şükela:  tümü | bugün
 • sakarya'nın karedenize döküldüğü noktadan 6km batı'da olan longoz, dünyanın en büyük tek parça longozu sıfatını taşıyor, türkiye'nin ise ikinci büyük longozu. 2517 hektar alan yayılmış longoz sit alanı kabul edilmiş.
 • (bkz: löngöz)
 • doğa harikasıdır.

  karasu ile kaynaşlı yolu arası 13.km civarındadır.
  giriş ücretsizdir, hatta piknik için masalar da yer alıyor.

  niluferlerin açık hali için 2'den önce gidilmeli, kesinlikle su bisikleti ile longoz içi gezilmelidir (1 saat 15 tl).
  nilüferleri ve üzerinde gezinen kuş türleri, yeşili, doğası, zararsız yavru su yılanlari çok güzeldir.

  not: dünyada sayılı olan bu longozun içine, niluferlerin üstüne o pet şişelerini atan iktidarsız itlerin, ayağı kayar da o pet şişe bitaraflarina girer inşallah...
 • iki ayaklı hayvanlar tarafından katledilmiştir.
 • görüp görülebilecek, gerçekten, ender yerlerdendir acarlar longozu. bu tipleri anlamak mümkün değil desem yalan olur. melenağzı projesiyle istanbul'a su taşınacağı zaman, liman yapılacağı zaman "ooohh toprak değerleniyo laayynn ahihihi" diye sevinen herifler bunlar. sonuç ne? karasu'nun en güzel yerlerinden, melenağzının kolu olan maden deresi'nde su tükendi neredeyse. çeşmeden su içtiğimiz günler çok uzaklarda değil sadece birkaç yıl öncesiydi, melenağzı projesi olacak diye ağızları sulananlar yüzünden sularımız bile kirlendi. liman yüzünden deniz taştı. birkaç sene önce güneşlendiğimiz yerde bugün deve güreşi yapıyoruz.
  hangi projeden nemalandı peki bunlar? neredeyse hiç birinden. zaten o projelerin oralara yapılması peşkeşle mümkün oldu; ama bu afedersiniz aklı kıtlar hala daha para peşinde. sorsan hepsi ağlaşıyor fındık çok az diye. terbiyesiz herif ağzın götüme benziyordu toprağım değerlenecek diye gülerken. öyle anasını bellerler işte. ne fındık alırsın, ne de başka bir mahsul. aldığın nefes zararken bırak da biz rahat rahat yaşayalım karasu'da.
 • her zaman ki gibi sorumluluğundaki kişiler tarafından "ıslah ettik" açıklaması ile içine edilmiş alan.
  bu ıslah çalışmalarında bulunanları ben de ıslah edeceğim o olacak.
  "anasını siktik ama siz buna ıslah diyebilirsiniz"(in) türkçesi.
 • doksanların gençlik parkı konseptini öyle sevdik ki biz elimizin değdiği her yerde ondan bir iz var sanki. longoz girişi mesela tam böyle bir yer. “dünyanın” diyoruz “en büyük” diyoruz, ortalık pedallı yunuslardan geçilmiyor. kayık da var gerçi ama tek bir tane. işin yoksa bekle dur. bahsettiğim bu yer az ilerisinde microlight uçuş alanı olan, yine yakın mesafede kenan sofuoğlu’nun da katıldığı moto-cross yarışları yapılan bir yer olunca gönül istiyor ki zodiac botlarımıza atlayıp doğaya karışalım ama “abla kayık geç gelir yunus verelim” diyorlar. görselin verdiği tatminsizlik yüzünden ortamda bir yarış gerginliği de oluyor mecburen. en güzeli sisli yağmurlu bir havada gidip tüm o piknik ortamı hissinden sıyrılmak sanırım.
 • her ne kadar, insanların ticari zaaflarına kurban edilmeye başlasa bile göçmen kuşların uğrak yerlerinden olan cennetin yeryüzünde ki yansımalarından biridir.
 • bir zamanlar sakarya kaynarca ilçesine bağlı olduğu için ve ilgilenilmediği için ne varlığından haberimiz vardı ne de şimdiki kadar bakımlıydı, bilinen bataklıktı. ancak daha sonra karasu ilçesinin nüfusuna geçti ve dünya da zaten tek olan su basar ormanını türkiye ye çok güzel sundu. şu an namı marmara dışına çıkmamış olsa da ileride çok tanınmış bir cennetten köşe olacağına inanıyorum