şükela:  tümü | bugün
 • kendine acı çektirmek ya da acıdan haz almak bağlamı dışında "hafız, acıyı da sapına kadar yaşayacaksın tamam mı" ya da "bırak beni dostum, bu acıyı dibine kadar yaşamazsam bitmeyecek" şeklinde bir tezahürü de görülür. bir acıyla baş etme yöntemi olarak: acı çekmek! bu bambaşka bir hal. kanaatimce düpedüz gerizekalılık. acı nasıl dibine kadar yaşanır, bu teslimiyet olmasa o acıdan azade olmayacak mısın? sahip kim ki "yeteri kadar çektin, seni azad ediyorum" diyor? acılar ülkesinin sultanı kim, sen kimsin? cevaben "tabi ya, ne acı çekiyosun siktir edeceksin" diyenler, bi siktirin gidin. onu demiyorum. bu yaptığınız atalettir diyorum, şımarıklıktır, bencilliktir diyorum, vicdanları köreltmeyin diyorum.
 • orhan gencebay, "ben zaten her acinin tiryakisi olmusum" diyerek gayet guzel ozetlemistir.
 • daha önce değindiğim (#71461525) bir konunun, yakın tarihte vizyona giren bir filmde * konusunun açıldığını görmek oldukça şaşırttı.

  ilgili sahnede babası, elio'ya şöyle söyler: "hayatını nasıl yaşayacağın seni ilgilendirir. fakat unutma, yüreklerimiz ve bedenlerimiz bize sadece bir kez için verilmiştir. çoğumuz ister istemez, sanki yaşanacak iki hayatımız varmış, birisi taslak, öteki mükemmel versiyonmuş ve ikisinin arasında bir sürü versiyonlar varmış gibi yaşarız. ama sadece bir tane vardır, sen bunu anlayamadan yüreğin yıpranır ve vücuduna gelince, ona bakacak pek kimsenin kalmayacağı, yaklaşmak isteyenin hiç olmadığı bir noktaya varırsın. şimdi keder var. ben acıya imrenmem. ama senin acına imreniyorum."

  film, 20 ekim'de vizyona girmiş. ben yazdıktan iki gün sonra.. vay anasını.

  velhasıl, "acıya imrenmek"in bu replikte yansıttığı ifade: sen yârinin yasını tutabiliyorsun bari! hiç yâri olmayan ya da terk edilen, aldatılan ve yas bile tutamayan, tutmaya utananların acısı mı, seninki mi?! arkasından ağladığın, "ne güzel günlerdi, ne iyi biriydi.." dedirten bir yârin olmuş en azından.

  benim yorumum: zaten mutsuzum, bari kaliteli acılar yaşayayım aq. bunu ister hâle geldik artık.

  t: (herhangi bir konuda) yaşanan ağır biçareliğin dışa vurumudur.

  güncelleme: (bkz: #91514831) ilgili bir başka entry'm daha var.