şükela:  tümü | bugün soru sor
 • wi fi standardındaki baz istasyonlarına verilen isim.
 • (bkz: wireless card)
 • ieee 802.11x standartları altında wlan'ın baz istasyonlarına verilen isim. max 50-100m civarı menzilleri vardır genelde kapalı alanlarda
 • sadece kablosuz çalışan değil, kablolu ağı kablosuz ağa çevirmenize de yarayan, erişim noktası.
 • kaderin acı bir tecellisi olarak bir linux yüklü makinaya bir cep telefonunun verebileceği bir hizmettir. işte bu anın itibarını yerle bir edesim gelmiştir sözlük. fakat ne acı. kimi dem dslryi dosya aktarıcı cihaz olarak kullanan bünyelerde aynı ironiyi yakalamışımdır.
 • eviniz iki katlı diyelim, aşağıdaki wireless üst katta tam çekmiyor mesela, almanız gereken alete verilen isim. alttaki router'dan bir ethernet kablosu çekiyorsunuz, yukarısı da full çeken bir wireless'a kavuşuyor.

  şahsen ben şu aleti 1 senedir sorunsuz kullanıyorum. tavsiye ederim. hem ucuz hem de 3g modem olarak da kullanılıyor. (aslında ters oldu, alet bir 3g modem ama ben access point özelliği yüzünden almıştım)
 • iki wireless modem'den birini access point olarak gösterirsek (birinin dhcp kapat, yakışıklı bir ip ver) çok katlı binalarda wireless'ın gülümseyen dişlerini göstermesini sağlar. iki modem arasını lanla bağlamak gerekmese şahane olabilir.( ki onu da iki modemin desteklemesi kaydıyla wds protokolüyle aşabiliriz büyük ihtimalle. )

  edit p: uğraştığım şeylere bak wtf.
 • fukaralıktan değiştiremediğim artık eskisi gibi çekmeyen eski modemime daha da eski olan modemimi bağlayarak yaptığım eylemdir. öğrenmek isteyenler için şu video işe yarayabilir belki: https://www.youtube.com/watch?v=cyo1ed5sbvg
 • yaw arkadaş, ya ben ciddi geri kaldım bu işlerden, ya insanlar çok gereksiz şeyler anlatıyorlar bilimum inceleme videolarında (yerli&yabancı)

  konu şöyle;
  tp link wa850 v1 (bundan sonra wa850 diyecoum) kullanıyorum. giriş model bir wireless range extender oluyor bu cihaz. konu basit. ben istiyorum ki, evin bir ucundaki ana wireless modemimden (uydunet'in modemi), ethernet kablosuyla evin diğer ucundaki wa850'me kablolu olarak internet vereyim (hızında hiç düşüş istemiyorum zira). sonra da evin bir ucundaki wa850, diğer ucundaki ana wireless modemden ethernet kablosu aracılığıyla aldığı interneti bana yine wireless olarak dağıtsın. böylece evin her ucunda, 40-50 mbps'lik hızım korunmak şartıyla wireless alanım olsun. bu da gol olmaz mı hocam?

  küçük bir not: şu an wa850 evin ortasında bir prize takılı. interneti kablosuz modemimden kablosuz olarak alıyor ve yine kablosuz olarak dağıtıyor. ama hem evin ortasında olduğu için, ölü olan diğer uçta 3/5 sinyal seviyesini geçemiyorum hem de aslen 40-50 mbps olan hızım 9-12 mbps arasında dağıtıyor. bunu engellemek için wa850'ime kablo ile 40-50 mbps arası internet verip onu kablosuz olarak dağıtmasını istiyorum. bu da wa850'nin üzerinde ethernet port'u olduğu için aklıma geldi.
  wa850'nin üzerindeki ethernet portu bu işe yarar mı? eğer yararsa tek derdim evin bir ucundan diğer ucuna ankastre bir şekilde kabloyu çekmek ve bunun fiziksel dertlerine çözüm bulmak falan olacak, buna da razıyım.

  bi el atın da çözek şu işi başkanlar.. (:?
 • acces point(ap) cihazlarına verilen isim yanlıştır. aslında repeater denmesi gerekirdi. zira bütün routher (modem) lerde ap özelliği vardır. bütün aplerde de repeather özelliği vardır. ancak routherlarda repeather özelliği bulunmaz. ikinci bir routherı ap olarak kullanmak için tek şart ikinci routherda ki dhcpsini kapatmak.