şükela:  tümü | bugün
 • ks. association of chartered certified accountants

  ingiltere'de ki bir muhasebe kursu.

  1904'te kurulan acca, günümüzün rekabete dayalı iş dünyasındaki bir muhasebecinin gereksinimleriyle yakından ilgili bir yeterlik sağlamayı hedeflemektedir.

  mevcut acca kursları her türlü iş alanı için üyeler hazırlar. kurslar; ticaret, endüstri ve kamu sektörü gibi alanları içerir, ama sadece bunlarla sınırlı değildir.

  acca nitelikleri sadece uluslararası alanda tanınmakla kalmayıp, daha ileriki çalışmalar için de bir yol sağlar.

  acca üyelerinden finansal yönetim, vergilendirme, finansal muhasebe, yönetim muhasebesi ve hesap denetimi konularını içeren her türlü muhasebe disiplininde bilgileri olması beklenmektedir.

  sınavlar 6 modüle bölünen 3 aşamayı kapsar.

  bütün sınavlara mödül a ile başlayacak şekilde girilir. sınavlar her sene haziran ve aralık aylarında dünyadaki çeşitli merkezlerde yapılmaktadır

  acca kursunun içeriği :

  modül a
  1. muhasebenin yapısı (af)
  2. yasal yapı (lf)

  modül b
  3. yönetim bilgisi (mi)
  4. organizasyon yapısı (of)

  -sertifika alanı-:

  modül c
  5. bilgi analizi (ia)
  6. hesap denetiminin yapısı (af)

  modül d
  7. vergi yapısı (tf)
  8. yönetimsel finans (mf)

  -profesyonel alan-:

  modül e
  9. kontrol ve karar aşaması hakkında bilgi (icdm)
  10. muhasebe ve hesap denetimi uygulamaları (aap)
  11. vergi planlaması (tp)

  modül f
  12. yönetim ve strateji (ms)
  13. finansal bildiri çevresi (fre)
  14. finansal strateji (fs)
 • 2006'da türkiye'de düzenlenen onyedinci muhasebeciler kongresinin ana sponsoru olan oluşum.
 • (bkz: ac ca)
 • turkiyede british council tarafindan gerceklestirilen sinavlari sayesinde alma imkani bulunan sertifikadir. turmob ile yapilan anlasma sayesinde smmm ve ymm olanlar pekcok modulden muaf sayilarak sinavlara birkac adim onde baslayabilirler.
 • insani hayata kusturen sinavlara sahip sertifika programi. ingilterede serbest muhasebeci ve mali musavir olmak isteyenlerin almasi zorunlu sertifikalardan biri olan bu sertifika aca ile beraber dunyanin 170den fazla ulkesinde taninir. ( 2. modulu bitirdiginizde ulkemizdeki cok uluslu denetim firmalarindan is teklifi almaniz cok dogaldir ) sertifika sahipleri o kadar saygin gorulur ki, ingilterede muhasebenin yaninda noterlik yetkileri de vardir.
 • sergei solovyov 'un 1987 yılında çektiği sovyet filmi.

  russian guild of film critics (rus eleştirmenleri derneği) tarafından seçilen en iyi rus filmleri arasında yer alan film aynı zamanda kült bir olarak kabul edilmektedir.

  1980'lerin ortalarında kırım'da geçen filmde, genç bir müzisyen olan bananan, gangster krymov'un genç metresi alika'ya aşık olur. hikaye, 18. yüzyılda geçen bir suikast planı ile paralel olarak ilerler.

  filmi henüz izlemedim, daha fazlasını şu an yazamayacağım, maksat toplum bilgi sahibi olsun.
 • türmob un acca ile yapmış olduğu yeni anlaşma gereği smmm ve ymm ler bütün temel derslerden muafiyet kazanmıştır. bunun yanı sıra bir kısım sınavın ücretleri %50 indirimli hale gelmiştir.

  iyi bir ingilizce ve muhasebe bilginiz varsa şuradaki dökümana göre 824£ a 5 sınava girerek edinebileceğiniz bir belgedir.

  edit: 5 ders olduğu ne malum diyenleriniz oldu.. onu da şu dökümandan görüp anlıyoruz. eksik bilgi vermiş gibi oldumuşum kusura bakmayın.
 • aida modeline alternatif olabilecek nitelikte reklam modelidir. aynı zamanda benim favorim. açılımı için:
  (bkz: awareness)
  (bkz: comprehension)
  (bkz: conviction)
  (bkz: action)
 • acca, dünyanin en büyük mali müşavirler birliğinin ve aynı zamanda 14 sınav ile alınabilen, dünyada en yaygın uluslararası mali müşavirlik ruhsatının adıdır.

  acca, 2015 yılında turmob ile yaptığı anlaşma gereği, uluslararası acca belgesi (chartered accountant) için alınması zorunlu 14 sınavın 9 tanesi için muafiyet sağlamış. bu kapsamda türkiyede geçerli bir smmm ve ymm belgesine sahip adaylar fundamental (f) seviyesinde f1, f2, f3, f4, f5, f6, f7, f8, f9 sınavlarından muaf olup, professıonal (p) seviyesinde 5 adet sınavı alarak acca belgesine sahip olabilirler.

  acca p seviyesi sınavları da 2015'den başlayarak mart, haziran, eylül, aralık olmak üzere yılda 4 kez yapılmakta ve türkiye'den katılan adaylara muafiyet ve sınav ücretlerinde önemli indirimler de sağlanmış.

  bu bağlamda, türkiyede smmm veya ymm olup, acca belgesi almak isteyen adayların, öncelikle acca'ya üye olmaları, muafiyet aldıkları sınavlar için muafiyet ücretlerini (exemption fee) yatırmaları gerekmekte. bugün itibarı ile muaf olunan 9 sınav, kayıt ücreti ve girilmesi gereken 5 sınav (p seviyesi) için ödenmesi gereken ücret yaklaşık 1600 gbp'dir. ayrıca acca yıllık üyelik ve yenileme ücreti de 85 gbp olarak belirlenmiş.

  özetle, daha önce 14 sınav ve 3,5-4 sene zaman gerektiren, yılda 2 dönem yapılan sınavlarının ücretleri oldukça da yüksek olan, alınması çok zor, ama bir o kadar da prestijli bu belge için oldukça kolaylıklar getirilmiş durumda. ancak öncelikle türkiye'de geçerli bir smmm veya ymm belgesi şart.

  acca p sınavlarına hazırlık için türkiye'de becker professional hazırlık materyalleri online satılıyor, https://online.cmaturk.net/hazirlik_setleri/acca adresinde detayları var.

  edit: tanım