590 entry daha
  • doruğa ulaştığında gözden yaş gelmez.
  • ...
    günler öylece kendi kendine geçsin diye
    bir camın arkasında durdum
    bana dokunmasın hiçbir şey
    hiçbir şey yarama merhem olmasın
    iyileşecekse, hiçbir şeysiz iyileşsin diye
    bir camın arkasında durup
    akan hayata ve zamana baktım.

bilirdim, biliyordum, biliyorum,
    bittiğinde, geçtiğinde,
    azaldığında sızı, iyileştiğimde,
    o saman tadıyla karıştığında;
    her şey daha acı olacak.
    ...*
  • beyne giden ve gelen sinir sinyallerinin hızının saatte 273.6 km’ye ulaşmasıyla verilen tepki sonucu oluşan durum. bilimsel bir gerçek olsa da, algılanan bir ''his'' sonuçta.*
  • "görünmezdi
    acılar,
    hayatı inşâ ederken
    kalbi düğümleyen..."
  • “acı çekme, yaşamamızın koşulu. başına geldiği zaman fark ediyorsun. onun gerçek olduğunu anlıyorsun. tabii ki, tıpkı toplumsal organizmanın yaptığı gibi, hastalıkları iyileştirmek, açlık ve adaletsizliği önlemek doğru bir şey. ama hiçbir toplum var olmanın doğasını değiştiremez. acı çekmeyi önleyemeyiz. şu acıyı, bu acıyı dindirebiliriz, ama acı’yı dindiremeyiz. bir toplum ancak toplumsal acıyı -gereksiz acıyı- dindirebilir. gerisi kalır. kök, gerçek olan. buradaki herkes acıyı öğrenecek; eğer elli yıl yaşarsak, elli yıldır acıyı biliyor olacağız. en sonunda da öleceğiz. bu doğuşumuzun koşulu. yaşamdan korkuyorum! bazen ben, çok korkuyorum. herhangi bir mutluluk çok basit gibi geliyor. yine de her şeyin, bu mutluluk arayışının, bu acı korkusunun tümüyle bir yanlış anlama olup olmadığını merak ediyorum. ondan korkmak veya kaçmak yerine onun içinden geçilebilse, aşılabilse... arkasında bir şey var. acı çeken şey benlik; benliğin ise yok olduğu bir yer var. nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum. ama gerçekliğin, rahatlık ve mutlulukta görmediğim, acıda gördüğüm gerçeğin, acının gerçekliğinin acı olmadığına inanıyorum. eğer içinden geçebilirsen. eğer sonuna kadar ona dayanabilirsen.”

(bkz: ursula k. le guin)
    (bkz: the dispossessed)
  • en yaygın beslenme çeşidi (bkz: acı çekmek)
  • hedefini, odak noktasını, amacını, sevdiğini kaybetmiş kişide ortaya çıkabilen duygudur.
  • canımı en çok yakan anıdır.
    derste çok sinirlendiğim bir öğrencimi yarın babanı okula çağırıyorsun diye uyardım.
    öğrenci: babam gelemez hocam.
    ben: o halde anneni çağır.
    öğrenci: hocam annem de gelemez.
    ben: ne demek gelemez !? durumunu konuşacağım!
    öğrenci: benim annem babam yok, ninemi çağırsam olur mu hocam ?
    dedin ve beni öldürdün sen ya çocuk ! keşke annen olabilseydim. tüm yüreğine kucak olabilseydim. bambaşka bir başlangıç yaptık ama.
    seviyorum seni çocuk, nineni de pamuk pamuk öperim..
  • "insanı sessiz kalmaya zorlayan acı, onu bağırmaya zorlayan acıdan çok daha ağırdır."
    – füruğ ferruhzad
  • "aç" kökünden geldiğine inanıyorum. aç olmak da bir çeşit acı değil mi zaten?
333 entry daha
hesabın var mı? giriş yap