şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bazi sirketlerde her duzeydeki calisanin birbiriyle iletisim kurabilmesini ozendirmek icin kullanilan, hic bir calisanin ofisinin olmadigi is yeri duzenlemesi.
  (bkz: cubicle)
 • bir teklifi peşinen ve hemen onaylamaksızın; vefakat külliyen de reddetmeyerek, her an fikir değiştirilebileceğine dair sinyaller vere vere, hem "evet", hem "hayır" demek hali. velhasıl sözkonusu açık kapı politikası yapan şahsiyeti gözlemleyenler, söz konusu şahsiyetin ne şekilde davranacağını kestiremezler. yanar döner bir renk skalası halinde karşılarında oturmakta olan şahsiyeti; bir dakika süre ile "yandaş"ları varsayarken, on dakika süre ile "karşıt"ları varsayabilirler.
 • bir devletin kendi toprakları üzerinde,başka devletlere serbest ticaret yapma hakkı tanıması
 • bir devletin kendi toprakları uzerinde, baska devletlere serbestce ticaret yapma hakkı tanıması. bu siyasete adını veren tarihsel olgu, 19. yy da abd ve diger bazı batılı ulkelerin çindeki çıkarlarını korumak ve geliştirmek için basvurdukları uygulamadır.buna göre, çinde etki alanı bulunan ülkelerin hiçbirisi, bir digerinin ticari hak ve ayrıcalıklarına zarar veremeyecektir.batılı ülkelerin çine ilişkin olarak uyguladıkları bu yarı-sömürgeleştirme politikası, japonyanın 2. dünya savaşında yenilgiye ugraması ve çin iç savaşında komunistlerin kazandıgı zaferle(1949) sona ermiştir.
 • türkiye'nin doğu hudutlarında afganlılara, bengladeşlilere
  sonuna kadar açtığı sınır kapılarıyla (allah allah neden acaba?)
  sonu izmir, istanbul, antalya, bursa, samsun, gaziantep,
  bodrum, aydın'da bitecek ilticalarına tanıdığı kolaylıktır.

  siz istediğiniz kadar vatan elden gitmesin diye şehit olun, vergi verin, uğraşın,
  yokluk çekin didinin.
  vatan elden gitti bile.
  türkiye'nin %15-20 si duyguda, geçmişte, anılarda, vicdan ve ahlakta
  paylaşımı olmayan insanlarla dolduruldu.
  sırtınızdan, hayatınızdan geçiniyorlar.
  durmak yok yola devam!
 • abd'nin, çin'in toprak ve yönetim bütünlüğünün sağlanması, çin'le ticari ilişkileri olan ülkeler arasında eşit ayrıcalıkların korunması için ilan ettiği ilkeler bildirgesi (1899-1900). bu amaçla bu devletin kendi toprakları üzerinde diğer devletlere serbestçe ticaret yapma özgürlüğü tanınması. bu politika abd'nin yaygın olarak benimsenmiş ve uzun bir süre abd dış politikasının temeli olmuştur. bildirge abd dışişleri bakanı john hay tarafından büyük britanya, almanya, fransa, italya, japonya ve rusya'ya gönderilen sirküler bir mektup şeklinde hazırlanmıştır. bildirge şu maddeleri içeriyordu:

  1)her ülke, antlaşmayla dış ticarete açılan herhangi bir limanı serbestçe kullanacak ya da kendi nüfuz bölgesindeki başka kazanılmış haklardan serbestçe yararlanacak,

  2)ticaret üzerinden alınan vergiler yalnızca çin hükümeti toplayabilecek,

  3)nüfuz bölgesine sahip ülkeler liman ücreti ve demiryolu resmi ödenekten muaf tutulmayacak. açık kapı politikası japonya'nın ıı. dünya savaşı'nda yenilgiye uğraması ve çin iç savaşı'nda komünistlerin kazandığı zaferde (1949) anlamını yitirerek son bulmuştur.
 • bence kamu kurumlarında mutlaka uygulanması gereken bir iletişim politikası.