şükela:  tümü | bugün
170 entry daha
  • hayatinda tek bir sigara icmemis biri olarak soyluyorum ki sacmaliktir. sigara kokusundan nefret ederim. kapali alanlarda yasaklanmasi bir derece kabul edilebilir. ama acik havada yasaklanma nedir lan?
    dunyada en nefret ettigim koku olmasina, ve hatta yolda icenlerin yaninda yurumekten bile rahatsiz olmama ragmen, bunun ozgurluklerin bir ihlali oldugu apacik ortada.
    bu geri zekali dusuncenin karsisinda yuruyuse dahi katilabilirim. haydi bagimlilar, yuruyun!
  • sadece yürüyenlerle sınırlandırılsa destekleyeceğim yasaktır.

sabahın köründe önümde yürüyen yakıyor sigarayı, dumanı kime gidiyor umrunda değil sonrası. kendi tellendiriyor ya gerisi önemli değil zaten, benim midem bulanmış, duman yüzümde patlamış ona ne ki ?

kalabalık bir yerde zor yürüyoruz diyelim, milletin ellerde sigaralar, adım atmaya yer yok ama o sigarasını sokacak yer buluyor. bulamazsa elimi yakar zaten, elbisemi yakar. bir "pardon" der geçer, hatta bazen onu bile demeyebilir. keyfine kalmış.

evet, yürürken sigara içiyorsanız dumanına, sigaranın ateşine dikkat edin lütfen. bunu dedim de şimdi kim dinler ki beni ? kimin aklına gelir bu dediklerim sabah ilk sigarayı yaktığı anda?

köşe başında sigara içen adama değil lafım ve tabii ki etrafındakileri önemseyenlere de. kimse keyfi için, başkalarının keyfini kaçırmamalı. kaçırıyorsa -ki konu sigara, dumanı, zararı- yasaklasın bir zahmet.

not: sigara içmeyen birinin düşünceleri değil bunlar, boşuna o konuda mesaj atmayın.
  • sabahin korunde sigara icip sokaklari kokutan insanlardan bizi kurtaracaksa destekledigim uygulamadir. bir de asansorde sigara icenlerden bizi kurtarmasi icin asasonserlerde sigara icilmesinin yasaklanmasi uygulamasini dort gozle bekliyorum.
  • çok da fazla işe yaramayacak yasaktır. ben sigara içmiyorum ve sigara dumanından epey rahatsız oluyorum. kimse sokakta sigara içmese benim için harikulade olur lakin iş yasakla çözülmez elbet. yasak mekanizmasını çalıştırmak ,semptomu tedavi etmeye çalışmak, hastalığa bir çözüm bulmamaktır.

bizim yapmamız gereken şey birbirimize saygı göstermeyi öğrenmektir. etrafındaki insanları rahatsız etmeden yaşamak zor değil ama onları umursamadan yaşamak daha kolay tabi. duş alıp evden çıkmak, ağzın kokuyorsa en azından bir sakız çiğnemek, sigaranı istiklalde değil de ara ve tenha bir sokakta içmek çok da zor değil. amma ve lakin insanımız umursamıyor, başkasının rahatsız olması onu zerre ilgilendirmiyor. niçin? çünkü dünyada bir tek o yaşıyor. eskiden otobüslerde filan sessiz sessiz osururlardı, kışın camlar kapalı,otobüste 100 kişi var aman yarabbi. en azından öyle şeyler yok artık, belki de yavaştan birbirimize saygı göstermeye başlıyoruzdur! (gerçi otobüse pek binmiyorum artık)
  • bundan 20 yıl önce tam olarak heeeer yeeeerde sigara içildiğini düşünecek olursak bi 5-10 yıl sonra da sanırım hiiiiç biiiir yerde sigara içilemeyeğini varsayabiliriz.

kamu kurumlarında yani devlet bürolarında sigara içiliyordu. otobüslerde sigara içiliyordu. ne günlerdi be.
    şimdi bakınca iyi ki yasaklanmış diyoruz.

not: düzenli sosyal sigara içicisiyim.
  • açık havaya birşey demeyip onun yerine metrobüs istasyonlarında içilmesinin yasaklanmasını istediğim olaydır.
    yahu arkadaş zaten kalabalık, senin içtiğini yandaki de içmiş oluyor.
  • türk milletinin aklına açık - kapalı alan zihniyetini sokan insana burdan sevgilerimi gönderiyorum. arkadaşım, sigara açık alanda da kapalı alanda da diğer insanları rahatsız eder. sabahın köründe çıkmış işime giderken önümde yürüyen insanın içtiği sigaranın dumanına maruz kalmak zorunda mıyım? bunun çözümü benim başka yoldan yürümem mi yoksa o insanın sigara içmemesi mi? açık alan kapalı alan diye bir ayrım olamaz. hastane bahçesi bir açık alandır. ama hastane bahçesinde sigara içilir mi be kardeşim? acil kapısından kıçımda 15 dikişle çıkarken kapının kenarına sıralanmış insanların içtiği sigara dumanına maruz kalmak zorunda mıyım? ne yapayım camdan mı atlıyım, yoksa sigarayı içen adam siktirip gidip başka yerde mi içsin? yoksa ben ameliyatlı halimle dikişlerimi patlatıp, sigarayı içen adama yeni dikişler mi kazandırayım?

bu anlattığım örneğin aynısı okul bahçeleri için de geçerli, özellikle ilköğretim ve liselerde okul sınırları içerisinde sigara içmek kesinlikle yasak olmalı. hatta öğrencilerin görüş mesafesi olan bölge içerisinde sigara içmek yasak olmalı. bakın açık ya da kapalı demiyorum. okul sınırlarının tamamı buna dahil.

yanıcı patlayıcı madde içeren yerlerden bahsetmiyorum bile demek isterdim ama eskiden göt korkusuyla benzinliğe girdiğinde cep telefonunu bile kapatan milletimiz şu anda sigara molası vermek için benzin istasyonlarında duruyorlar.

otobüs, metro, tramway, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarının duraklarından da bahsetmek lazım tabii. burası açık hava, istediğim gibi içerim ben diyen ve dumanıyla sabahın köründe beni boğan, benden yaşça büyük insana acaba bir tane indirsem ölür mü, elimde kalır mı diye düşünmek zorunda mıyım?

sigara içmek isteyen içsin, ne zıkkım yiyosa yesin, ama o sigaranın dumanı bana geldiği anda o kişinin özgürlüğü biter arkadaşım. alerjisi olan, astımı olan var. kimse senin sigara dumanını çekmek zorunda değil. havaya üflediğini sandığın sigara dumanı sadece havaya gitmiyor, haberin olsun.

ey sigara tiryakisi, bir gün yolda yürürken sigara içmek istersen aklına ben geleyim. ense köküne yediğin dirsek ya da böbreğine yediğin topuk darbesinin sıcaklığını şimdiden aklına getir ve söndür o sigarayı. aklı olan adam sigara içmez. içenin dumanına maruz da kalmaz, tepkisini koyar. evet, faşistlikse faşistlik. sigara içen insanlar alt kademe insanlardır benim gözümde, gelişmemişlik göstergesidir. çoluğunuzun çocuğunuzun rızkını (hem de günde 6-7 lira) verip, sonra karınızın çocuğunuzun yaptığı ev/mutfak harcamasına bik bik etmeyin.

oh be.

(bkz: ayar vermek)

edit: imla
  • sabah kosusu yapilan parkta, bircok insan kosarken, yururken, sigara icen andavallarin oldugu ulkede, pratikte ne kadar basarili olunacagi tartisilacak yasaktir. once gerizekalilik yasaklansin, sonrasi kolay.
  • kapalı alanlardaki yasağı destekleyen biri olarak teklif edilmesi bile sinirime dokunan olay. ne avrupa'da ne de amerika'da olmayan bu saçmalığı eğer biri kalkıp türkiye'nin başına koymaya kalkarsa o kişinin ağzına sıçmak suretiyle götüne kazık sokacağımı şimdiden belirteyim. özgürlük anlayışımız bu denli değişmiş ya, karşımdakinin varlığından rahatsız olmam o varlığı yok etme gücünü veriyor artık bana. alan memnun satan memnun olsun, ben sokakta bile sigara içemeyeyim, sen de götündeki kazığın tadına var.
  • 13 sene sigara içmiş, 11 ay önce bırakmış bir insan olarak şaşkınlıkla karşıladığım, hayret verici hadise.
    hayır kime ne onu anlayamadım. bu yasağın özü kapalı alanda etrafa rahatsızlık vermemek değil miydi? açık havada da artık kimse karışmasın bari. yakında evlerde de yasaklayacaklar o olacak.
    sağlıklı ya da sağlıksız olmayı tercih etmek insanın kendi tercihi, kendi iradesidir. kimsenin paşa gönlünü de ilgilendirmez. karışanlar da dış kapının dış mandalı olur apaçık.
    abartmasınlar, cidden abartmasınlar.
803 entry daha