şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sinüzit açmakta kullanılan bir bitki, kocakarı ilacı. bunun yeşil, üzeri tüylü meyveleri olur, işte onun suyunu sinüzitten muzdarip kişinin burnuna damlatırlar da sonra bütün gece akar da akar burun. tüm iltihabı söker atar yani. fakat yapmayın çok tehlikeli, çok zehirli diyormuş doktorlar. kesin çözüm olmasa da buğuseptil denenebilir misal, illa ottan şifa bulmaya meraklıysak.
 • mahalle maclarinin girla gittigi gunlerde, elimizde patlak top yorgun argin evin yolunu tutmusken meyvelerini ayak darbeleriyle patlatmaya calistigimiz sert tuylu virane bitkisi. biz, bu acayip seye yaban hiyari derdik o wakit..
  neyse olayi soyle bu bitkinin:
  olgun meyvelerinin rengi yesilden sariya doner, ufak bi temasta patlayiverir. patlayan meyvelerinin icinden klorak kokulu, yapiskan, oldukca yakici usaresi cikar ve de goze falan kacti mi surundurur adami. zamaninda buruna cekilirmis bu sivi, sinuzit falan kalmazmis, sinuslerde ne var ne yok fiskiye gibi akitirmis disariya. yapilan arastirmalar sinuzite az da olsa derman oldugunu gostermis bu meyvenin. bi de, kimi kabiz simalar, dahili olarak mideye indirirmis bunu, kanli ishale yelken acarlarmis sonra.
 • bir ya da iki damlasını bir kaşık su ile karıştırıp burnunuza damlattığınızda, sinüzite iyi gelen bitki. fazlası 2 hafta yatakta yatırıyor adamı* bir de damlatırken genize kaçmamasına özen gösterilmeli, yutakta yaralara sebep olabiliyor* zehirli olduğunun da bilinmesi gereklidir.
 • latincesi ecballium elateriumdur. bitki icerdigi elaterin ve türevleri mushil ve antienflamatuar etkilidir. bitki halk ilacı olarak yogun olarak sinuzitte kullanılır. taze meyve suyunun dahilen kullanımı zehirlenmeye neden olur. gunumuzde etkili maddenin yuksek miktarda elde edilebilmesi icin doku kulturu yoluyla uretimi denenmektedir.
 • koparmaya calisirken patlamasi gorulmeye deger, ama dikkatli olun, gozunuze kacmasin. paranoyak bir sekilde denize atlayip milletin saskin bakislari altinda yuzunuzu yikamaniza sebebiyet veriyor...
 • acı düvelek de denen bitki
 • 10 yil kadar once istanbul universitesi avcilar kampusunde bol bol bulunan bitki. yeterli olgunluga eristiginde ayaginizin ucuyla durttugunuzde "pppprrttprtprt$$$" diye portlemesi niyeyse beni pek eglendirirdi.
 • latince ismi ecbalium elaterium olan halk arasında çeşitli yörelerde acı kavun, acı kelek, köpek keleği, eşek hıyarı gibi isimler alan bir bitki.
  meyvesi içinden çıkan sıvı burna damlatılarak sinüzitte ağrıyan yerlere sürülerek romatizmada etkili ilaç olarak kullanılır.