şükela:  tümü | bugün
 • yemeden önce tuvalette çekilecek acilarin kesinlikle düsünülmesi gerekildigi bir tür biber çesidi. (ben bunu hep yapiyorum aaaaaaah! söylemleri)
 • ağzı yakan biberde bulunan "capsaicin" denen maddedir. capsaicin ağız içindeki tat alıcı sinir uçlarını (reseptörleri) sarar we yanma hissi başlar. etkisinin azaltılmasında kullanılacak en etkili içecek süttür..
 • bu meretin etki alanı sadece ağzın içiyle sınırlı değildir tabii. acı olduğunu bilmeden, mıncıklaya mıncıklaya doğradıktan sonra elinizi nerenize değdirseniz cayır cayır yakmaya başlar. hele yanlışlıkla yüzünüze yanaklarınıza sürterseniz bütün akşam acı içinde kıvranabilirsiniz, benden söylemesi.
 • her yemege lezzet katan katki.

  gunun menusu:

  kahvalti: taze aci biber, domates, aci biberli omlet, cay.
  oglen: yogurt soslu aci biber kizartmasi, patates kizartmasi
  ogleden sonra: disarda tantuni ve yaninda aci biber tursusu ile ayran
  aksam: icine iki kuru aci biberatilmis kuru fasulye, pilav, tursu
  gece (partiden sonra): isotlu iskembe.

  (bkz: isot) (bkz: pul biber) (bkz: atom) (bkz: aci biber tursusu) (bkz: kizartma)
 • antep ve urfa yöresinde paylaşılması gereken biber çeşidi.
  sofrada "bu biber acıymış" deyip egoistçe yemek yerine yanındakilerle paylaşmak gerek.
 • aci biberin acisi gercekte bir tat degilmis. bizim duyumsadigimiz sadece dildeki agri acisi alıcılarının uyarılmasıyla olusan his(miş)
 • aci biberler acilik oranlarina gore degisir. dun yasamis oldugum olaya dayanarak soyluorum, birine isgence etmenin en guzel yoludur bu!dikkat edilmesi gereken en onemli noktalardan birisi,yemege koymak amacli aldiginiz biberin (aci olmadigini sanionuz siz tabi) cekirdeklerini cikardiktan sonra "ya dur bi bakayim aci olmasin bu" seklinde dusunup cok kucucuk bir isirik almanizla dunyanizin kararmasidir.sonra ne yapaaginiz bilmez bir sekilde su icer ve yogurt yersiniz. bu arada aci dudaklariniza yayildigindan biraz buzla ovarsiniz ama o da ne! elinizle siz cekirdekleri temizlediniz ya, tum aci simdi buzla beraber cenenize fln yayilmis.bu arada yuzunuzu yikamaya gidersiniz.hala yuzunuzden gunes kremini cikarmadiginizdan, yuzunuzden aciyi temizlemek o kadar zordur ki. sonra havluyla yuzunuzu silerken yanaklariniza da aci bulasir. ciglik cigliga yardim isterken (bu ciglik sirasinda gozlerinize gelmistir aci) yaninizdaki son care tum yuzunuze yogurt surer. sonra yuzunuze buz kompleksi yapilir. yaklasik 1 saat sonra ancak yuzunuzdeki aci diner.ama hala elinizdeki aci kalintilari gecmemistir. tirnaklariniz arasi hala sizlamaktir. neyseki bu olay da ucuz atlatilmistir... kisaca dikkatli olunmasi gereken bir olaydir aci biber."ya ne kadar olabilir kiiiii" demeyin.bu olay gercektir ve anlatilamaz,yasanir !!!
 • (bkz: habanero)
 • garip şeydir biberin acısı yersin ağzın, dilin, dudağın her yerin yanar. ama nedense bu acı seni onu yemeye daha çok iter ! yersin acı çekersin!!! acı çektikçe yiyesin gelir. duramazsın, sesin kısılsada, gözlerinden yaşlar gelsede, acı çektikçe yiyesin gelir acı biberi. aşk gibi bişi işte!!