şükela:  tümü | bugün
 • 1861-1865 yıllarında başkanlık etmiş 16. amerika başkanı, asıl mesleği avukatlıktır. dört büyük amerikan başkanından biridir. başkan oluşunun ardından köleliği kaldırılacağını açıklaması üzerine 7 eyalet amerikadan bağımsızlığını ilan edip, birlikten ayrılmıştır. bunu kabul edilemez görerek birliğin bir arada tutulması amacıyla amerikan iç savaşını başlatmıştır. başkanlığı döneminde siyasi rakiplerinin hepsine birer bakanlık vererek çevresinde tutmuş, niye böyle yaptığını soranlara ' bu şekilde kontrol etmek daha kolay oluyor' demiştir.

  lincoln savaşın masraflarının karşılanmasıyla hiçbi şekilde ilgilenmedi; sadece kaynak gelsin ve ne olursa olsun, birlik bölünmesin havasında takıldı. bankalardan çok büyük krediler alındı, devlet tahvilleri satıldı ve hatta bazı zengin aile çocuklarına para karşılığı generallik dahi verildi. ingilizlere karşı çok büyük imtiyazlar verdi.

  çevresindekilere "evet ingiltere'den korkuyorum, ama bir gün gelecek her şey çok farklı olacak" dediği rivayet edilir.

  'amerikayı başkanları değil, bazı büyük aileler yönetir' söylentisi onun dönemine bakılırsa anlaşılabilir bi durum olarak görünür. savaşı kazanmak ve birliği bir arada tutmak için ülkeyi çok büyük borçların altına soktu, öyleki izleri halen sürmektedir.

  görevdeyken bir suikast sonucu öldürülen, ilk amerika başkanıdır.
 • özgürlük konusunda şöyle demiş; "koyunu, kurdun elinden kurtaran çoban, koyuna göre kurtarıcı, kurda göre de özgürlüğüne engel olan bir kimsedir.. demek ki, koyunla kurdun özgürlük deyince söylemek istedikleri şeyler birbirinden değişiktir."
 • en uzun boylu amerikan başkanıdır.
 • annesi, otlarken zehirli mantar yiyen bir ineğin sütünü içerek zehirlenmiş ve ölmüştür. oeh

  vade dolunca gerisi teferruat bu oluyor herhalde.
 • "halkı bir süre aldatmak mümkündür, halkın bir kısmını sürekli aldatmak da mümkündür, ama halkın tümünü sürekli aldatmak mümkün değildir."
 • tiyatro izlerken suikasta kurban gitmiştir. tabi o zamanlar 150 korumayla gezemiyorsun, tiyatroda sakız çiğneyemiyorsun, e türban desen hiç yok napcaksın ölüp gitti adam işte.
 • abd eski başkanlarından.

  iç savaş sonrası abraham lincoln tekrar abd başkanı seçildiğinde, kasım 1864'te birinci enternasyonal adına şu mektubu göndermiştir :
  http://marxists.architexturez.net/…ncoln-letter.htm

  (bkz: obama garabeti)
 • pek çok yayın kuruluşu tarafından 1948'den 2010'a kadar değişik zamanlarda yapılan amerikan başkanlarının tarihsel değerlendirmesinde en başarılı başkan olduğu görülmektedir.
hesabın var mı? giriş yap