• kurt gibi aç olmak deyimininde nerden geldiğini anlamış olduk.
  • bir an için kendimi orada düşünüp, yusufladığım olaydır.
  • babamın buna benzer hikayeleri çok. orman köyünde büyümüş. köpek için üzgünüm ve hatta videoya bakamadım ama kurt bu, binlerce yıldır aynı şeyi yapıyor, neden hala haber değeri var anlamıyorum.

edit: memlekette hala kurt yaşayacak kadar doğa kalmış olması şaşırtıcı tabii. bu tarafta çok daha vahşi bir hayvan türü hemcinsi köpeklere tecavüz ederken gık demez ama malımı telef etti diye kurt avına çıkar kesin.
  • sivas belediyesi' nin 3 gün yas ilan edeceği olaydır
    not:doğal bir durumdur, daha ilginç bir durum da kurtlar yam yam türlerden biridir.acımaz yerler
  • hani yalnızdı bu kurt
  • kurtlar, sürü hâlinde tek bir vücutmuşça hareket ederler. alt edilmesi kesin olmayan bir tehdit ile karşılaştıklarında da önce sürünün içinde dışlanmış konumda bulunan bir omegayı karşı tarafı yoklayarak kuvvet ölçmek için gönderirler. onlar için karşılarında kimin ya da neyin bulunduğundan bağımsız olarak, avlanma sınırlarının içinde bulunan her şey olası bir tehdit, yaşam alanlarının kapsamına giren her şey ise kesin bir düşmandır. mutlaka saldırırlar. ve eğer düşman ile tamasları sırasında herhangi bir kayıpları olursa, yatışmaz bir intikam güdüsüyle hareket etmeye başlarlar. kayıpları sürünün dışlanmışı bir omega bile olsa, kinleri asla dinmez, daima sıcak kalır. bildiğim kadarıyla onlar, etçiller arasında intikam güden yegâne türdür.

türklerin, kurtlar ile temsil edilmesi boşuna değildir. içeride ne denli parçalanmış da bulunsak, bir dış tehdide karşı tek bir vücut olarak benzer bir refleks göstermemiz de bununla ilgili olsa gerek.
  • kurtları uyutup domuzu bol dağlara bıraksalar keşke de ne köylere ne insanlara yaklaşıp kendi canlarını da insanların canını da tehlikeye atmasalar.
  • köpeğin köpeği yemesi bana tuhaf geldi. sonuçta kurt da köpeğin atası. videoyu izlemedim ama eğer köpeği yedilerse bana çok tuhaf geldi bu durum. bir de kangalın vahşi doğada ne işi var, cins köpek değil mi o. yani doğada yaşıyor mu onlar kendi hallerinde.
  • önce 2 kangal bölgelerine giren kurdun peşine yalnız olduğunu düşünerek takılıyorlar. kurt 180 derece manevra ile yakalanmadan sürüsünün olduğu istikamete dönmeyi beceriyor.

kurt sürüsü kar birikintisinin yukarı kısmında olduğundan 2 kangal yukarıda ne var görmeden takibe devam ediyorlar. sürü saldırdığında arkadaki kangal paçayı sıyırıp kaçacak zamanı buluyor, ancak öndeki kaçamıyor ve avlanıyor.

sürü bir kangalı parçalarken diğer kangal ile teke tek kalan kurdun geri çekilmesi kurt mu kangal mı sorusunu cevaplar.

böyle yerlerde kangal sürüleri genelde 4+ kangaldan oluşur, kurt sürüleri ile baş edebilmek için. sürünün bu kadar gözünü karartacağı düşünülmedi sanırım.

ayrıca boyunlarında dikenli tasma olur ki çok büyük avantaj sağlar, bi dikeni 8-10cm falan olur tasmanın. belki video kalitesinden göremedim.
73 entry daha
hesabın var mı? giriş yap