şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: buffet)
  • (bkz: brunch)

ekseriyetle son yıllarda türkiye'de yaygınlaşan yeni nesil kahvaltı anlayışı. kahvaltıya kişibaşı x lira verilerek kişibaşı en fazla x/10 liralık yemek yenilebilen lakin genellikle ortam huzuru, tepede bitip sürekli sipariş almaya çalışan garsonların olmamasından, gazeteyi açıp ev ortamının rahatlığında hissedilebilmesinden sıklıkla tercih edilen kahvaltı türü.
  • ortaköy'deki kahvelerin birçoğunda ekseriyetle, bir masa üzerinde bir tabak dilimlenmiş domates, bir tabak doğranmış hıyar ve bir tepsi beyaz peynirden oluşan muhteviyatın adı.
  • bunun fiyat/kalite ya da fiyat/doyuruculuk oranı oldukça makul bir örneği güneşli'de mekreme isimli bir et lokantasında görülebilir. kişi başı 15 ytl'ye, inanılmaz fazla çeşitle, gayet güzel bir ortamda aile boyu pazar kahvaltısı yapılabilir.

http://fotoalbum.mekreme.com/…z lezzetler&b=mekreme´de%20Kahvaltı&c=36

not:fotoğraflarda abartı falan yok.
  • tatildeyken müptelası olunan olay. yarım pansiyona dahil olması ayrı bir çekiçilik katar, tadından yenmez
    birde böylesi var, merak edenler için(bkz: hakiki van köy kahvaltısı)
  • ne zaman böyle bir uygulamayla karşılaşsam tabağımı full dolduruyorum. sırf açık büfe lan diye değil, o anda hepsini yiyebileceğimi düşünüyorum ammavelakin iş icraata gelince pufff. sonuç: tabağın yarısı (duruma göre daha azı ya da fazlası) kalıyor. hiç bitirebildiğimi görmedim.
  • çok eğlenceli bir aktiviteye sebep olur
    kahvaltı açık büfe diye bir gece öncesinden az yenilir ve gece oburluğu yapılmaz ki sabaha kazınan bir mide ile uyanılsın ve sınır tanımaksızın yenilsin :)
    bir de o kahvaltıların nasıl bir cazibesi varsa evde canım gül reçelinin yüzüne bakılmazken orada en olmadık şeyin reçeline bile bir talep olur
  • pazar kahvaltılarına gittiğimizde sonunda garsonun hızlı bir şekilde sorgusuz sualsiz önümüzdeki tabakları çekerek almasıyla son bulamayan; bu kaba harekete karşılık ceza olarak 4. veya duruma göre 5. tabağı almayla süregelen 3-4 saatlik günlük yemek ihtiyacını karşılama biçimi.

(bkz: görgüsüzlük)
    (bkz: açlık)
  • bu hizmeti veren bazı yerler fazlasıyla samimidir.

+ yumurta var mı?
    - kırarız...
    + çay var mı?
    - demleriz...
    + zahmet olmasın?
    + olmaz.