şükela:  tümü | bugün
  • bir tür "yeterlilik ölçü birimi".
  • insanın en temel ihtiyaçları olan barınma ve beslenme ihtiyaçlarına vurgu yapan teselli cümlesidir. cinsellik ne olacak peki ? aç değilim , açıkta değilim ama hala penisin bir vajinaya vajinanın da bir penise ihtiyacı var.
  • maslow'un piramidinde temel ihtiyaçların karşılanmış işte allah'tan belanı mı istiyorsun minvalindeki cümle. hatta kalıplaşmış ebeveyn ayarı. bebekler için de karnın tok, sırtın pek, altın kuru kullanılır da anlamıyor garipler.
  • benim için bir baba sözü. lakin telkin etmek yerine eleştirmek amacıyla kullanılır bizde. dönem sonu alınan notlar sonucu babadan ulan aç değilsin açıkta değilsin bu notlar ne? niye çalışmıyorsun? şeklinde dışa vurulur.
  • bu repligin en guzel kullanildigi yer bir turk filmidir.

--- spoiler ---

bizim aile ismindeki sahane turk filminde, esas kizin* babasi olan zengin fabrikator, yasar usta'yi ve evlatlarini evden atar, ve butun aile geceyi bahcede gecirmek zorunda kalir.
    hem sogukta bahcede yatmaktan vucutlari tutulmus, hem de sinirleri bozulmus oldugu icin, cocuklar sikayet etmeye baslarlar. kimisi okula gitmek istemez, kimisi ise.
    - bu halde ise mi gidilir?
    anne* cevap verir:
    - ne varmis canim halinde, ac degilsin acikta degilsin!
    - ne yani, ben simdi acikta degil miyim?
    ve yasar usta'nin bu soruya donup hayir! deyisi gercekten gorulmeye degerdir..

--- spoiler ---
  • çocuğunun ergenlik döneminde anne-baba diline pelesenk olmuş cümle.
  • yemedim yedirdim giymedim giydirdim sen hala bıdı bıdı yapıyorsun ile devam eden anne baba feryadı.
  • - şikayet etme, işin var çalışıyorsun, aç değilsin açıkta değilsin
    + olur mu ya görevi kötüye kullanmaktan açığa alındım ben :(
    - yemek hazırlıyım mı :(
  • bu cümleyi biri kurduğunda kolumu koparıp diğer kolumla kopardığım kolu tutup öldüresiye dövmek istiyorum bunu söyleyeni. iyi hissetmediğini anlatırsın, anlattığın kişinin empati fakiri bir hıyar olup olmadığını bu cümleyi kurup kurmamasından anlayabilirsin.

bu orospu çocuklarına göre dünyada filistin diye bir yer var diye kötü, gergin, depresif vb. hisseden herkesin deneyimi yanlışlanıyor, anlamsızlaşıyor, şımarıklığın tezahürü haline geliyor.

allah diyip duruyorsunuz, umarım hayali arkadaşınız size aynısını yaşatır da birileri de size "aç değilsin açıkta değilsin, kötü hissetmen için sebep yok" der empati fakiri kalaslar.