şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üniversite kantininde başladıkları serüveni daha profesyonel bir hale getirmek isteyen parlak fikirli güzel insanların destek bekledikleri oluşum.
  grafik tasarımcısı,
  sosyal medya yöneticisi,
  müşteri temsilcisi,
  animasyoncusu, sanat yönetmeni ve içerik uzmanları bir yola koyulmuşlar.
  tanıtım yazılarını okudum. çok içten ve çok samimi bir dil ile kendilerini ifade etmişler.
  bu işe başlamak ve fikirlerini hayata geçirmek için bir miktar maddi desteğe ihtiyaçları var.

  fongogo proje destek adresi.

  tanıtım destek videosu.

  finansal olarak destek olamayanlar sosyal medya aracılığı ile paylaşımda bulunarak destek olabilecek insanlara ulaştırabilirler.
 • ben şunu anlamadım bu arkadaşların farkı ne? hayır bir de bizim bir hayalimiz var dijital ajans kurmak demişler. tebrik ederiz bu hayala sahip olan yüzbinlerce reklam öğrencilerinden birisiniz.

  umarım bu hayallerini gerçekleştirebilirler ancak hiç sektörün içinde olmadan laps diye ajans kurmak istemek de biraz garip. günün sonunda kardeşler kaloriferin sosyal medyasını yönetip, arda ile serpilin düğün videolarını çekmek istiyorlarsa reklamcılık(!) hayatlarında başarılar dilerim.
 • izlediğim ve dinlediğim kadarıyla birçok insanın hayali olan bir işi birçok insandan farklı olarak hayata geçirmeye çalıştıklarını gördüm. başarılı olurlar olmazlar, destek istemişler ve en azından eyleme geçme özürlüsü olan bir grup insanı karşılarına alıp kendilerine bir yol ve şans vermişler.

  sonuçta düşünmekten bir ötesidir eyleme geçmek ve her türlü riskiyle birlikte bir yola çıkmak kafa patlatmaktan her daim çok daha verimlidir.
 • (bkz: #86560129)

  "grafik tasarımcısı,
  sosyal medya yöneticisi,
  müşteri temsilcisi,
  animasyoncusu, sanat yönetmeni ve içerik uzmanları " diye kendilerini tanımlamalarına rağmen reklam öğrencileri diyerek geçiştirilmeye çalışılması komik olmuş.

  sektörün sinema, iletişim, pazarlama vb. alanlarında "bireysel" anlamda yıllardır çalışan insanlar olarak; ürettikleri değerleri "patron" yararına değil, kendi gelişimlerine katkıda bulunması adına böyle bir projeyi gerçeğe dönüştürmeye çalışmaktadırlar.

  tanım: desteklenesi gençler.
 • ya arkadaş gören de gençler saçma sapan devlet teşviklerini alabilmek için yalana dolana girmişler, dünyanın en gereksiz iş planlarıyla sunum yapmışlar falan sanır.

  gençlerin istediği kurulum desteğininin maddi karşılığından daha fazla laf yapıp "sizin diğerlerinden farkınız ne" gibi sorular sorarken harcadığınız enerjiye yazık. farkı falan yok kardeşim. farkı şu, üniversiteden mezun olur olmaz bir şeylere ortakça girişmeye çabalamak, sümük gibi bir şirkete girip asgari maaşla patron zengin etmek istememek. bu fark yeterlidir, dağılabiliriz.

  bir şeyi kurmak için yıllarca sektörün içinde zehirlenmenize falan gerek yok, zaten kurup geliştirirken bunları öğrenecekler. verin desteğinizi esirgemeyin ki, birileri de size destek olsun.
 • az önce ekipman desteğinde bulunmak isteyen güzel bir insandan mesaj aldım.
  mesajı kendilerine ilettiğimde, en az onlar kadar mutlu hissettim.
  teşekkür ederim ekşi!
 • 6 ortak danaya girer gibi ajans kurma işi epey sıkıntılı göründü bana. onun oluru 1 founder + 5 çalışandır. (eskişehir gibi dar bir pazardayken ve asd tasarım gibi kolpacılar tüm çevre illeri işgal etmişken bu kadar çalışanla girmek de anlamsız gerçi)

  dijital medya ajansı demişsiniz ama google ads, web analytics falan olmadan nasıl olacak o? kurumsal kimlik, grafik tasarım vb. tek seferlik hizmetler ile değirmen ne yazık ki dönmez. en yüksek devamlı getiriyi (kemiksiz cash) sağlayacak asset de eksik.
  (bkz: seo).

  dijital medya ajansı olarak tutunabilmek için verilmeyen hizmeti vermeniz gerekiyor. firmaların online reklam harcamalarını optimize edecek custom ad scriptleri yazmak, unique aylık rapor ekranları sunabilmek, kısa dönemde en az 2 marka için adınızı pazarlama mecralarında duyuracak case'ler çıkarabilmek falan mesela..
 • fikir güzel de beyler bu sektörden biri olarak size tavsiyem önce sağda solda bi 4-5 sene en azından pişin ki kimlerle neyle karşılaşacağınızı bilin. bu sektör pembe hayallerle girebileceğimiz bi sektör değil. çevre bu sektörde olmazsa olmaz. büyük ajanslarda büyük müşterilerle çalışmanız lazım ki oralardaki adamlarla bi merhabanız olsun. özellikle bu sözüm, müştem arkadaşa. bi ajansı asıl kuran kişi bu olmalıdır çünkü. özellikle o sektörde direktör vs olmalı ki sektörde tanınsın. aksi halde siz anca ahmet amcanın reklamını yaparsınız.
 • kendince çok uzman kişilerin ezmek için üşüştüğü girişim.

  yahu siz bu insanların tecrübesiz olduğunu nereden çıkardınız ki? ayrıca bir şeyler denemeye cesareti ve hevesi olan insanların başkalarına ne zararı var anlamıyorum. bu sektörde herkes köle gibi başlayacak ve zamanla köleciye dönüşecek diye bir kural mı var? böyle insanları görünce onların sektördeki hangi tür insanlar olduğu da benim gözümde çok net canlanıyor.
 • sektörde iyi kötü yer edinmiş herkes kendisini bir alt kademedeki ya da sektöre bir şekilde yeni girmişleri zaten ezip durduğu için sektörde enteresan bir hiyerarşi var. örneğin beş kuruş almadan çalışan sektörde 15 yılını bitirmiş artık çılgınlar gibi para kazanan birinin yanında bile yeni girecek olan kişiye karşı tavır '' ben de parasız çalıştım bu sektörün olayı böyle sende 4-5 sene sonra düzenli para alırsın sabret'' şeklinde olduğu sürece zaten güzel bir şeyler deneyenler her daim eleştirilicek. kendi cesaretsizliklerini kapatmak ve sektörde köle gibi çalışmak onlar için okeyse bırakın da güzel işler yapacak gençlerde kendileri yapmak istediklerini deneyimlesinler. stajyer olup bir yerden bir bilgi edinmek için sürüneceklerine, kendi işlerini gerekirse batırır çalışırken öğrenirler. sektörde zilyon tane ajans var. oturup eleştirmeyelim de kendi bilgi ve yetenek düzeylerini geliştirmeye çalışan, çalışmayı gerçekten seven insanlara biraz saygı duyalım.