şükela:  tümü | bugün soru sor
 • daha önce cine 5te de yayınlanmıştı. an itibariyle cnbc-e de tekrarı var.kaçıranlar için... (bkz: sinasi bu senin son sansın)
 • david palmer ve sherry palmer'in ufak rollerde karsimiza ciktigi bir film.
 • son dönemde, özellikle son 10-15 yılımıza böylesi damgasını vuran derin devlet kavramını (oysa siyasetimizin son 50 yılındaki en önemli aktörlerden demirel'e göre; bu zaman, daha gerilere çekilebilir ve ayrıca; "..buralarda keyfilik, insan haklarına aykırı bir şey yok... olmamalı da. " http://www.sabah.com.tr/…el/derin911/dosya_900.html ) amerikan filmlerinde devletin haber alma kurumlarının, fbi'ın, yani bir şekilde başkanın adamlarının karıştığı vakalarda görmeye çok alıştık. bu da, bu konunun işlendiği filmlerden biri. bay başkanın bir gecelik kaçamağı ve kadınlara düşkünlüğünden başına gelen pisliği temizlemeye çalışan baş danışmanlarının, yani derin devletin yine kaçamağın yaşandığı gece orada bulunarak her şeyi gören yaşlı kurt denilebilecek bir hırsızla karşı karşıya gelmesini işleyen film, tıpkı hitchcock gerilimlerini anımsatan bir sahneyle vermiş o malum geceyi.

  açıkçası filmle alakalı konuşmaya giriştiğimde birkaç şeyden bahsedebileceğimi görüyorum.

  clint eastwood'un isminin geçtiği her film benim için özeldir. oynasın, yönetsin, yazsın ne yaparsa yapsın, adamımdır. bu film konunun ağırlığını pek taşıyamasa da, üç beş karakterle bay başkan'ın yaşadıkları ve yaşattıkları üzerinde tüm ülkeyi ilgilendirecek olayın çok basit aktarılması biraz rahatsız edici. buna rağmen dediğim gibi eastwood ismi yeterli benim için. ama tarafsız gözle bakıldığında, herhangi bir ön-hayranlık karıştırılmadan yorumlanmaya girişildiğinde bile clint usta'nın bu 1997 yapımı bu filminde, kendi yönetmenliğine has o dingin hava sezilebilir. million dollar baby ya da unforgiven gibi filmleriyle karşılaştırılamayacak derecede derinlikten yoksun olmasına rağmen, film kendi mottolarını yaratabiliyor veya eastwood 'un dirty harry, the outlaw josey wales, buono, il brutto, il cattivo, il ve tabi ki per qualche dollaro in più'dan kalma karizmasından parçalar kendini gösterebiliyor. örneğin; başkanın adamlarından birini bir şekilde alt edip de, boynuna şırıngayı dayadığında; "my guess is that this is right in your carotid artery about now. you're gonna get a little woozy. but if i give you the rest , it'll fry your brain down to the size of a peanut." diyebiliyor ayrıca eastwood / luther whitney kızına zarar verilme düşüncesini de şöyle karşılıyor: "when you went after my girl, that was entirely unacceptable." veya aynı kurbanı kendisinden merhamet dilendiğinde ise şu unutulmaz lafı ediyor: "i'm fresh out." dirty harry 'nin veya bir avuç dolar 'daki adı olmayan adamın ruhu luther'in içine girmiş gibi değil mi?

  yine bay başkanın, adamlarından illegal bir şey yapmalarını isterken "show that you love your country." ifadesini kullanması ise günümüzde devlet adına, ülke adına bir şeyler yaptıklarına inananların yaşattıklarına ironik bir eleştiri gibi duruyor. zaten filmin adı olan "absolute power"'dan benim anladığım limitsiz bir güç, tıpkı bay başkan'ın (bkz: gene hackman) kadınlara olan düşkünlüğü yüzünden kendisini başkan yapan walter sullivan 'ın (bkz: e.g. marshall) deliler gibi aşık olduğu genç karısının ölümüne sebep olmasında olduğu gibi. bay başkan sınırsız, tam bir güce sahip olarak yeri geldiğinde ülke sevgisini de mevzubahis ederek her şeyi kendine yontmaya girişebilir. işte film dirt harry'nin bir nevi saf değiştirmesini konu alıyor, bizim kirli kahramanımız bu sefer luther whitney olarak daha büyük pisliklere karşı "acımasını yitirmiş bir şekilde" karşımıza çıkıyor. sonuç olarak; eastwood'un hatrına izlenebilir bir film.
 • stargate sg-1 dizisinin 4. sezon 17. bölümünün adı. hırsın, daniel jackson'ı yavaş yavaş başkalaştırmasını konu alır.
 • manowar'ın 2005 almanya konserinin dvd'si. kendisini sıradan konser dvd'si olmaktan çıkaran özelliği ise 2'şer adet eski gitarist ve davulcunun iştirak etmesi. özellikle donnie hamzik'li metal daze ve cümleten çalınan(3 davul + 3 gitar) battle hymns ile hiçbir manowar dinleyicisinin kaçırmaması gerekir. orkestra ve koro eşliğindeki heart of steel da bonus olsun.
 • müthiş bir clint eastwood filmi. clint eastwood çakal bir hırsız olarak karşımıza çıkarken, gene hackman da amerikan filmelerindeki bütün başkanlar arasından en aşağlıklarından biri olarak göze çarpıyor. daha fazlasını merak edenlere izlemelerini şiddetle tavsiye ederim.
 • amerikalı goçlar, pro-pain'in 2010 albümü.

  ilk iki şarkıda rick halverson* döktürmüş, ritme doydum vesselam. ikinci şarkı bittiğinde mekana geldiğim için kulaklığı çıkardım devamı akşama artık. oh mis!

  içindekiler;

  1. "unrestrained" – 3:47
  2. "destroy the enemy" – 4:47
  3. "stand my ground" – 3:38
  4. "road to nowhere" – 4:43
  5. "awol" – 2:49
  6. "hell on earth" – 4:57
  7. "divided we stand" – 1:48
  8. "gone rogue (i apologize)" – 4:45
  9. "rise of the antichrist" – 3:20
  10. "hate coalition" – 2:38
 • clint eastwood'un elinden kötü iş çıkmaz furyasının örneklerinden. mesajları da yerinde. kendine has ve güzel bir film. derin devlet kavramı cidden güzel işlenmiş.
 • sağlam konu, sağlam oyuncular içeren bir film ama sanki biraz daha renklendirilebilirmiş. dialoglar, aksiyon,kurgu ,yani bir şeyler, eksik kalmış gibi geldi.