şükela:  tümü | bugün soru sor
 • edit: geliştirme sürecine katılmak veya süreci takip etmek için https://github.com/aciksozluk/

  ----

  meçhul bir gelecek için hayalim.

  kafamda belli belirsiz birçok fikir var. daha önce hobi projesi olarak sözlük kodlayıp, uzunca bir süre yönetmişliğim * ve en sonunda da bir yere varmadığı için kapatmışlığım da var. halen kodunun önemli bir kısmını yazmış olduğum süslü sözlük gibi ticari bir sözlük projesi de mevcut, yani teknik olarak bu işlerden iyi kötü anlıyorum.

  fakat halihazırda bir beyaz yakalı olarak oldukça yoğun çalıştığım için şu sıralar, hatta yakın gelecekte böylesi bir ideal için zaman ayırmaya fırsatım yok ve bu proje ancak iyi bir ekibin tam zamanlı çalışması sayesinde ideal koşullarla hayata geçebilir.

  ya gerçekten iyi olmalı, ya da hiç olmamalı diye düşündüğüm için, bu hayalimi en azından kendi adıma bilinmeyen bir geleceğe erteliyorum.

  lakin bu proje sadece kalıcı bilginin paylaşımını amaçlayacağı ve kâr amacı gütmeyeceği için, illa içinde benim de bulunacağım bir ekip tarafından gerçekleştirilecek diye bir şey yok benim kafamda.

  teknik yeterliliği ve bu ideale inancı bulunan iyi bir ekip bu projeyi belki benim düşlediğimden çok daha güzel bir şekilde gerçekleştirebilir.

  peki ben yapsaydım, nasıl bir yapı oluşmasını arzu ederdim? giderayak bu projeyle ilgili kendi fikrime göre bulunması gereken temel koşulları sıralayayım.

  1- kâr amacı gütmeyen, yalnızca özgür bilginin kalıcı olarak paylaşılmasını hedefleyen bir vakıf tarafından kurulmalı ve sürdürülmeli.

  reklam almamalı. reklam demek, “ticari itibarı sarsabilir” gerekçesiyle silinen entry’ler, oradan buradan fırlayan hareketli görüntüler, eninde sonunda reklama göre tasarlanan kullanıcı arayüzü demek.

  metin tabanlı bir site söz konusu olacağı için, kurulum ve işgücü maliyetini hesaba katmazsak, güncel sunucu fiyatları göz önüne alındığında çok küçük bir sermaye yatırımının ardından mütevazı katkıcı bağışlarıyla sürdürülebilmeli.

  2- kullanıcılar tarafından gönderilen içerik kullanıcıyı koruyan lisanslarla (creative commons vb.) lisanslanmalı, kâr amacıyla kullanılamamalı. sözlüğün, kurucu vakfın ve kullanıcıların haklarını koruyan gönüllü bi avukat ekibi kurulmalı. bu ekip dinamik bir kadroya sahip olmalı ve tercihen belirli aralıklarla ekibe yeni hukukçular katılmalı/eskiler ayrılmalı. aynı dinamizm kurucu teknik kadro için de geçerli olsa şükela olur.

  3- aynı isme sahip farklı nesne/kişi/kavramlar için vikipedi benzeri bir konu ayrımı olmalı, fakat her konu için ekşi sözlük tarzı, birden fazla entry girilebilmeli.

  4- kodu açık kaynak olmalı, fakat gönderilen katkılar çekirdek bir kadronun denetiminden geçmeli. tüm kullanıcılar, sözlüğün kodunun hangi aşamada ne yaptığını inceleme şansına sahip olmalı.

  köklü değişikler öncelikle staging server’da gönüllü beta tester’larca test edilmeli, farklı platformlarda ortaya çıkabilecek istenmeyen sonuçlar mümkün olduğunca engellenmeli.

  siteyle ilgili köklü bir değişiklik gerçekleştirilmeden önce değişikliğin temel nedenleri açık bir şekilde belirtilmeli.

  5- mutlaka tüm temel fonksiyonlara erişim sunacak bir api ve dokümantasyonuyla birlikte gelmeli, içeriğine üçüncü parti yazılımlarla rahatça erişebilmeli - içeriği işlenebilmeli. hatta belki de api temel olmalı, sözlüğün standart arayüzü de bu api üzerinden çalışmalı (bkz: rest) (bkz: #58924308)

  6- standart arayüzü progressive enhancement prensibine göre hazırlanmalı, erişilebilir olmalı.

  yalnızca telefon - tablet değil, amazon kindle ve nook gibi elektronik mürekkep kullanan aygıtlardan da rahatça okunabilmeli. kısacası halen çalışmakta olan ve internete bağlanabilen bütün aygıtlar sitedeki bilgiye öyle veya böyle ulaşabilmeli.

  üçüncü parti tema tasarımcılarına ve tasarımlarına destek verilmeli, standart arayüz ne kadar değişirse değişsin, temel elemanların id ve class isimlerinin mümkün olduğunca aynı kalmasına gayret gösterilmeli ve ilk tasarım bu yaklaşımla yapılmalı.

  7- demokratik içerik yönetimi sağlanmalı, bunun için de reddit - vikipedi tarzı kullanıcı bazlı bir moderasyon sistemi bulunmalı. buna galiba distributed moderation ismi veriliyor ama çok hakim olduğum bir konu değil. eminim bu konuda benden daha iyi fikirleri olan birileri vardır.

  8- ifade özgürlüğünün kapsamı mümkün olduğunca net biçimde çizilmeli, her kesimden görüşün ifade edilmesi sağlanırken toplumsal kesimleri, diğer sözlük kullanıcılarını ve sözlük katkıcılarını aşağılayıcı, ırkçı, fanatik ve saldırgan içerik etiketlenmeli - isteğe bağlı olarak filtrelenmeli. içeriği bilgi paylaşımı yerine kişisel çatışma amacıyla kullanacak yazarların öne çıkmasını engelleyecek bir konsept oturtulmalı.

  9- +18 ve pornografik (cinsel olması şart değil, kafa kesmeli de olur) içerik sürekli olarak takip edilmeli ve etiketlenmeli, ancak ve ancak siteye giriş yapmış, 18 yaşını doldurduğunu ve bu içeriği filtresiz görmek istediğini belirtmiş kullanıcılar için sunulmalı. kamusal yayında bu içerik gösterilmemeli.

  10- kutsal değil, akılcı bilgi kaynağı olmalı. kutsal olduğu zaman, yöneticilerinin kutsalı değiştiğinde sözlüğün kutsalı da değişmiş oluyor çünkü. :)

  belki böylesi ideal bir tabloyu gerçekleştirmek hiçbir zaman mümkün olmaz, ama düşünmek var etmenin ön koşulu. ben de fiilen böyle bir projeyi gerçekleştirmek için çalışamayacak olsam dahi aklımdan geçenleri paylaşmış olmak istedim.

  edit: yazdığı entry'leri teker teker kendi blog'una aktarmaya çalışan birkaç yazar gördükten sonra şu başlıkta konuyla ilgili bilgi paylaşmak istedim: (bkz: ekşi sözlük entry'lerini wordpress'e aktarmak)

  edit 2: bu projenin çok acele yapılması gerekmiyor. örneğin şu an ekşi sözlük'te bir kriz var diye, "krizi fırsata çevirelim" mantığıyla derme çatma bir site kurup insanları oraya davet etmek bana anlamlı gelmiyor. esasen bu projenin - zamandan bağımsız bir şekilde - çok sağlam yapılması gerekiyor. ticari rakiplerine şans dahi tanımayacak kadar sağlam. ticari rakiplerinin maddi açıdan kendilerine dezavantaj getireceğini bildikleri için sunamadıkları ve sunamayacakları özelliklerle birlikte donatılmış olarak gelmesi gerekiyor. üzerine düşünecek çok şey var, ama yavaş, sakin ve olgunca.
 • ne yalan söyleyeyim okuduğum zaman aklıma akademik makaleler geldi.

  kâr amacı gütmüyor, özgür bilgileri kalıcı olarak paylaşıyor, hakemli dergilerde çekirdek kadro tarafından kontrol ediliyor, editörler tarafından dağıtık moderasyonları var, devletler tarafından sürdürülebilir olması sağlanıyor, ifade özgürlüğü büyük ölçüde yerleşmiş, kutsal değil, akılcı olarak yazılıyor, sağlam bir dökümantasyon var. üstelik maaş da alıyorsunuz. full-time job olarak işi yapıyorsunuz. dolayısıyla kişisel hayatımdan dolayı bu gönüllü işe artık katkı veremiyorum problemleri de olmuyor.

  bir tek arayüz yok. arayüz çok eski. hatta biraz da problemli. (bkz: http://custodians.online/)

  *doğru sorudan başlanması daha faydalı. neden sorusu (şurada belirtilen #58962965) güzel bir başlangıç olacaktır. pekâlâ bir sözlükte olması gereken özellikleri belirlemek kolaydır, bu özellikler gerek ekşi sözlük gerekse diğer başlıklarda yazılmış, çizilmiş şeyler. yeterli iş gücü ve zaman ile bu özellikler de yapılır. daha zoru nasıl sorusu iken, ben neden dendiğinde genellikle verebileceğim cevaplarımı tatmin edici bulmuyorum. bu da genellikle işleri bir dönem sonra şu noktaya çeviriyor. (bkz: https://xkcd.com/927/)

  bir süre önce anakaynak da burada yazılanlara benzer niyetlerle düşünülmüştü (api olsun, kâr amacı yok, erişilebilir olsun gibi) ama kısa sürede yok oldu. (ortaya tamamlanmış bir ürün konmadı ama tartışmada güzel noktalar vardı.) (branch uçtuğundan tartışma silinmiş. arşiv sitelerinde de göremedim)

  ayrıca bkz'daki semantik ekşi sözlük'ü yapmak niyetiyle yola çıkan meta sözlük vardı. az önce şöyle göz attım, hâlâ anlam ayrımlı ekşi sözlük'ün ötesine geçememiş*.
 • her proje gibi dinamikleri değiştikçe yaklaşık olarak buraya benzeyecektir, memnun olmayanların sayısı artacaktır.

  neden? çünkü bizim kültürümüzde liberal olmak yoktur, birşeyci olmak ve topluluğun büyük kısmının birşeyci olması istenir, beklenir. gerçek hayatta ülkenin büyük kısmına çomar diyen insanlar, o çomarların sözlüğe gelişiyle rahatsız olmaya başladılar. sorun şu aslında: bu proje kodlandığında, hatta abartıyorum, sedat sözlük kodunu verip beğenmiyorsanız kurun kendi sözlüğünüzü, az ileride oynayın dese, aynı sorunlar yeni sözlüğün başına geldiğinde nasıl bir yaklaşım gerçekleştirilecek? işe yarayacak bir tür herkesi mutlu eden anayasa yapabilirseniz buyurun burada da uygulanmasını isteyelim. göreceksiniz ki bu herkesi mutlu eden anayasa yapma işi de sonuca yaklaştıkça başta en hevesli insanlar dahi sonuçtan o kadar da mutlu olmayacak.

  bir birlikteliğin sayısı arttıkça ortak beğeni kalitesi düşecektir. ya çomarla benim oyum bir mi olacak noktasına geleceğiz ya da mutlu azınlık üst kurul, sözlük ruhban sınıfı oluşacak. şu anki sözlükte de dürüm sever ruhban sınıfını beğenmiyorsunuz. kanzuk: dürümü ben de seviyorum, yaptıklarını sevmiyorum. ama yerinde olsam çok farklı karar veremeyeceğimi biliyorum. tasarımı bu kadar rezil etmeyi ben bile başaramazdım o ayrı konu.

  bilemiyorum adnan. bu sorunu nasıl çözeceğinizi bulun, sözlüğünüz ayağa kalkana kadar tüm sunucu giderlerinizi ücretsiz karşılayacağım. az laf çok iş.

  istediğiniz işletim sistemini (isterseniz w2012 + mssql 2012 lisansı dahil) de ödeyerek sisteminizi hazır vereceğim. eğer bir dernek/yetkili grubu/ruhban sınıfı da oluşturabilirseniz oturup başabaş noktanıza kadar ücretsiz hizmet vereceğime dair servis seviye sözleşmesi de yaparız. başabaş noktanızda ister benimle çalışırsınız, ister başka yerden hizmet alırsınız. asli işlerimi aksatmadığı sürece kodlamanıza da destek vermeye çalışırım.

  hodri meydan!
 • kesinlikle zeronet üzerinde oluşturulması gereken platform, böylece devletlimiz de sansürünü alır götüne sokar.
 • gerekirse yardımcı olabileceğim oluşum.
 • yapımında kesinlikle katkıda bulunabileceğim uygulamadır..
 • yıllardır birilerinin yapmasını dört gözle beklediğim oluşum. en az bir 5-10 yıl daha başka işlerle çok meşgul olacağım. o zamana kadar yapan olmazsa sanırım 40larımda eeeh eytere bea deyip pet project olarak kendim girişeceğim sonunda bu işe

  sahtepetrucci benim aklımdaki hemen herşeyi
  (bkz: bütün entry'lerini silen yazarlar listesi/@coolblue)

  ve daha fazlasını yazmış.

  benim o entrym üzerine arquebusier iletişime geçip böyle "kâr amacı gütmeden, sadece insanların fikirlerini özgürce paylaşabildiği" bir platform hazırlıkları olduğundan bahsetti. umarım sahtepetrucci, arquebusier ve bu işe gönül vermiş herkes eforlarını birleştirerek bir ucundan tutar ve bu hayata geçer.

  zaten bu işe gönül vermiş birkaç düzgün programcı ve tasarımcı bir araya gelse kolayca ve çok makul bir sermaye ile yapılır, sonra da bir şekilde kendini idame ettirir. bu belki sahtepetrucci'nin bahsettiği gibi tamamen bağışlarla yürür veya bağışların az geldiği noktada abartmadan reklam alımına gidilebilir.

  önemli olan nokta: "yet another sözlük klonu" haline gelmemesi. yani, yeni oluşumun ekşi'yi ikame edecek potansiyel ile doğması ve o potansiyel sönümlenmeden devamının getirilebilmesi gerek.

  tabi ki bunu yapacak kar-amacı-gütmeyen oluşum birkaç kişiden ibaret olmamalı. onu işin temelinin aslında ne kadar kolay olduğunu belirtmek için söyledim. aksine, oluşum çok geniş katılımlı olmalı. sadece yazarlardan bahsetmiyorum. bizzat bu oluşumda görev alacak insanların sayısından bahsediyorum.

  bu yüzden:

  bunun için ilk başta kickstarter tarzı bir şeyin mutlaka gerektiğini düşünüyorum. o projeye insanlar 1 tl de olsa (yada kickstarter en az ne kadara izin veriyorsa, 5$?) katkı yapabilmeli. burada bunun mantığındaki psikoloji hakkında tez yazmaya gerek yok. yeni ürüne aidiyet yaratmak için en etkili metod bu.
 • ekşi'nin bunca popülaritesinin sebebi, ekşi'yi ekşi yapan şeyler olmasıydı. bitmesine de tam olarak, ekşi'yi ekşi yapan şeylerin yitip gitmesi yol açtı. bir forumdan farkı kalmadı diyorduk, kanzuk beyden öğrendiğimiz kadarıyla facebook'tan da, twitter'dan da farkı yok, bir de piyasada binlerce muadili yokmuş gibi onedio'dan, listelist'ten filan da farkı yok. kalmadı, bırakmadılar sağolsunlar.

  yeni bir sözlük, yukarıda da belirtilmiş ama, "o"nu "o" yapacak özelliklere sahip olmalı. ekşi'nin muadili değil, alternatifi olmalı. hatta bence adı illa sözlük olmasına gerek yok, bambaşka bir şey bile düşünülebilir...

  gerçi ne olursa olsun aynı tadı vermeyecek hissine de sahip değil değilim. ekşi çıktığında ergen olanlar bugün yetişkin ve hatta çoğu çoluk çocuk sahibi insanlar. kaldı ki o zaman internet de bu kadar yaygın değildi, farklı bir tadı vardı kısacası ekşi'nin. bu tat yakalanabilirse şahane olur.
 • herkesin destek vereceği normatif sözlük modeli. klon sözlüklerin genelde vizyon sorunu var ve gelecek vaad etmiyorlar bana göre. bunun için de temelinden manifestosunu oluşturmuş, yazarların emeklerinin heba olmayacağı garantisini taşıyan bir oluşum yerinde olacaktır.

  hayata geçirmek için çok beklememek lazım, temel gereksinmeleri karşıladıktan yazarların görüşleriyle birlikte kervan yolda düzülür mantığında gitmek daha mantıklı geliyor bana.

  en sevdiğim yanı ise reklam almayacak olması ve belli bir sahibinin olmaması. böyle kollektif bir aidiyet söz konusu olacaktır.

  belli bağışlar çerçevesinde vakıf kurulur, vakıflara zaten üyelik sistemi de getirildi, isteyen üye olur, yönetim kurulu oluşturulur ve belli sürelerde bu kurul üyeleri yenilenir.

  birilerinin bu işi meçhul bir gelecekte değil şimdiden ciddiye alması, örgütlenmeye başlanılması lazım. örgütlenmesi gereken yer de ekşisözlüğün ta kendisi. bunun için sahtepetrucci arkadaşın üyeliğini açıp burada teknik ekibi toparlamasını ve istişareye başlamasını bekliyorum.