• çocukluğumda yediğim ve tadını asla unutamadığım ev yapımı acıbadem kurabiyesi sonrası hayatımın vazgeçilmezlerinden olmuştur. çıtır, çıtır, enfes, yumuşacık oluyor bunlar, bu kurabiyeyi nasıl tarif ederim bilmiyorum başka, bambaşka bir tadı oluyor acıbademin. sıcacık çayla, sevilen bir kişiyle oturmuş bundan yerken sohbette güzelse herşeyi güzelleştiren bir şey bu. denemediyseniz kesinlikle tavsiye ederim. sabah demli bir çayın ve bunun kokusuyla uyanmak gibisi de yok.
  • bim'de satılan kafkas marka olanları 1.25 tl fiyatı ile fiyat/performans oranını aşmıştır.

(bkz: bim'de satılan muhteşem ürünler)
  • insanı yoldan, dinden ve diyetten çıkaran şeker fıçısı. en sağlıklı beslenme rutinlerinin katili muazzam tat.

kaç gündür yeşil yapraklı sebzelerden hazırladığım smoothie'lerle bünyeye bir restart attım, gün aşırı avokado, brüksel lahanası, brokoli posası emiklemekten böyle dipçik gibiyim, yüzüm gözüm parladı, karın ağrısıymış şişkinlikmiş yok halsizlikmiş hazımsızlıkmış vs, hiçbiri kalmadı. kesinlikle yeni beslenme stilim bu, normalde yemeyeceğim sebzeleri mikserde öğütüp katlanılır hale getirmek ve şekerden uzak durmak. hülasa yeniden doğmuş gibiyim, bu sebzeler bir harika dostum.
    sabah markette yine kemirilecek farklı ot kök ararken, o da ne. hani alışveriş biterken ödeme sırasında ufak çocukların görüp "istiyoruaaaammmh istiyoruummhh" diye carlayarak analarının eteğine yapışmaları amacıyla kasaya dizilmiş aburcuburların arasında, onu gördüm. acıbadem. toptancı ile anlaşmışlar, artık her sabah taze gelecekmiş. aniden cihangir'de bi ev'deki batu'ya dönüştüm, bi pause sesi geldi. koskoca, ıspanaklı-havuçlu-kabaklı-karpuzlu smoothie gününün ortasına balyoz gibi indi meret.

ah o beton çatlatan direnci bir acıbademe gösteremiyorum. şimdi onun yüzünden markete ekmek (tahıllı) almaya bile inemiyorum paketiyle göz göze geliriz de yeminlerim yine bozulur diye. sırf günah besini ya. tanesi 450 kalori, bilin istedim.
  • bu ne diyen yabanci arkadaslarima turkish macaron diyorum. bence herkes bu ceviriyi kullanirsa tutabilir. hatta ulkenin simgesi lale'den acibadem kurabiyesine bile donusebilir.*
  • çikolatanın mutlu ettiğini iddia eden isviçreli bilim insanları bir de bunu yiyip öyle konuşsunlar.
  • malzemeleri:
    2 yumurtanın beyazı,
    1 su bardağı çekilmiş badem,
    1/4 su bardağı pirinç unu,
    3/4 su bardağı toz şeker
    16 tane tuzsuz, soyulmuş badem

yapılışı:
    önce fırın 170 dereceye ısıtılır. fırın tepsisine yağlı kağıt serilir. yumurta beyazları çırpılır, kar haline getirilir. çekilmiş badem, pirinç unu ve şeker ilave edilir. hazırlanan bu karışımdan birer dolu tatlı kaşığı alınır, geniş aralıklarla yağlı kağıdın üstüne konur. serin bir yerde 10 dakika bekletilir. sonra ortalarına badem oturtulur. 25 dakika kurabiyelerin rengi hafif kahverengimsi olup sertleşene kadar pişirilir. piştikten sonra kurabiyeler yağlı kağıttan çıkarılır, soğuması için servis tabağına yerleştirilir, afiyetle yenir.
  • kilosu 48, dört tanesi ise 4.85 liradır. genelde kilo ile değil de, tane ile alınır. örneğin: "iki tane acıbadem kurabiyesi alabilir miyim?" gibi. biz mi fakiriz, yoksa bu kurabiye mi çok pahalı, aradan geçen onca yıla rağmen hala anlayamadım.
  • biraz önce beni tavuk göğsü tatlısının içerisinde tavuk olduğunu öğrendiğim andan daha fazla dumura uğratmış olan kurabiyedir.

yıllar yılı çok sevdiğim bu kurabiyeden az evvel yine yerken, paketinin üzerinde bitter almond cookies yazısını görmemle beraber bir anda kafamda ambül yanması ve benim yıllar yılı acıbademi yine fındık fıstık badem gibi ayrı çeşit bir kuruyemiş sanıyor olmam ve aslında benim bademden farklı birşey sanıyor olduğum acıbademin "acı" badem olduğunu anlamam.

(bkz: insanın gerizekalı olduğunu anladığı an)
  • bir ısırıkta tüm moralleri yerine getiren, serotonin salgılanmasını tavan yaptıran mucizevi kurabiye.
    şekersiz çay ile efsanevi bir ikili oluşturular; bir ısırık kurabiyeden sonra içilen bir yudum çay hem kurabiyenin çok şekerli tadını hafifletir, hem de o muhteşem lezzeti daha güçlü hissetmenize yardımcı olur.**
  • şu dünyada bir acıbadem kurabiyesinden daha lezzetli bir şey varsa, o da iki acıbadem kurabiyesidir. kurabiye canavarının canavarlığı kesinlikle bundan geliyor olmalı.
hesabın var mı? giriş yap