şükela:  tümü | bugün
 • bu tür ilişkilerde açık olan tek şey bacaklardır.
 • bir iliskide her iki partnerin de baskalariyla cikmak veya seks yapmak konusunda serbest oldugu iliski. (planned parenthood sitesindeki tanimdan alinmistir. http://www.plannedparenthood.org/…ssary/main.xml#o) partnerlerin kendi iliskilerine heyecan katmak ve baska deneyimler yasamak icin uygulandigi soylenmekteyse de bir iliskinin sinirlarini test etmek amaci oldugunu tahmin etmekteyim *

  -hande, sevgilim!!.. olamaz.. cenk'le, hemde bizim yatagimizda!...
  -aman murat. biliyosun ben open relationship'e inanan bir insanim.
  -bu iliski çok açilmis ama, biraz kapatsak diyorum yani!...
  -merak etme. korunarak yaptiydik biz.
 • açık ilişkiyi tam olarak hazmedebilmiş bir götveren ile günün birinde karşılaşacak mıyım o hep içime derttir ama bu konuda ortaya sürülen savlar, kurulan cümleler ve böyle ilişki yaşadıklarını söyleyenlerin hayata karşı duruşları* biraz uyuşmuyor gibidir genelde. dario fo açık aile adlı oyununda bu ilişkiye çok güzel göndermeler yapıyordu, adamın kendisi her şeyi yaparken iş karısına gelince nasıl çıldırdığını görüyordu. açık ilişki yaşadıklarını söyleyenlerin bazıları bağlanmayı, birine karşı sadakat duyguları beslemeyi zayıflık olarak nitelendirir ve özgürleşememiş insan derler. görüyorsunuz özgürlük tanımı nerelerden nerelere inmiş tarih boyunca. zincirlenizi kırın diyenlerin kemikler sızlıyor. evlilik günümüz koşulları altında yasal orospuluk görülse herkes için doğru olmaz, eed yanlış da değildir ama evlilik gibi bir bağ olmadan, ilişki yaşadığını söyleyip açık ilişki kelimesini kullandığında ise bundan sadece başkalarıyla yatmayı anlayanlar artık çok oluyorsunuz. isimlendirme ve sıfatlandırma merakından, yaptığının içine sinmemiş olmasından, minareye kılıf bulma kaygısından kaynaklanan bu tür çabalar gülünçtür. açık ilişki adı altında içgüdülerine yenilen, insan olmanın ilk gereklerini unutan, hayvana yaklaştığı ölçüde etraftakileri ben marjinalim, ben coolum, ben rahatım, benim bağlarım yok, metropolitan insanıyım diye suçlayan artı buna felsefi bir takım dayanaklar bulmaya çalışan, her zaman mitolojiden haberdar (!) olan bir grup zerzevat ilişki gündemini işgal etmesin. askeri yönetim olsun, sular bulanmasın. özellikle eşcinsellerde ama aynı oranda heteroseksüellerde de geç seksle tanışmanın ve kendini geç tanımanın verdiği "arayı kapatma hırsı" ve "sevişemediğim yıllarıma acıyorum" kaynaklı nedenlerle, iki insanın beraberce ilerleyebilmesi için gerekli asgari müşterekleri karşılayacak maddi - manevi ve beyni kabiliyetlerden mahrumluk sonucu ortaya çıkan bu açık ilişki kavramı çok daha avam çok daha amaca yönelik olarak isim değiştirebilir. önüme gelenle yatıyorum dersin, i fuck anything that walks dersin ama ilişki deyip, işin içine partner koyup insan koyup kendi kendini rahatlamaya çalışmasın kimse. ha bana nooldu şimdi sabah sabah? önüne gelen yanımda konuşuyor yediği her boku sinirleniyorum. açacaksın iki tanesinin götünde şemsiye bak bir daha yapıyorlar mı.
 • modernligin bugunku takma adi deseler sasirmam. ah zamane gencleri (bkz: bir yas buyuyunce kendini yasli zannetmek)
 • kimse modern-çağdaş gibi moda terimler kullanmasın, hayvanlar alemi tipi ilişki türüdür. deniz ayısı veya aslanı herkesin gözü önünde hönküre hönküre çatır çatır yapar o işi... açıktır, seçiktir ama seçkin değildir.
 • aldatma ya da ihanet etmekten daha çok dürüstlüğe işaret eden ilişki biçimi. ayrıca ilişkideki sahiplenmeci -dolayısıyla ataerkil- yapıyı reddeder.

  dürüstlüğe işaret ediyor çünkü ilişkide cinsel anlamda yalan-dolan, ıvırtı kıvırtı ortadan kalkıyor. bireyler yalan söyleme gereği duymuyor eğer yaşadıkları kapalı ilişkide üçüncü, dördüncü vs kişiler mevcutsa.

  diğer taraftan ahlaksız olmakla suçlanır, ama ahlakın da öğrenilen birşey olduğu hatta dayatılan birşey olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. bu dini, toplumsal vs. bir vakadır. aslında varolan seksist bir ahlak olduğundan yıkılmasında pek bir sakınca yoktur, kanımca.

  bir diğer nokta da varolan açık ilişki genellikle cinsel anlamda açık bir ilişkiye işaret eder. bence bu durum masturbasyon kadar masum sayılabilir. tabi bu açık ilişkide sevgilinizi kaybetmeniz ihtimali de vardır. aynı şekilde sizin de bir başkasına aşık olma ihtimaliniz olduğu gibi. sonuç olarak her zaman daha çok sevebileceğimiz insanlarla tanışabiliriz, sevgilimiz d eaynı şekilde. onları belli bir tutsaklığa mahkum etmek hiç de doğru görünmüyor... ama türkiye'de kadınların bir açık ilişki içinde yaşaması anında damgalanmasına sorun olacaktır. sanırım problem de burada.
 • başkalarına açık * olacaksa ilişkiye
  ilişki var ise açıklığa ne gerek var dedirten kavramdır.
  ikisini birarada düşünemiyorum.
 • duygusal içerik olarak bir hayli yorucu olan ilişki türüdür. herkesin birbirinden haberi olması ve bu durumu kabullenmesi bir yana, partnerler arasındaki dengenin nasıl sağlanacağı bir merak konusudur. duygusal ve cinsel tatminsizlik yüzünden var olduğu iddia edilse de, kişi, bir partner ile başarılı olamadığı ilişki de, ikinci veya üçüncü partnerlerle ile nasıl bir tatmin yakalayacak anlamak mümkün değildir. ekonomiden bahsediyor olsak, yumurtaları aynı sepete koymuyor diyebiliriz ama duygusal ilişkileri bu kadar zorlayarak da nereye varılmak istendiğini anlamak zordur. tabi günün sonunda, bu da bir tercihtir. yargılamamak lazımdır. (bkz: tolerans)
 • eski sevgili + fuck buddy (tercihe gore bunu eski sevgili de ustlenebilir) + hoslanilan kiz seklinde baslayan, sonra bir tek hoslanilan kizin sevgili olarak yoluna devam edip digerlerinin elenmesiyle devam eden sancili bir donemin ismi.