• eğer fiziksel olarak mümkün olsaydı, yokuş aşağı dururken kalkışta arabayı geri kaçırırdı.
  • arabayı 2. viteste çalıştırmayı başaran,
    farlarını açmayı, el frenini indirmeyi unutandır.
    sıkışık yollara girmemesi gereken, girerse ortalığı birbirine karıştırandır.
    3 saat içinde trafikte yapabileceği tüm hataları yapıp; yine de arabayı ve kendini tek parça halinde, sağ salim eve ulaştırandır.
    sonra da stresli bi günün ardından sinirleri boşalmış bi şekilde evinde oturup ağlayandır.
  • erkek olanları : kornaya basmak yerine frene basmayı keşfedememiş sürücü türüdür. her şeye korna çalar, yol vermek, ayağını gazdan çekmek gibi güdüleri gelişmemiştir. bir de üstüne üstlük el kol hareketleri yapar, dayılanır

bayan olanları : erkek acemi şoförlerin tam tersine herkese ve her şeye yol vermeye ve her gördüklerine karşı fren yapmaya çalışırlar.
  • kendilerine karşı saygılı ve sabırlı olmamız gereken sürücüdür. herkesin, bir dönemler acemi olduğunu hatırda tutması gerekir.
  • sürekli fren kullanarak arkasından gelenleri de sürekli tetikte araba kullanmaya teşvik eden, onları uyanık kılan şöförlerdir. şehir içinde önündeki arabayı en az onyedi araç girebilecek uzaklıktan takip ederler (değerler türkiye istatistik kurumundan alınmıştır). bir kamyonun rahatlıkla geçebileceği aralıklardan önce arabayı tamamen durdurup, sonra olabildiğince yavaş geçerler. aracı kaldırırken aracı ve doğal olarak içindekileri hop hop hoplatan, hoplatmayı çok seven sürücülerdir. bu popülasyonun bayrak taşıyıcıları yokuşta aracı beklenmeyen durumlar neticesinde durdurmak zorunda kaldıklarında (ki normalde asla yokuşta arabayı durdurmazlar) kalp spazmları geçirmeye başlarlar. yokuşta arabayı kaldırmaya çalışan acemi şöförler ortalama yediyüzelli gram sıvı kaybederler. geri vitese hayati bir zorunluluk olmadıkça asla takmazlar. taktıklarında da hayati zorunluluğun vermiş olduğu stresten dolayı ellerine yüzlerine bulaştırırlar. körüklü bir otobüsün rahatlıkla paralel park yapabileceği yere paralel park yaparken yine ortalama yediyüzelli gram sıvı kaybederler. daha küçük aralıklara paralel park yapmaya bile tenezzül etmezler. yoldaki çukurların tümüne girerler. aracı ve çevresindekileri üzerler.
  • içinde bulunduğum şoförler topluluğu. stres yapıyorum bildiğin arabadayken, rahat olsam daha güzel gidicem. ha neden stres yapıyorum derseniz aslında kendi sürüşüme güvenip trafikteki başkalarının sürüşüne güvenememekten bu kadar kasıyorum kendimi. biraz da pratikle ilgili bu iş galiba. adı üstünde acemiyiz daha.
  • sürüş halindeyken direksiyonla olan yakınlığıyla bilinirler en çok. sanki bırakırsa direksiyon alıp başını gidecekmiş gibi yapışır iki elle sımsıkı. dersin ki direksiyonu bu kadar sıkma, daralır bunalır, sonra sen rahat edemezsin, direksiyonla olan münasebetin güvenliğin açısından olabildiğince yumuşak olmalıdır, sert hamleler yapmamalısın... ama anlamaz bu şoför cinsi. bir de o koltuğu ön plakayı görmeye çalışırcasına önce çekmiyorlar mı, kafasını direksiyon simidinden geçiresim geliyor yeminle. tamam eyvallah, apaçiler gibi koltuğu yatacakmış gibi de yatırma arkaya ama o kadar da dik durma diken üstünde gibi. rahat ol azcık la. direksiyon başındayken ne kadar rahatsan, sürüşün de o kadar rahat olur işte anla. sen kendini ne kadar kasarsan, o kadar kaza riskin olur.

ha bir de allah aşkına dikiz aynalarını bi ayarlamayı öğren. şerit değiştirirken ya aynaya bakmıyorsun, ya da aynaların o kadar kör ki, sağından solundan arkandan gelen geçen araçları göstermiyor sana. barış aynanla dostum. ayarla onu güzelce ki göstersin sana diğer araçlarla olan mesafeni. hem senin, hem bizim can ve mal güvenliğimiz için yap bunu lütfen. unutma, araba sadece öne bakılarak kullanılmaz. en az öne baktığın kadar arkana, sağına ve soluna da hakim olmalısın.

hadi bakalım, allah kaza bela vermeye.
  • bunların inatçı olanlarına herhangi bir şey ogretmek çok zordur.
    korkmasın diye yanında oturursun, sağda parketmiş yuz milyarlık cipe geçirecekken direksiyona atlayıp kurtarırsın.
    stresten ölmek üzereyken, "yaa ben biliyoduuuum, çevircektim ki direksiyonuuoo!!" derler bir de.

(bkz: kendimden biliyorum)
  • çok küfür yer.
  • dün bir aracın arka camına a4 boyutlarında yapıştırılmış ve üzerinde "acemi şoför" yazan bir kağıt gördüm.
    herkesin her şeyi bildiği ve ustası olduğu coğrafyamızda bu insan yavrusu bana göre ülkenin en mütevazı insanıdır.
hesabın var mı? giriş yap