şükela:  tümü | bugün
  • cuma günü zehirlenmemin ardından nihayet pazar günü daha fazla dayanamayıp, titremeler ve kusmalar sonrasında soluğu bu hastanede aldım. pazar sabahı 6'ya kadar da gerek serum, gerek tahlil, gerek ateş ölçmelerle bir güzel ağırlandım. verilen ilaçların yaşattığı bilinçsizlikten ya da uykudan başka hiç bir şey düşünmememden sebep, neden reçete yazmadıklarını sormak aklıma gelmedi. dün de bütün günümü uyuyarak geçirdiğim için yine kendilerini aramadım.

sabah uyandığımda kendimi berbat ötesi hissediyordum, işe gitmem gerekiyordu, sürüne sürüne işe geldim, sabah kahvaltı ettim fakat sonrasında kusmalar, baş dönmeleri devam edince daha fazla dayanamayıp hastaneyi aradım.

pazar günü hastanelerine gittiğimi, zehirlenme tehşisi konulduğunu, taktıkları serumdaki ilaçları, her birşeyi 5 ayrı kişiye anlattıktan sonra beni doktorlarına bağladılar. 6. kez aynı şeyleri doktora anlattım ve yarım saat sonra aramamı istedi. yarım saat sonra, telefonu kırmızı görmemden sebep bir boğa içgüdüsüyle aradığım doktor, cuma günü hastaneye gittiğimde verdikleri ilaçları almadığım için pazar günü de boş yere reçete yazmadıklarını, ilaç kullanmayı istemediğim için kararıma saygı duyduklarını iletti.

mal mısınız? cidden soruyorum ya? yani bu nasıl bir cevaptır? şirketinizin müşteri memnuniyeti anlayışı bu mudur? ben istediğimde ilaç verecekseniz eğer size istediğim ilaçların bir listesini yapsam akşam kargolayabilir misiniz? yüzsüz bir şekilde bu açıklamayı yapan insan gerçekten kurumunuzda çalışan doktorunuz mudur? ben sinirlendiğimde de kendisini "hanfendi ben mi yazdım? doktor bıdbıdı bey yazmış. gidin onunla konuşun" diyen bir doktoru mu çalıştırıyorsunuz? peki ya bunu dosyama not alan dr bıdbıdı bey ne olacak? ha bir de telefondaki doktorunuz eğer bugün 18:00'e kadar gidersem bana reçete düzenleyebileceğini iletti. dalga mı geçiyorsunuz acaba? ben diyorum ki hastayım, başım dönüyor, kusuyorum, 3 gündür yemek yemiyorum, artık kusmaktan midemi kanatacağım... siz diyorsunuz ki akşam uğrayın biz size reçetenizi yazalım.

ayrıca belirtmek isterim ki, cuma günü hastanenize gelmedim. hastanenize ilk giriş günüm pazar günüdür! öncesinde hastanenizden * almış olduğum hiç bir hizmet bulunmamaktadır. verdiğiniz bilgilerdeki yalnışlık için çok merak ediyorum nasıl bir açıklama yapacaksınız. otu boku müşteri memnuniyeti için dinlediğiniz telefonlar eminim ki bu konuşmada dinlenmiyordur. bu arada doktorlarınızın isimlerini almayı akıl ettim çok şükür ama doktorlarınızın 'biz öyle bir şey demedik' demelerini duymak için can atıyorum.

bundan sonrasını sağlık bakanlığı ile halledin anacım. kaldı ki bundan sonra tedavi `:!!!!` olmak için hastanenize gelmeyeceğim.

doğru ya gidilecek hastane kaldı mı?
  • hizmet kalitesi ve hekimlerin tecrübesi düşünüldüğünde, diş bölümünden koşarak uzaklaşılması gereken hastane.
  • biraz pahalı ama özel sigortası olan için gidilebilecek en iyi hastanelerden. sgk anlaşması olmadığı için genelde bomboş oluyor ve çok güzel ilgileniliyor.
    girişindeki büyük salon ve piyano ise insana ben nereye geldim dedirtiyor.
  • özel sağlık sigortamın da olması ve evimize yakın olması sebebiyle (aksi halde o fiyatlarla zor zaten) bugüne kadar çeşitli sebeplerle gittiğim hastane. ilgi alaka şahane ancak çeşitli memnuniyetsizlikler var ki bunları paylaşmamam imkansız:

en ciddi sorunlarımdan biri olan ve tam 1 sene önce gerçekleşen sol baş parmağımın eklem burkulması sorununa çözüm bulunamadı ne yazık ki. o dönem kontrol eden ortopedist ciddi bir durumun olmadığını krem ve buz kullanımı ile 1 ayda ağrılarımın geçeceğini söyledi ancak pek öyle dediği gibi olmadı.

bir sonraki gidişim bir cilt tahrişi nedeniyleydi, görünen tahrişin tespiti için çok fazla olduğunu o an düşündüğüm halde "yok biz yapalım yine bulunsun" denilerek çeşitli kan testleri yapıldı ki sonuçlar beklendiği üzere negatif çıktı bu testler olan bir dünya test ücreti için harcanan paraya oldu. nitekim cilt tahrişi için önerdikleri kremler de hiçbir işe yaramadı.

son olarak göz kontrolü için gittim, herşey şahane, kontrol, ilgi alaka vb. ancak bu sefer piyasada 100 liraya satılan lensleri kendileri vereceklerini söylediler ve lensler 180 liraya itelenmeye çalışıldı biraz da emrivaki ile... almayı reddedince çok fazla soru ve rahatsız verici bir tavırla karşılaştım.

ayrıca bir de telefonla check-up satma olayları var ki, bunu aslında fulya bazında eleştirmemek lazım. check-up tekliflerini kabul etmeyince pazarlamacı şahsiyetin "iyi o zaman birşeyiniz çıkarsa ben sizi görürüm" gibisinden bir yaklaşımıyla sonlandırdık telefon görüşmesini...

özetle; hastaya bir hastaneden çok işletme olarak yaklaşan, bunu da fazla sevimsizce icra etmekte olan kurum.
  • acilde dört saatte yaptıkları gereksiz tetkikler sonucu 5.000 tl'den fazla fatura kesen, ve sonuç olarak da "bağırsak spazmı" teşhisi koyan süper akıllı doktorlardan oluşan bir ekip. (yapılan kan tahlillerinde crp'nin normal aralıkta çıkmasına ve genel cerrahın muayenede bir bulgu bulamamasına rağmen hastaya gizli apandisit şüphesiyle tomografi çektirilmesi???) özel sağlık sigortası olmasaydı ne yapılabilirdi gerçekten bilmiyorum.

ayrıca, üniversite öğrencisi bir hastaya sırf karnı ağrıyor diye (?) hiçbir soru sormadan gebelik testi yapan ve daha sonra negatif çıkan bu testi yine hastaya sormadan, yakınlarına teslim eden kurum. bu durum da hasta gizliliğinin sıfır olduğunu gösteriyor.

sonuç olarak devlet hastanesi ayrı dert, özel hastane ayrı dert...bu sistemde en güzeli bu tarz doktorların eline düşmemek için kendine ve sevdiklerini iyi bakmak. yoksa sağlık sistemi artık tamamen bir sömürü veya ihmalkarlık zincirinden oluşuyor.
  • açılan alnımı, evet alnım açıldı, o kadar iyi diken bir doktora sahip hastanedir ki, resmen 6-7 ay sonrasında izden eser kalmamıştır. tabi bunda benim bünyem ve düzenli olarak verilen talimatlara uymam da var fakat işte sanat yaptı adam resmen.

tenks.
  • çok fazla branşını tetkik etmedim o yüzden konumuna göre iyi midir değil midir tam isabetle söylemem mümkün değil ama bir hastaya muayenede yarım saat (eksiği yok fazlası var) ayırmaları güzel.
  • diş bölümünden koşa koşa uzaklaşılması gereken hastane. sağlam dişinizi de elinize verebilirler. alt taraftaki dişle uğraşırken üst taraftaki dişe zarar verebiliyorlar.
  • (bkz: #66350980)

daha önce diş polikiniğinde yaşadığım sıkıntıdan bahsetmiştim. alt azı dişime kanal tedavisi yapılırken üst dişimi elime vereceklerdi.. geçen gün alt dişime yapılan kanal tedavisi tamamlandı, döndüm evime. ama bugün 1 saat önce kanal tedavisi yapılan dişimin sağlam kısmı kırıldı.. ulan kafama sıçayım kafama!! işte böyledir bu hastanenin diş polikliniği..