şükela:  tümü | bugün
  • amin (cc) diye biter.
  • (bkz: aborijin)
  • yine bir aptallık filtesiyle karşı karşıyayız sayın seyirciler.

aborijinler avustralya'nın göçebe yerlileri.

modern kabul edilen dünyadanın kalanından bağımsız bir özgür alanları kalmamış durumda. misyonerlik ve sömürgecilik adamların hayatını sikip atana kadar yaşadıkları doğa ile barışık hayat yok olmanın eşiğinde. aborijin gençlerin suça bulaşma oranı diğer gençlerden 11 kat fazla. bu durumda üç seçenek var;

ya bu dua tamamen türk ergenlerin kulaktan kulağa aktarırken uydurdukları bir metindir.
    ya aborjinler misyonerlik faaliyetlerinden çok etkilenmişlerdir
    yahut aborjinlerin tanrısı aborijinleri hiç siklememektedir.

adamların kendilerine faydası yok ettikleri duayı hayat felsefesi etmeye çalışan var.
    embesiller için hayat dersleri diye başlık açtım yıllar önce su sözlükte. hala ara ara taşak geçtiğimi anlayamayıp oradaki entryleri facebookta paylaşanlar oluyor.

"
    2004 yılında avustralya hükûmeti avustralya'nın en büyük yerli organizasyonu olan atsıc'i (the aboriginal and torres strait ıslander commission) kamu fonlarının atsıc'in başkanı tarafından kötüye kullanıldığı gerekçesiyle feshetti ve yerlilerle ilgili programlar başka hükûmet bölümlerine aktarıldı ve hükûmetle beraber çalışan "department of ımmigration and multicultural and ındigenous affairs" altındaki "the office of ındigenous policy coordination" kuruldu.
    "

şu olaya bak lan adamlar yardım topluyoruz ayağına aborijinlerin parasını iç emiş.
    goy goyu bırakıp hayatın gerçekleriyle yüzleşin.

mutluluk dilerim
    dünya barışı isterim
    tüm fakirler köpük banyosu yapsın isterim
    derken götümüzden ilik nakli yapıyor adamlar.

yani özetle ne diyorum. her sikim hıyar diyene koşacağınıza sorgulamaya başlayın. bu duayı kim kimden öğrenmiş, kaynağı neymiş, nerde yayınlanmış. aborijinler umrunda mı yoksa duygusal bir embesil olduğun için söylenenler güzel olduğundan dolayı kalanını sorgulamıyor musun. sorgulamadığın için niteliksiz insanlar tarafından yönetilen bir hayat yaşıyorsun göremiyor musun.

daha da özetle
    her gördüğünü, duyduğunu sorgula ey insan.

aborijinin duası kabul olsa gökten özgürlük yağardı.

edit:

ben de naivasha yerlisi duası buldum. kenya merkez camii cemattinin favori duasıymış. kesin bilgi yayılım.

naivasha duası

her yer yeşil olmalı
    her zaman su içmeli çocuklar
    toprağa saygı duyup
    hava için şükretmeliyiz.

tohumlar fidana, fidanlar ağaca
    ağaçlar ormana dönmeli yurdumda.
    yuvadır kuşlara örtüdür toprağa
    can verir doğaya ormanlar yurdumda.

amin.
  • bildiğin kanaatkarmış elemanlar yahu..
  • bu isimle anilan kisa siirin ne aborjinlerle, ne de avusturalya ile ilgisi vardir. bob perks adli pennsylvaniali bir amcanin yazdigi bir hikayenin icinde gecer, buyurun orjinalinden okuyun.

kisacasi olayin koku pennsylvania'da, kezbanlara kurulmus okyanus otesi bir komplo ile karsi karsiyayiz.
  • aborjin duası

her şey yeterli olsun!
    seni ayakta tutmaya yetecek kadar güzelliklerle dolu bir yaşam sürmeni diliyorum.
    aydınlık bir bakış açısına sahip olmana yetecek kadar güneş diliyorum.
    güneşi daha çok sevmene yetecek kadar yağmur diliyorum.
    ruhunu canlı tutmaya yetecek kadar mutluluk diliyorum.
    yaşamdaki en küçük zevklerin daha büyükmüş gibi algılanmasına yetecek kadar acı diliyorum.
    isteklerini tatmin etmeye yetecek kadar kazanç diliyorum.
    sahip olduğun her şeyi takdir etmene yetecek kadar kayıp diliyorum.
    son "elveda"yı atlatmana yetecek kadar "merhaba" diliyorum.