şükela:  tümü | bugün
  • cok feci isinma sorunlari olan laptop modelidir. ilk aylarda gayet rahat, istediginiz oyunu oynarken zaman icinde 5 yillik oyunlari oynarken isinip kapanmaya baslar, insani cileden cikarir. kapanma sorununu onlemek icin 2009 ortalarinda satilmis makinelere bios guncellemesi yapmak yeterli olurken gecen aralikta aldigim laptopuma hicbir sey care olmamaktadir. ha, kapanmasini onleseniz de isiniyor, ondan her halukarda kurtulus yok, orasi baska.
  • ısınma ve sonrasında kapanma sorunları olan dizüstü bilgisayarımsı. belki birilerinin işine yarar diye bende işe yaramış bir kaç çözümü sıralıyorum.

1) bios güncellemesi: yapılmadığı takdirde bilgisayar tam anlamıyla bir çöp. format sonrası windows yüklerken bile aşırı ısınıp kapatıyor kendisini alet. format atarken bir yandan vantilatör çalıştırdım alet soğuk kalsın diye.

2) işlemci performansının windows güç ayarlarından biraz düşürülmesi. ben %80'lere çektiğimde alet çok rahatladı ancak youtube'daki bir amca %100 yerine %99 bile durumu kurtarıyor diyor. sözünü dinledim, işe yarıyor gibi.

3) doğruluğu bir acer çalışanı tarafından teyit edilmemiş bile olsa blog'larda bu modelin altındaki havalandırma deliklerinin açılmadığı, bir imalat hatası olduğu tartışılıyor. açanlar memnun, götüne güvenen borazancıbaşı. ben cesaret edemedim.

4) aleti açmaya ve delikleri delmeye cesaret edenler için asıl tavsiye gene aynı siteden. cpu, gpu'daki thermal paste'leri tazeleyin.

5) son olarak klasik çözüm. bilgisayarı sert yüzeyler üzerinde, arkasını kaldırarak kullanın.
  • ciddi ısınma problemi olan bilgisayardır. ısınma problemini çözmek için bios update i yapamıyorsanız (benimki gibi bataryanız ölmüşse) windows xp yükleyerek baya hafifletebiliyorsunuz. yalnız oyun oynarken yine kapanıyor.
  • 5 senedir kullanmaya çalıştığım bilgisayar. ekranının büyük olması ve sesinin diğer dizüstülere göre fazla çıkması nedeniyle tercih etmiştim ama ısınıp kapanma sorunu nedeniyle az sövdürmedi kendine.

elden çıkaracak olmam ve "bozulursa bozulsun amk" düşüncesiyle iki gündür altından girip üstünden çıkıyorum.

deneyimlerim;

- fan temizliği ve termal macun değişimi yapmak için youtube da yer alan videolardan yararlanarak söktüm bu ibineyi. hazır açmışken 2 üstte yer alan entryde bahsedilen delik sorununu çivi ve çekiçle 4 adet açarak hallettim. tekrar topladım cihazı. çalıştırdığımda ısınma probleminin çözülmediğini gördüğümden tekrar sökmemek için kızdırılmış çivi kullarak açtığım delikleri büyüteyim derken (arkadaşlarım benden einstein diye bahseder) temas ettim ve fandan garip sesler gelmeye başladı.

söküp çivinin erittiği kısımları fana takılmasın diye törpüledim. hazır açmışken biraz daha termal macun takviyesi yaptım 15 civarı delik daha açtım. fanı elektrik süpürgesiyle tekrar temizleyip topladım. ancak çalıştırdığımda fandan ses gelmediğini farkettim. toplarken fan soketini takmayı unuttum herhalde diyerek 3 üncü kez söktüm. kafamı s.kiyim harbiden de unutmuşum.

tekrar cihazı çalıştırıp ne kadar işlemci sıcaklığı ölçme programı varsa yükledim. işlemci sıcaklığı azaldı ve ısınıp kapanma problemi kalmadı.
  • kış günü adama pencere açtıran, doğalgaz masrafını büyük ölçüde azaltan 2012 yılında kurtulduğum acer’ın elektrikli ısıtıcısı.