şükela:  tümü | bugün
 • bu öyle iğrenç bişeydir ki gerçekten "açık" olabilmesi için adamın göğüs kafesinin ortasını testereyle kesip mengeneyle iyce kanırta kanırta açarlar.. bi de bunu lisede biyoloji dönem ödevi olarak vidyoya alan mallar vardır ki (bkz: bunu yapan insan olamaz)
 • bu ameliyati yapan doktar hemen sevilmeli asik olunmali ve onunla evlenilmelidir
  netekim kalbinizi avcunun icine alip minciklamistir
  a-ha simdiye kadar kac kisi kalbinize dokunup size hayat vermistir bir dusunun bakalim

  gercek ask acik kalp ameliyatinda yasanir derdi dedem hep 74 yasinda tekrar evlenmisti bir doktor hanimla
 • tepeden tırnağa tüm vücudu etkileyen ve akabinde adeta bir bebek vücuduna sahipmiş gibi etki bırakan zor ameliyat.

  açılan kaburgaların kaynama süresi içerisinde vücudu zorlamamak, sırt üstü sağa ve sola dönmeden yatmak önemlidir. bu süreç yaklaşık olarak 2-3 aylık bir dönemdir ve mutlak suretle yana eğilmeden uyumak ve 5 kilodan ağır bir nesne kaldırmamak önemlidir.

  stres ve üzüntüden mutlak suretle uzak kalınıp aşırı derecede moralli olunmalıdır. açık kalp ameliyatı geçirmiş bir hasta belirli bir dönem sinirli ve oldukça asabi olabilir. ayrıca ameliyat sonrasında akciğerler küçüldüğü için bol bol nefes açıcı hareketler yapılmalıdır, aksi takdirde ciğerler eski haline dönemez ve kaybedilme noktasına gelinir.
 • aşık olduğunda yapılandır.
 • bazen çok uzun saatler sürebilen gerçekten hem hasta yakınlarına hemde ameliyet ekibine *` :anestesizt` * *sabrın nasıl bir his olduğunu çok iyi öğreten kalp-akciğer makinasının * kalp ve akciğerin görevini üstlenmesiyle gerçekleşen ameliyattır
 • rusya'da bir hastanede, kalp akciğer makinesi olmadan yapılabilen tehlikeli bir ameliyat.

  kar*, evet bildiğimiz kar. bir fabrika tarafından özel olarak sadece bu iş için üretilmekte ve ameliyatta hastanın vücudunu soğutmak amacıyla kullanılıyor. önce vücut ve kafa* ısısı belli bir dereceye kadar düşürülüyor. ısı istenen değere ulaştığında ameliyat başlıyor ve yaklaşık iki saat civarında hasta ölü vaziyette yatıyor. bu esnada kafa kısmını* soğutmak için konulan kar sürekli tazeleniyor. beyin ısısı vücut ısısından daha aşağılara çekiliyor. bu şekilde yapılan ameliyatlarda beyin hasarı gerçekleşmiyor.

  kaynak: discovery channel
 • cahilliğini insana mutluluk verdiğinin göstergesi..

  eğer insan biliyorsa ameliyat sırasında göğsün mengeneyle açıldığını,
  ameliyata girerken gördüğü mengeneler kalp krizine neden olabilir..
  hadi kalp krizine neden olmasa bile gereksiz bir gerginlik yaratır..

  birkaç dakika sonra göğsünü kesecekler, sonra da mengeneyi koyup yaracaklar,
  sen de bunu bile bile öyle bakacaksın..
  insan bilmese, en azından, "ameliyat aletlerinden birini sabitlemek için herhalde" dersin geçersin..

  (bkz: cehalet mutluluktur)
 • antalya'da özel bie hastane de yapılan ve dünyada ilk kez yapıldığı iddia edilen bir ameliyat varmış.bilmem ne dersiniz gerçek olabilir mi?
  http://www.bizimantalya.com/…iyeli_cozum-27171.html ben yeni okudum ama sanırım gerçek
 • annemin yakın zamanda geçirdiği ve hastadan daha fazla etrafındakileri acıtan ameliyat.
 • babamın olduğu ameliyat. zor bir süreç ve hala daha içerisindeyiz. eve dün geldik.on iki gün olmuş. şimdi mutfakta yemek yiyor. gece doğru düzgün yine uyumadık.

  73 yılının son 40 yılını sağlığına oldukça dikkat ederek, ya da öyle yaptığını düşünerek geçiren bir adam için kabullenmek zor oldu elbet. günde iki paket sigara, sinir, stres, kolesterol falan sahibi bir insan için damarları tıkamanın daha kabul edilebilir bir tarafı var sanki. yani yedim haltı napalım der gibi birey. ama kuş kadar yiyip bol bol yürüyüş yapıp, geçen sene kana baktıklarında " amca 18 yaşında genç gibi kan değerlerin var " diyip te adama bir sene sonra belki de hayatı boyunca geçirebileceği en zor ameliyatı teklif ettiklerinde içinde biryerler oynamıştır ama baba ya işte, yoğun bakımdan gönderdikleri vakte kadar tutmuştur içinde ve asansörden tekerlekli sandalyeyle geldiği vakit bizi gördüğünde gözyaşlarına boğulması birazda bunun içindir belkide, kimbilir, anlatmaz ki. ağzından sadece " ben annenizi korumak istemiştim" der. annenizde de aort kökü anevrizması vardır hani. ve en kötüsü de şu: ağlayamazsınız. hayatımda hiç bu kadar tuttuğumu bilmem kendimi. ancak başımı babamın başının üzerine kaydırıp orada gözlerimin neminin geçmesini beklerim. ağlamayı yutmak bu olsa gerek, evet tam anlamıyla bu. hastayı üzmemeliyim sorumluluğu daha sonra çok başka sorumluluklara dönüşecektir.

  şimdi öksürükler azaldı. ama gece uykusu hala yok . bu hastalarda normal dedi doktor. bir nevi ölüm korkusu. ben birazda diş ağrısının gece artmasına benzetiyorum durumu. gündüz gece sıcaklık farkı acayip. gündüz espiriler, iştah yerinde, oturuyor, uyukluyor. havanın kararmasıyla sıkıntı, evin içinde dolaşma isteği, sürekli tuvalet, oturmak, yatmak, kalkmak, su.. şu son günlerde günün aydınlanması nefis birşey.

  hayatı boyunca hiç dizi takip etmedi. bizimkiler bile o kadar takip edilmedi. kitap alıp okumadı, kahveye gitmedi. bildim bileli hep çalıştı. memur oldu çalıştı, abla eczacı oldu çalıştı, pazarları kendine iş yarattı bir eşya tamir etti çalıştı. ve siz bu adama evden çıkma 200 metreden fazla yürüme diyorsunuz.
  herşeyin başı harbiden sağlık be. ve babam bize bağışlandı. şimdi bu fırsatı değerlendirmeye çalışıyoruz ailecek. daha önümüzde var zorluklar. yazmak istedim bunları buraya. eğer bir gün birinin, yakınının başına gelirse tavsiyem ağlamayın. emin olun ki o hastanın içinde sular seller akıyor o sırada.