şükela:  tümü | bugün
  • real madrid alt yapısında top koşturan 17 yaşındaki fas asıllı sağ bek oyuncusu. fas milli takımının alt kategorilerinde forma giymiş fakat uefa'nın sitesinde ülkesi olarak ispanya'yı gösteriyor. (bkz: bilemiyorum altan)
  • 1 kasım 2017 tottenham real madrid maçı'nda dikkatli izledim bu adamı. eğer bu haliyle real madrid'te oynayabiliyorsa ben neden oynayamıyorum inanın bilmiyorum.

bırakın futbolcu olmayı sporcu bile değil bu adam.
  • kulübüyle sözleşme yeniledikten sonra iki yıllığına borussia dortmund'a kiralanan wonderkid.
  • türkiye'ye transfer olsa yıldızlaştığı maçlardan sonra tüm spor sayfalarında muhtemelen (bkz: göklerin hakimi) şeklinde manşetlerini görebileceğimiz genç yetenek.
  • uzun zamandır futboldan o kadar uzak kalmışım ki bu adamı yeni açılan bir mahkeme tipinin hakimi sandım resmen. achraf i da kisaltma sandım. en son 2013-2014 sezonu oyuncularını tanıyorum. yeni parlayan genç yıldızların hic birini bilmiyorum. bizi futboldan uzaklaştıranlar utansın. lig keyifli olsa ilk yapacağım is idi digiturk almak.
  • cancelo ike beraber geleceği parlak sağ bek
  • an itibariyle bu sezon borussia dortmund'un şampiyonlar ligindeki 5 golünden 4'üne imza atmış genç yetenek ve bu adam sağ bek. umarım gelecek sezon real madrid'e döndüğünde carvajal'ın arkasında harcanmaz.
  • bu akşam bek oynuyor olsa bile sezonun genelinde açık olarak görevlendirilen topçu. esas çıkışını da bu sayede yaptığı söylenebilir.
    real deki sağ açık problemi ortada. rodrygo sezon sonuna kadar oradaki yerini sağlamlaştıramaz yada mbappe transferi gerçekleşmezse muhtemelen seneye sağ açık olarak görürüz achraf ı.
  • müthiş performansı bir yana, bu adamın adı eşref arkadaşlar, bildiğiniz eşref. fransızca’da ş sesini ch ile verebildikleri için achraf olarak yazılmış. hakim ziyech de ziyeç değil, ziyeş aslında, atıf’ın soyadının şeyşu olması gibi.

aslında latin alfabesi dışında harf kullanan dillerdeki özel isimler türkçede okunduğu gibi yazılır. ancak spor camiasında genel bir cehalet olduğu için kimse buna dikkat etmiyor, daha önce de bu konuyla ilgili bir başlık açmıştım : (bkz: yabanci sporcularin isimlendirmelerindeki hatalar)
  • kesinlikle almamız gereken daha doğrusu takımda kalması gereken futbolcu.

ofansif açıdan yaptıklarını sadece dünkü maçtan değil ligde de görüyoruz.dün bir müdahalesi vardı öyle ki tehlikeli olacak bir atağı kesti.yaşına göre üst düzey bir futbolcu teknik olarak ve mental olarak kesinlikle daha iyi yerlere gelecektir.ancak ben yıllarca dortmund’ta kalmasını isterim lucas piszcek gibi efsane olmasını isterim.

not:türkiye’de takım tutmuyorum sadece dortmund taraftarıyım.