• fransiz istatistikci. (1667 - 1754) 18. yuzyilda kumarbazlar icin olasilik hesaplari yaparak para kazanan de moivre, kaleme aldigi sansin doktrinleri adli eseri ile olasilik teorisinin temellerini atti. olasiligin en basit sekilde oyunlar ile aciklanabilecegine inaniyordu. aslinda bir determinist olan de moivre, eserinin isminin aksine sans diye bir seyin olmadigini iddia ediyordu. mesela bir bozuk paranin yazi veya tura gelmesini biz sans olarak degerlendirsek de biz parayi attigimiz anda aslinda newton kanunlarina gore degismez kosullar (atma acisi, ruzgar, paranin agirligi, vs.) altinda bu deney gerceklestirildigi icin, paranin hangi yuzunun gelecegi aslinda bellidir ve sansla da hicbir baglantisi yoktur. yani bu durumda sans diye bir sey yoksa her sey bellidir ve bilinebilir. butun problem bizim bilmeyisimizdir.

  analitik geometri ve olasilik teorisinin babasi kabul edilen de moivre, pierre simon de laplace a bilimsel calismalarinda buyuk bir esin kaynagi olmustur.

  de moivre ile ilgili en ilginc konu da olumudur: hayatinin son zamanlarinda her gun normalden 15 dakika fazladan uyudugunu fark eden bilim adami, 24 saat uyudugu gun olecegini var sayarak 27 kasim 1754 u olum tarihi olarak belirledi. ve gercekten aynen hesapladigi gun de moivre hayata gozlerini yumdu.
 • (cosx+isinx)^n = cosnx + isinnx formulunun mucididir kendisi.
 • (bkz: determinist)
  (bkz: determinizm)
 • şansın ölçülmesi üzerine isimli eserinde riski "kaybetme olasılığı" olarak net bir şekilde tanımlayan 18. yüzyıl matematikçisi.
  bugün her gün dönmeye gerek duyduğumuz "çan eğrisi" üzerinden anlatılan normal dağılımın tanımlayıcısıdır.
 • olasılık ktabını okuduğumdan beri aklıma takılan bilim adamı. özellikle şans faktoru ile ilgili söyledikeri. ilginç!
 • (bkz: pierre simon de laplace) 'a esin kaynağı olduğundan(bkz: laplace'ın şeytanı)'nın babası olmasa da dedesidir.
 • kendi ölüm tarihini hesaplayan bilim adamı.
 • calismalari ile trigonometrik donusumlere referans olmustur. ornegin moivre esitligi
  (cos a + i sin a)n = cos na + i sin na
  formulu ile bilinir ve euler formulunu kullanarak tumevarimla bu esitligi ispatlariz. euler de bize zaten su formulu soyler:
  ei0 ise bu durumda ei0 = cos 0 + i sin 0 olacaktir.
 • (bkz: şansın doktrinleri) kitabının yazarı fransız
  istatistikçi (bkz: abraham de moivre) 1700'lü yıllarda ( o zamanlar istatistik diye bir bilim yok kumarbazlar için yaptığı olasılık hesaplamaları ile tanınıyor( geçinmek için ) ve istatistiği kendi ölüm tarihini hesaplamak için kullanıyor.

  “hiçbir şey belirsiz değildir; her şey kendinden önceki sebebin bir sonucudur" diyor (bkz: determinizm)

  her gün bir gün öncekinden 15 dakika fazla uyuyan abraham de moivre tüm gün uyuyacağı günü tespit etmiş ve tahmin ettiği 27 kasım 1754'te de ölmüştür.
hesabın var mı? giriş yap