şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "bugün eminönü ilçesi alemdar mahallesinde bulunan abud efendi konağı, adını ilk sahibi ahmet abud efendi'den almıştır. suriye kökenli bir tüccar olan abud efendi, ii. abdülhamit döneminde ticaret odası, harbiye nezareti mübayaa komisyonu ve şirketi hayriye reisliği yapan mehmet abud efendi'nin kardeşidir. anıtlar yüksek kurulu kararıyla "korunması gerekli sivil mimarlık örneği bina" olarak tescil edilmiştir. bina bahçesi ile birlikte 3.243 metrekare alan kaplamaktadır.
    19. yüzyıl sonlarına tarihlendirilen yapı, abud ailesi tarafından kullanıldıktan sonra ahmet abud efendi'nin büyük oğlu ferit bey tarafından bir amerikalı'ya satılmıştır. 1925'te genç hristiyan erkekler birliği (ymca) binası olarak faaliyete başlamıştır. 1927'de yapının ekinde açılan alemdar sineması istanbul'un en eski ve önemli sinemalarındandır. 1939'da ymca'nın faaliyetlerine son verilmesinin ardından, amerika erkek lisan ve ticaret dershanesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1969'da ise yücel kültür vakfına geçmiştir."

    dışarıdan beton gibi görülse de aslında ahşap bir yapıdır, özellikle çirkinleştirilmiş. şu anda konak oldukça eskimiş ve bakımsız olsa da, tavan işlemeleri harika ve görülmeli. kimbilir zamanında ne kadar görkemliydi konağın içi, mobilyaları.

    şu günlerde ziyaret edilebilir, uzak hafıza isimli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. sergilerin en iyi yönü bu sanırım, eski yapıları gezebilmek.