şükela:  tümü | bugün
 • sydney pollackın 1981 yapımı filmi. paul newman ile sally field başrolde oynuyor, çok zekice ve iyi işlenmiş bir senaryosu var, ah bir de o zoraki aşk sahneleri olmasa.
  konusu ise şöyle, bir cinayet davası vardır, polisler 6 aydır çözemiyordur, potansiyel gördükleri bir adamı şuçlamaya (ki bu adam paul newmandır) karar verirler, bunun için sazan bir gazeteci olan sally fielde bir haber sızdırlar, olaylar gelişir
  bugün dvdsini izlediğim, güzel film
 • bir de hukuk ve gazetecilik terimi, filmde kullanıyor ama ne anlama geldiğini bilmiyorum
 • hiçbir zaman sevemedim gazeteciliği, basını. uğur mumcu gibi bu iş için canlarını ortaya koyanlar, gerçeği araştıranlar dışındakilere de pek saygı duyamıyorum. filmde de en saygı duyulmayacak gazeteciler anlatılmış. genç sally field (güzel bir kadınmış gençliğinde) yükselmek isteyen (a.k.a. korkulacak kişiler) bir gazeteciyi canlandırır filmde. kadın yükselmek istemektedir. nasıl yükselirsin? günlerce konuşulacak, sürmanşetlik bir haber yaparak tabii ki. polis altı aydır bulamadığı ve öldüğünü düşündüğü bir adam için bu adamın çevresinden, babası kaçakçı olan bir adamı (muhteşem paul newman) suçlar. nasıl suçlar? yükselmek isteyen bu kadının haberiyle adamı köşeye sıkıştırmaya çalışırlar, bu haberle suçlarlar. adamın suçsuz olduğunu filmin başlarında öğreniriz. olaylar gelişir, daha fazla anlatmayayım.

  rahmetli sydney pollack'ın çektiği bir film. konusundan da anlaşılacağı üzere pollack bu filminde yazılı basını hedef tahtasını koyar ve oklarını basına saplar. oyunculukları ve konuyu işleyişiyle iyi bir film. eleştirel tarafı da iyidir. ama basını daha sert, daha çarpıcı ve etkileyici bir şekilde işleyen filmler de çekildi. bu film de daha iyi olabilirdi. imdb'de film için thriller(gerilim) ve drama deniyor ama gerilimli ve dramatik olabildiğini söylemek zor ne yazık ki. zaten yanlış müzikler yüzünden gerilimli sekanslar da zerre germiyor. öyle müzikler yapılmış ki insanı filmden soğutabiliyor. müzisyen herhalde filmi komedi sanıp bu müzikleri yapmış. zira ancak komedi, romantik komedilerde kullanılacak müzikler yapmış. haliyle bu da gerilimi baltalıyor. sahnelerin atmosferinde de gerilim açısından sorun var. drama tarafındaysa önemli sahnelerde duygu sömürüsüne gidilmemesi iyi bir tercih olmuş. özetle; basını eleştiren filmler diye bir liste yapılırsa tabii ki girebilecek filmlerden absence of malice ama sadece iyi bir film olduğunu söyleyebilirim. bir network değil. gene de izlenip bu sazan gazetecilerin hayatları nasıl yok edebileceklerine tekrar tanık olunmalı. beni gazetecilerden, basından tekrar tiksindirtti.

  spoiler

  megan... genç, güzel, yetenekli. ama sazan. polisin dosyayı odasında açık bırakmasına şaşırmıyor. polisin onca önemli dosyayı bulundurduğu odasında kendisini yalnız bırakmasını sorgulamıyor ve önündeki dosyaya bakıp gallagher'a çamur atıyor. sonrasında zerre utanmıyor yaptığından. gallagher'ın sözü gerçekten çok önemli: "yanlış haber yapıyorsunuz, herkes okuyor. ama sonra bu haberi düzelttiğinizde kimse okumuyor." megan, "insanlar istediklerine inanırlar," diye kolay bir şekilde sıyrılmaya çalışıyor bu işten. gallagher'ın yerinde olsam kurtulmasına izin vermezdim. sen gerçekleri araştırmak zorundasın. yaptığın haber için "yanlış çıkarsa doğrusunu tekzip ederim," diye düşünemezsin. nerede kaldı gazetecilik etiği? hiç oldu mu böyle bir etik, tartışılır gerçi. hayır, sen tekzip ederim diye düşünemezsin. böyle düşünerek, araştırılmadan-lan hem de polisten alınarak yapılan haberler haber değil, çamur atmaktır. ki böyle gastecilerden (gazeteci değil) bizde çok var. basınımız zaten bu gasteci ve yöneticiler yüzünden rezil bir durumda. binlerce kişiye çamur attı, ölümlerine-hapislerine neden oldu bu çirkef basın.

  megan bizim negahan, kocası, amberin, akif ve diğer pek çok gazeteci gibi para/yükselme isteği ile haber patlattı. daha doğrusu çamur attı. gallagher işsiz kaldı. yetmedi. megan 2.haberiyle bir kadının ölümüne neden oldu. bu gazetecilerden tiksinmemek zor doğrusu. çamur atmanın adı gazetecilik olmuş, peh... uğur mumcu'nun ve onun gibi diğer gazetecilerin kemiklerini sızlatıyorsunuz amk. kadının ölümüne değinmezsem olmaz. kadın, "katolik'im. çocuğumu aldırdığımı yazarsanız kimse bunu anlamaz. babam anlamaz. ben bile anlamıyorum," der; ama megan 2.haberin kokusunu almıştır. kadının hayatının bir önemi yok ki. nitekim kadın ölü bulunur haberden sonra. megan'ın yerinde olsam intihar ederdim. birisine çamur attın, birisinin de ölümüne neden oldun. neden? yükselmek için. bir de kadına diyor ki "80'lerdeyiz canım. kimse senin çocuk aldırmana bir şey demez," peh, katolik mezhebi hakkında da fikri yok. bize de çok yakın bir öyküsü var filmin. katolik yerine müslümanlığı koyun. öykünün fonuna taşrayı koyun. bizde de gazetede "çocuğunu aldırdı," haberleri çıkan intihar edecek mi etmeyecek mi. edecek tabii ki, ya da öldürülüp intihar süsü verilecek, ya da öldürülüp namus cinayeti denecek.

  neyse. bu öyküyü iyi işliyor pollack ve senaristleri. ama aşka (megan-gallagher aşkına) girişmeseler daha iyi olacaktı. neden bunu da anlatmak istediler, anlamıyorum. aşksız daha iyi olacaktı film bence.

  spoiler
 • --- spoiler ---

  türkçesiyle "yanlış karar", 1981 abd yapımı dramatik film. filme adını veren "absence of malice", aslen hukuki bir terim olup, "kasıt (taammüt) yok" anlamını taşır. özgün senaryosunu kurt luedtke'nin yazdığı filmin yapımcısı ve yönetmeni sydney pollack'tır. kurt luedtke, bu ilk senaryosunu detroit'te bir gazete editörüyken edindiği deneyimlere dayanarak yazmıştır ve bu senaryo ile oscar'a aday gösterilmiştir. filmin başlıca rollerinde paul newman, sally field, bob balaban, don hood, melinda dillon ve wilford brimley oynamışlardır. basınla toplum ve adalet sistemi arasındaki ilişkileri irdeleyen filmde, özellikle de basının görevleri ve sorumlulukları arasındaki dengenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapılmıştır. filmin afişlerinden birinde yer alan ve ünlü hukuk kuralı "bir kişi suçu ispatlanana kadar masumdur" özdeyişinin tersten ifadesi olan "amerika'da bir kişi masumiyeti ispatlanana kadar suçlu mudur?" cümlesi, filmin adeta bir özeti gibidir. "en iyi erkek oyuncu" (paul newman), "en iyi yardımcı kadın oyuncu" (melinda dillon) ve "en iyi özgün senaryo" (kurt luedtke) dallarında oscar'a aday gösterilen film, berlin film festivali'nde de altın ayı ödülüne aday gösterilmiş ancak mansiyon ödülü ile yetinmek zorunda kalmıştır.

  özet
  uzun yıllar önce ölmüş içki kaçakçısı bir mafya babasının oğlu olan michael colin gallagher (paul newman), toptan içki ithalat ve ticareti ile uğraşan kendi halinde dürüst bir işadamıdır. kısa zaman önce bir cinayete kurban giden rıhtım işçileri sendikasının liderinin katilini bulamayan ve bu nedenle itibar kaybeden savcılık bürosu ve büroyla müşterek çalışan fbi müfettişi elliott rosen (bob balaban), hevesli ve görevine bağlı bir gazete muhabiri olan megan carter'ı (sally field) kullanarak gallagher'ın bu cinayet ile ilgisi olabileceğini ima eden incitici bir haberi gazetenin baş sayfasında yayınlatır. amaçları aslında suçlu olup olmadığını tam olarak bilmedikleri gallagher'ın korunma isteyerek suç örgütü hakkında kendilerine bilgi vermesini sağlamaktır. bu haberle birlikte tek bir sabıkası bile bulunmayan gallagher'ın hayatı alt üst olur. zan altında kaldığından, ilgili sendikanın kendi işçilerinin onunla çalışmasına izin vermemesi üzerine iflas eder. koyu bir katolik olan kız arkadaşı onun masumiyetini kanıtlamak için cinayet günü kürtaj yaptırmak üzere birlikte başka bir şehirde bulunduklarını gazete muhabirine -yazılmamak üzere- söylemek zorunda kalır; bu haber de gazetelerde çıkınca büyük bir utanç içinde intihar eder. gazeteci megan, artık yaptığı hatanın farkına varmıştır. ancak bu kez aynı kanalı kullanarak saldırıya geçme sırası gallagher'a gelecektir. kendi ürettiği bir haber ve bunun yol açtığı olaylar kendisine zarar veren bölge savcısı ile fbi görevlisinin federal savcı'ya (wilford brimley) ifade vermeleri ve görevlerinden alınmaları ile sonuçlanacaktır.

  oyuncu kadrosu
  paul newman ... michael colin gallagher
  sally field ... megan carter
  bob balaban ... elliott rosen (fbi müfettişi)
  melinda dillon ... teresa perrone
  luther adler ... santos malderone amca
  barry primus ... bob waddell
  josef sommer ... mcadam
  john harkins ... davidek
  don hood ... bölge başsavcısı james a. quinn
  wilford brimley ... federal savcı yardımcısı james a. wells
  arnie ross ... fbi ajanı eddie frost
  anna marie napoles ... nickie
  shelley spurlock ... sarah wylie

  film hakkında notlar
  detroit free press adlı gazetede editörlük yaptığı yıllarda edindiği deneyimler ve gözlemleri sonucunda yazdığı bu ilk senaryosu ile 1982'de en iyi özgün senaryo akademi ödülü'ne aday gösterilen kurt luedtke, 1985 tarihinde de yine sydney pollack'ın yönettiği benim afrikam (out of africa) filminin senaryosuna imza atmıştır. o filmle de, bu filmle kaçırdığı oscar ödülünü almıştır.

  imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt0081974/

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/absence_of_malice

  vikipedi - https://tr.wikipedia.org/wiki/yanlış_karar_(film)

  trailer - https://www.youtube.com/watch?v=zsl7gyvn4kc

  --- spoiler ---
 • zor anlaşılabilir konulur, müthiş senaryolu filmdir.

  mevcut türk adalet sistemi ve gazetecilik sistemine bakın bir de 1981 amerika'sına.
 • medyanın pek de adil ve tarafsız olmayıp adalet sistemini nasıl da yönlendirebildiğine güzel bir örnek. yine devam edeyim; tiraj yapacağım, haber ile başarı yakalayacağım deyip masum insanları hayatıyla oynanmaya ve telafisi mümkün olmayan sonuçlara dair bir film. callagher rolünde ki paul newman çok başarılı gerçi yan rollerdekiler bile öyle ama ben newman`ı ayrı bir sevdim. aşk üzerine durulan sahneler gereksiz uzunlukta ve sıkıcı, bu da filmin temposunun düşmesine neden oluyor.
 • paul newman ve sally field'ın başrollerini paylaştığı 1981 yapımı bence gayet güzel bir film. "absence of malice" esasen "kasıtsız, kasti olmadan" demek ama türkçeye "yanlış karar" olarak çevrilmiş. ağır tempolu bir film, aksiyon yok ama senaryosu gerçekten güzel.
  genel olarak konusu şu şekilde, bir işçi sendikası başkanı öldürülür ve işinde yükselmek isteyen ve hırslı bir gazeteci olan megan'a (sally field) bölge savcısı tarafından cinayet zanlısının gallagher (paul newman) olduğu bilgisi sızdırılır. haber gazetede çıkınca gallagher haber kaynağını öğrenmek için gazeteye gelir ve olaylar gelişir. 7.5/10

hesabın var mı? giriş yap