şükela:  tümü | bugün
 • bir insanın karakterini test etmek isterseniz ona yetki verin. - abraham lincoln
 • ba$kanlık seçimlerinde, rakibi douglas ile yaptığı atı$maları oldukça me$hurdur.. birbirlerini zor duruma dü$ürmek için her türlü laf ebeliğini yaparlarmı$.. bir defasında kar$ılıklı içki dü$künlükleri üzerinde durmu$lar;
  lincoln, douglos’ı ele$tirdigi seçim konu$masında $öyle demi$:
  —"bay douglas sizlere babasının mesleginin fıçıcılık oldugunu söylemi$ti.. bundan zerrece $üphem yok.. çünkü (douglas’ı
  göstererek) $imdiye kadar gördügüm viski fıçılarından en iyisini o yapmı$.."

  yine cok sözü edilen lincoln'un cirkinliği ile kendisi bile espri konusu yaparmı$:
  rakibi douglas bir konu$masında lincoln’ü ikiyüzlülükle suçlamı$.. lincoln da bir seçim konu$masında ona cevap
  vermi$:
  — eger benim bay douglas’ın iddia ettigi gibi iki yüzüm olsaydı $u gördügünüz yüzü hiç kullanır mıydım?
 • abraham lincoln'e şöyle bir soru sorulduğu söylenir : "bir koyunun şayet kuyruğunu da bacak olarak sayarsanız kaç tane bacağı vardır ?" lincoln , "dört" diye cevap verir ."bir kuyruğa bacak demek kuyruğu bacak yapmaz ."
 • bir gazeteciyle röportajında şaka yollu şöyle demiştir:
  ben doğduğumda çok güzel sarışın mavi gözlü bir bebekmişim. fakat hastanedeki hemşireler yanlışlık yapıp beni çirkin bir çingene bebeğiyle değiştirmiş.
 • "halkı bir süre aldatmak mümkündür, halkın bir kısmını sürekli aldatmak da mümkündür, ama halkın tümünü sürekli aldatmak mümkün değildir."
 • amerikanın başkanı abraham lincoln düşmanları hakkında çok yumuşak dil kullanırdı. bazıları onun bu üslubunu hoş görmezler , düşmanlarınızı yok etmek dururken onları böyle okşamanızı anlayamıyoruz derlerdi.
  lincoln, onlara şu cevabı verirdi:
  sayın efendiler!
  düşmanlarımı kendime dost etmekle onları zaten yok etmiş olmuyormuyum ?
 • abraham lincoln u hep su kissasi ile hatirlar yad ederim: abraham lincoln o kadar cirkinmis, o kadar cirkinmis ki kendisinden olesiye nefret edermis. ya da en azindan kendisini cok cirkin bulurmus. yine bir gun kendisini cok cirkin bulurken canina tak etmis demis ki:

  "ulan and olsun, benden daha cirkin birini gorursem sevabina oldurecegim."

  o sirada makaminin kapisi acilmis, iceriye kabinesindeki bakanlardan birisi girmis. abraham herife soyle dunya gozuyle bir bakmis, cirkiin, kadiiit, gollum bir herif. cikarmis beylik tabancasini, demis ki:

  "kusura bakma seni oldurmek zorundayim. son bir istegin var mi?"

  bakan sasalamis, "var" demis. "neden beni oldurmek isteyesiniz ki?"

  "az evvel iceri benden daha cirkin birisi girerse oldurecegime yemin ettim".

  bakan bu cevap uzerine soyle bir lincoln e bakmis

  "valla o kadar cirkinsem, bir saniye durmayin." demis...

  fikra mi gercek mi emin olamadigim bu kissayi lincoln arkadasina yazdigi bir mektubunda nakletmis. belki duydugu bir fikradir, belki sakalasirken bulunan bir espridir. kanimca lincoln o kadar da cirkin bir insan degildir. lakin ihtimal genetik olarak "turk" oldugunu bildigimiz lincoln un kabinesinde de gecmis zamanda yine "turk oglu turk" bir bakan olan osman durmus un onceki hayatlarindan birisi denk geldiyse, hikaye alabildigine gercek, dogru gorunuyor. umarim vurmustur.
 • "uşak olmayı istemediğim gibi, uşak kullanmayı da sevmem; benim demokrasi anlayışım budur.."

  demiş amerikan başkanıdır.

  kendisi tek sevdiğim amerikan başkanıdır ayrıca...
 • özgürlük konusunda şöyle demiş; "koyunu, kurdun elinden kurtaran çoban, koyuna göre kurtarıcı, kurda göre de özgürlüğüne engel olan bir kimsedir.. demek ki, koyunla kurdun özgürlük deyince söylemek istedikleri şeyler birbirinden değişiktir."
 • yaşadığı ülkenin adı türkiye olsaydı güneydeki eyaletlerin ayrılmasına izin vermediği için faşist ilan edilirdi. çok şükür liboşların gazabı ona erişemedi daha
hesabın var mı? giriş yap