• bir işin görülmesinin yahut bir malın tesliminin konunun gereklerinden kaynaklanan koşulları taşıyan kişilere fiyat indirme yoluyla bırakılmasıdır. açık eksiltmede fiyatı en çok eksiltenle sözleşme yapılır. eksiltme birbiri ardı sıra indirilen fiyat önerilerinde bulunma yoluyla yapılır.
    (bkz: açık artırma)
    (bkz: ihale)
  • ihallede adrenalin miktarinin zirvelere ulasmasina sebep olan, fiyat duserken karsi tarafin vucut dilini okumak icin caba harcayip nereye kadar devam eder diye kastirdiginiz, karsi tarafin hesapladiginizdan farkli dusunmesi icin yaniltici vucut dili kullanmak icin ugrastiginiz, sonunda ihale sizin uzerinizde kalirsa alin teri dokmenin onuru yasadiginiz, ihale sizde kalmadiysa da bukemedigim eli operim hesabi cekildiginiz, bazende karsi tarafi gaza getirip zararina olan ihaleyi rakibin uzerine biraktiginiz, damakta ve vucutta inanilmaz duygular yasatan ve "yeni ihale yasasi cikti mertlik bozuldu" dedirten, bir sen bir ben usulu ihale yontemi.
  • gavur(?) ellerde dutch auction diye bilinegelen hede.
  • an itibari ile shopping tv'de, gezinirken denk gelen program. ilk defa duyuyorum bu açık eksiltme tabirini. açık arttırmanın tam tersi olarak ilerliyor, yani fiyatları düşürerek.

örneğin 150 liralık bir ürünün fiyatını "şu anda 49.90 lira" olarak sunuyorlar. ilginçmiş gerçekten. ayrıca "kargo da bizden" diyorlar. bu da ilginçmiş.

ek: dakikalar ilerledikçe ürünün stok sayısı düşüyor. mesela 5 dk içinde 64 olan sayı 51 e indi. merakla takipteyim efendim *
    edit2: 5 dk daha geçti ve 51 den 14 e indi kalan adet. çok meraklı bir milletmişiz.
  • (bkz: shopping tv)
  • 2886 sayılı devlet ihale kanununa göre, devlet eliyle yapılan yapım işlerinde kullanılamayacak ihale çeşididir.
hesabın var mı? giriş yap