şükela:  tümü | bugün
 • bu öyle iğrenç bişeydir ki gerçekten "açık" olabilmesi için adamın göğüs kafesinin ortasını testereyle kesip mengeneyle iyce kanırta kanırta açarlar.. bi de bunu lisede biyoloji dönem ödevi olarak vidyoya alan mallar vardır ki (bkz: bunu yapan insan olamaz)
 • bu ameliyati yapan doktar hemen sevilmeli asik olunmali ve onunla evlenilmelidir
  netekim kalbinizi avcunun icine alip minciklamistir
  a-ha simdiye kadar kac kisi kalbinize dokunup size hayat vermistir bir dusunun bakalim

  gercek ask acik kalp ameliyatinda yasanir derdi dedem hep 74 yasinda tekrar evlenmisti bir doktor hanimla
 • tepeden tırnağa tüm vücudu etkileyen ve akabinde adeta bir bebek vücuduna sahipmiş gibi etki bırakan zor ameliyat.

  açılan kaburgaların kaynama süresi içerisinde vücudu zorlamamak, sırt üstü sağa ve sola dönmeden yatmak önemlidir. bu süreç yaklaşık olarak 2-3 aylık bir dönemdir ve mutlak suretle yana eğilmeden uyumak ve 5 kilodan ağır bir nesne kaldırmamak önemlidir.

  stres ve üzüntüden mutlak suretle uzak kalınıp aşırı derecede moralli olunmalıdır. açık kalp ameliyatı geçirmiş bir hasta belirli bir dönem sinirli ve oldukça asabi olabilir. ayrıca ameliyat sonrasında akciğerler küçüldüğü için bol bol nefes açıcı hareketler yapılmalıdır, aksi takdirde ciğerler eski haline dönemez ve kaybedilme noktasına gelinir.
 • tıp ne kadar ilerlerse ilerlesin, göğüs kafesi açıldığı için hastanın hala aynı acı ve zorlukları çekmek zorunda kaldığı, özellikle 2 günlük yoğun bakım sürecinin kabus olduğu, bu yüzden askerlik yapılmadığı söylendiğinde "oo yırtmışsın hadeee" geyiğini yapanlara yoğun bakmda 1 gün az yatsaydım da gidip 16 ay askerlik yapsaydım dedirten, düşmanımın başına bile gelmesin diye düşündüren olay *
 • aşık olduğunda yapılandır.
 • bazen çok uzun saatler sürebilen gerçekten hem hasta yakınlarına hemde ameliyet ekibine *` :anestesizt` * *sabrın nasıl bir his olduğunu çok iyi öğreten kalp-akciğer makinasının * kalp ve akciğerin görevini üstlenmesiyle gerçekleşen ameliyattır
 • rusya'da bir hastanede, kalp akciğer makinesi olmadan yapılabilen tehlikeli bir ameliyat.

  kar*, evet bildiğimiz kar. bir fabrika tarafından özel olarak sadece bu iş için üretilmekte ve ameliyatta hastanın vücudunu soğutmak amacıyla kullanılıyor. önce vücut ve kafa* ısısı belli bir dereceye kadar düşürülüyor. ısı istenen değere ulaştığında ameliyat başlıyor ve yaklaşık iki saat civarında hasta ölü vaziyette yatıyor. bu esnada kafa kısmını* soğutmak için konulan kar sürekli tazeleniyor. beyin ısısı vücut ısısından daha aşağılara çekiliyor. bu şekilde yapılan ameliyatlarda beyin hasarı gerçekleşmiyor.

  kaynak: discovery channel
 • cahilliğini insana mutluluk verdiğinin göstergesi..

  eğer insan biliyorsa ameliyat sırasında göğsün mengeneyle açıldığını,
  ameliyata girerken gördüğü mengeneler kalp krizine neden olabilir..
  hadi kalp krizine neden olmasa bile gereksiz bir gerginlik yaratır..

  birkaç dakika sonra göğsünü kesecekler, sonra da mengeneyi koyup yaracaklar,
  sen de bunu bile bile öyle bakacaksın..
  insan bilmese, en azından, "ameliyat aletlerinden birini sabitlemek için herhalde" dersin geçersin..

  (bkz: cehalet mutluluktur)
 • antalya'da özel bie hastane de yapılan ve dünyada ilk kez yapıldığı iddia edilen bir ameliyat varmış.bilmem ne dersiniz gerçek olabilir mi?
  http://www.bizimantalya.com/…iyeli_cozum-27171.html ben yeni okudum ama sanırım gerçek
 • annemin yakın zamanda geçirdiği ve hastadan daha fazla etrafındakileri acıtan ameliyat.