şükela:  tümü | bugün
  • ucaklarin operatorleri ile bilgi alisverisinde bulunmalarini saglayan sistem. bu sistem araciligi ile pilot, dahil oldugu operatorun (havayolunun) teknik departmani ile iletisimde bulunarak bir problem olup olmadigini, o anki durumlarini, konumlarini bildirir. buna ek olarak ucagin bilgisayarlari, sistem taramasi esnasinda bir sorun ile karsilastigi zaman otomatik olarak acars ile teknik departmani bilgilendirebilir.
  • ing. aircraft communications addressing and reporting system.
    vhf frekans spektrumunda yer-uçak arası çift yönlü data iletimi için kullanılan dijital haberleşme kanalı. sivil havacılıkta kullanılır.
  • avrupa bölgesinde yani türkiye'de 131.725mhz frekansında normal hava bandı telsiziyle alınabilecek şekilde kısa data transmisyonları yapan sistem.
    antrak
  • "aircraft communications adressing reporting system" in kısaltmasıdır. arinc 619 data protokolünü kullanarak uçuş datasının istenen parametrelerini uçuştan sonra veya uçuş esnasında bilgi verir. emniyet birimleri özellikle "hard landing", "flap placard speed excedence", "flap asymmetry" veya motor parametrelerinden kritik olanları acars'dan isteyip anlık müdahale gerektiren durumlarda bakım (bkz: maintenance) birimini bilgilendirirler.
  • uçak iletişim adresleme ve raporlama sistemi (ingilizce: aircraft communications addressing and reporting system, kısaca acars), radyo ve uydu üzerinden uçak ve yer istasyonları arasında aktarılan basit mesajlar gibi kısa aktarımlar için, bir dijital veri bağlantısı sistemidir.

hesabın var mı? giriş yap