şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birlesik arap emirliklerinde bulunan bir sehir. aslinda emirliklerden bir tanesi oldugunu tahmin ediyorum. guzel ve kucuk bir yer. yol konusunu bitirmisler. butun yollar bolunmus ve en az 2 seritli. guzel binalari var (aslinda gokdelen desem daha dogru). hatta bir tanesine tepeden tirnaga bakarken kapisinda koskoca "sale" yazisi gorup "oha" demekten kendimi alamamistim..gunduzleri pek kimseler yok ortalarda, kasim ayinin sonu olmasina ragmen oglen ve sonrasi disarda dolasmak gercekten "bunaltici". butun dukkanlar, alisveris merkezleri nerdeyse aksam 5'ten sonra aciliyor. burada beklemedigim kadar cok hintli ve filipinli var. tatil yapmak icin guzel bir yer, her turlu olanaga sahip.
 • bae'nin bassehri.ayrica, bae'nin resmi, devlet televizyonu. muhabirleri, ortadogu'da gorev yapmalari engellenenlerin basinda geliyor. (bkz: al jazeera)

  http://www.arab2.com/radiotv/abudabi.htm
  http://www.abudhabi.com/
 • diger arap sehirlerinde oldugu gibi servis sektorunde calisan ve nufusun yaridan fazlasini teskil eden hintli ve filipinli barindiran, marina mall gibi alisveris ve balik tutmak icin ideal ortami, yeni yapilan burj al arab alternatifi 7 yildizli oteli, duzenli trafigi ve daha kucuk boyutta olan park yeri sorunu ile dubaiye alternatif olabilecek birlesik arap emirlikleri baskenti.
 • garfield'in sirin kedi nermal i sabit postalama mekani
 • ortadoğunun manhattanı. bir gökdelen şehri olan abu dhabi aynı zamanda ülkenin yönetim ve finans merkezi konumunda. birleşik arap emirlikleri topraklarının yüzde 87 sini oluşturan şehir dünya petrol rezervinin yüzde 10 una -ki bu yaklaşık 100 milyar varil petrol demek- ve doğal gaz rezervinin yüzde 5 ine sahip. baenin eski başkanı ve abu dhabi emiri merhum şeyh zayed bin sultan al nahyan buraya büyük projeler yaptırmış. öyle ki bir yarım ada ve çevresindeki bir kaç adadan oluşan abu dhabinin iklimini yumuşatmak için yapay ormanlar oluşturulmuş. bazılarında vahşi hayatın hüküm sürdüğü bu orman adaları projesi sonuç vermiş ve şehrin hava sıcaklığını 3-4c aşağı çekmiş. merhum şeyhin 19 oğlundan en büyüğü olan yeni şeyh khalife bin zayed de babasının yolunda. turizm cenneti dubai ile amansız bir rekabet içinde olan abu dhabi de son sürat oteller, iş ve alışveriş merkezleri inşa edilmekte, ileriye dönük büyük yatırımlar yapılmakta. yıldızı gittikçe parlayan şehre göre her ne kadar şimdilik dubai daha ön planda olsa da gelecek abu dhabinin diyorum ben.
 • dün akşam durak olarak kullanıldığını da görüp şaşırdığım yer. uçağımız burada durdu yolcu aldı ve yoluna devam etti. genelde abu dhabi, bahreyn gulf air'in hub networkünde olduğu için bu amaçla kullanılmaktaymış.
 • hayalimdeki 10 sene sonrasının antalya'sı
 • (bkz: adb)
 • benzin sudan gerçekten de ucuz olduğu için bir ucundan bir ucuna taksiyle fink atılabilen bir şehirdir. ama ne bir müze, ilaç için geizlebilecek bir yer filan yoktur. varsa yoksa shopping mall. zaten burada yerli arap tayfası çalışmaz. expatriot (gurbetçinin frenkçesi) kısmısı çalışır, yerlisi para harcar. dubai gibi abu dhabi.de petrol bitmeye yüz tutmuş filan da değildir üstelik. 5000 doların altında geliri olanlar fakir fukara sayıldıklarından eşlerini çocuklarını yanlarına aldıramıyor bildiğim kadarıyla. son bir not: bu emirliklerin geneli için geçerli. bmw ve mercedes.in en haso müşterileri buralı. ama öyle gidip fuarda görülen fabrikadan çıkmış bir modeli almak kroluk addediliyor. muhakkak özel bir siparişle orasına burasına birşey yaptırmak lazım. mesela dikiz aynasının altın olması, yok direksiyon simidine pırlanta işleme yaptırmak vs. gibi extra ve tabii gayet oryantal bir talepte bulunulması farz değilse de sünnet gibi birşey.