• her gunun belli saatlerinde insanin kendiyle basbasa kaldiginda reflex bir bicimde caninin alkol cekmesi ve akabinde alkollu ne varsa temin edilip tuketilmesi surecinde akla takılabilecek soru.ancak bi de su var ki (bkz: alkolik hareket engellenemez)
  • sorunsala girenin alkolizmin derinliklerinde anlik yutkunmasi olasiliginin yuksek olmasidir. unutmak icin icmeye devam eder.
  • yok ya sadece cumartesi 6 7 bira maç varsa 10 falan "pazartesi aksami" nolacak ya bir tane daha içeyim ....
  • düzenli alkol tüketen biri olarak 2-3 ayda bir, bir hafta ara vererek alkolik oldum mu diye kendimi test ediyorum. şu an üçüncü gün oldu, sıkıntı yok. hala alkolik değilim. fakat bu sefer geçenkilere nazaran tatlı krizlerim olmaya başladı. sürekli tatlı yeme isteğim oluyor. sanırım bu iyi değil. alkolik değilim ama oldukça yaklaşmış gibi görünüyorum.
  • -hemen hemen hergün sarhoş oluyorsanız,

-alkol aldığınızı çevrenizdekilerden saklama ihtiyacı duyuyorsanız,

-sarhoşken ciddiyeti elden bırakmayıp ayık numarası yapmaya çalışıyorsanız,

-işe gitmek için uyanamayıp sebep olarak başka şeyler gösteriyorsanız,

-“bugün içmeyeyim” deyip içmediğiniz günün gecesi uykularınız kaçıyorsa

sınırdasınız. kontrol henüz sizdeyken durun.
  • babaanne tarafından trakyalı, ailesinde ve çevresinde çok sayıda alkol bağımlılığı vakaları bulunan biri olarak, gözlemlerimi aktarmak istediğim konu.

elbette ki bu işin uzmanları, hekimler, psikiyatrlar alkol bağımlılığı hakkında bilimsel ölçekte değerlendirme yaparak tanı koyabilecek yegâne kişilerdir. benim gözlemim, kültürel olarak alkolü hayatının merkezine koyan insanların ortak yönlerinden yaptığım, yaklaşık kırk yıllık çıkarımdır.

konuyu basite indirgemek gerekirse;

- alkol almadan art arda birkaç gün geçirebiliyor ve uyku sorunu, sinirlilik hali gibi durumlar yaşamıyorsanız

- sık alkol almanıza rağmen kontrollü içiyor ve ne yaptığınızı bilmeyecek kadar sarhoş olmuyorsanız

- özene bezene sofra kurup birkaç çeşit meze, et, balık, salata vb. hazırlıyor ve içkinin yanında bunları yiyorsanız

korkmayın siz alkolik değilsiniz. içkinin kendisi değil bir bütün olarak bu ritüelin keyfi önemli sizin için.

ha ama şunu da söyleyeyim, bir avuç leblebiyle on tane bira, bir kâse yoğurtla yetmişlik rakı içiyorsanız ya alkoliksinizdir, ya da olmanıza ramak kalmıştır.
hesabın var mı? giriş yap