerinin oluşturulması
  hedefleri çerçevesinde yürütüldü.

  ipa-2 bununla bağlantılı olarak katılım öncesi yardım aracı (ıpa)’nın 2014 – 2020 yıllarını kapsayan ıı. dönemi de ı dönemin devamı niteliğinde, ab müktesebatına uyum ve uygulamasına yönelik kapasitesinin geliştirilmesi ile ekonomik ve sosyal uyuma yönelik kapasitelerinin oluşturulması hedefleri çerçevesinde yürütülmesine yönelik bir çerçeve programıdır.

  özet olarak: demokratik kapasite artırmak için bir fon belirlendi, bu demokratik kapasite artırımı sektörel ilerleyecekti. eğitim, sosyal kalkınma ve istihdamda ilerleme demokratik gelişimi de getirecek böylece demokrasinin de kalitesi artacaktı. ama öyle olmuyor madem öyle biz de bu yardımları keseriz noktasında bir tepki veriyor komisyon. erasmus ve horizon 2020'ye de sıra gelebilir.

  2014-2020 arası planlanan bütçe burada.

  ipa-1 ve ipa-2 ile ilgili daha detaylı bilgi burada.

  edit: imla
 • avrupanın öngörü konusunda sıçtığını gösterir karşısında tüm türkiyeyi mülteci haline sokup üstlerine salma planı yapan bir mantığın suyuna gitmeyerek, otomatik olarak avrupa birliğini tehlikeye atıyorlar.
  herşeyin diplomasi ve siyasetle çözülebileceğini sanıyor naifler.