şükela:  tümü | bugün
 • çocuğumu ciddi ciddi buna gönderme hayalim var. kendim de işi gücü bırakıp gündüz bol bol uygulamalı eğitim, şehirlerarası gezi, müze ziyareti, ilgili meslek erbabı ile görüşmeler, vs. vs. şeklinde kendini bulmasını sağlayacak aktivitelerle doldurmak istiyorum. kıçım başım öyle miydi, böyle miydi, saçımı yamuk bağladım diye bütün sınıf bana güldü, orçuncan bana bakmadı hedesu'ya baktı gibi gerzek ergen saçmalıkları yerine kendini tanımaya odaklansın. sosyalleşme filan demişler ama bırakın allasen. ben okula gittim sadece travma sahibi oldum, okul arkadaşlarımdan kimseyle de görüşmüyorum. eksikliğini de çok hissetmiyorum, çünkü hiç kimseyle ortak bir ilgi alanımız yok. ben kuş, börtü böcek derken millet fingirdeşme derdindeydi. o ortamlara uyacağım diye kendi ilgi alanlarımdan ödün verdim. açık liseye gidiyor diye eve kapanacak hali yok, spor hobi vs. aktiviteleriyle ortak paydasının olduğu sosyal ortamları olur mis gibi.

  edit: tabii ki kendisi de isterse. zorla okuldan alacak halim yok. o saçma ergen ortamlarına dahil olmak isterse yapacak bir şey yok. ama bana o yaşlarda böyle fırsat sunulsa çok mutlu olurdum herhalde.
 • kurumun öğretim sistemi hakkında bilgi vermek gerekirse:

  esasında aöl öğrenim yaşamınız boyunca "sınıf" diye bir oluşumun içinde olmazsınız,ki bu akrabalarınızın "kaçıncı sınıfa geçtin şimdi sen?" soruları karşısında apışıp kalmanıza sebep olur

  durumu izah etmek gerekirse açıköğretim lisesi öğrenim sistemi kredi bazlı yürür,her sene ders seçimi sonucu belirlediğiniz derslerden sınavlara girer,geçebildiğiniz derslerin size getirdiği kredi puanları sayesinde mezuniyet kredi rakamına ulaşıp (ki bu yanılmıyorsam an itibariyle 192'dir,ve bir sınavda maksimum 30 kredilik ders alabilirsiniz) diplomanızı almaya çalışırsınız.

  sınava girme kararı aldığınız her dönem belirli bir kayıt ücreti ödersiniz(ki bunun da şu an 45 ytl olması gerekiyor).bunun ardından öğrenim alanınıza göre ders seçimi gerçekleştirirsiniz(ki bu konuda deneyim sahibi olmayan biri için aşırı karmaşıktır aslında,özellikle ilk ders seçimi deneyimim baya kaotikti)

  daha önce de belirttiğim gibi bir sınavda toplam 30 kredilik ders seçimi yapabilirsiniz,ki seçtiğiniz derslerinde yanılmıyorsam 4 alan 4 ortak 4 seçmeli ders gibisinden bir kategorizasyon durumu vardır.bu bağlamda ders seçimi yaparken kafadan "din dersinin sekiz kitabını,sanat tarihinin iki kitabını,bide üstüne demokrasi ve insan hakları dersini seçtimiydi bu dönem kurtardık" türünden olaylara izin verilmez,bu yüzden benim tavsiyem kayıt yenileme sırasında ilk ders seçimini yaparken görevlilerden yardım istemenizdir

  söylediğim gibi teknik olarak "sınıf" kavramı yoktur açıköğretim lisesinde,bunun yerine derslerden sorumlusunuzdur,örnek vermek gerekirse:

  bir öğrencinin ilk dönem derslerini aöl sistem kendisi seçer,farz edelim ki bu öğrenci sosyal bilimler alanını seçmiş ve sistemin dersleri de:

  matematik 1 - 4 kredi
  kimya 1 - 3 kredi
  fizik 1 - 3 kredi
  coğrafya 1 - 4 kredi
  tarih 1 - 4 kredi
  türk edebiyatı 1 - 4 kredi
  biyoloji 1 - 3 kredi
  dil ve anlatım 1 -4 kredi

  olsun..bu öğrenci bu derslerin her birinden 25 soruluk sınavlara girecektir,25 sorudan 9'unu başarılı cevaplarsa öğrenci bu dersi vermiş sayılır ve o dersin kredi değerini mezuniyet kredisine yazdırır(192ye tamamlanacak olan hani)

  tabii bu kredi oranı dersten derse ve alandan alana değişmektedir,dil alanı seçen biri sayısal derslerden düşük,sayısal alanı seçen biri sosyal derslerden düşük kredi alabilir

  sınavlar yılda iki kere yapılır,bu mantıkla kayıt yenileme tarihlerini gözlemek çok önemlidir,eğer ki sınava girmek ve öğreniminize devam etmek istiyorsanız bu tarihleri milli eğitim bakanlığının sitesinden takip etmeniz gereklidir.eğer ki bu dönemi kaçırırsanız öğrenim hayatınızdan aşağı yukarı 3 ay ila 1 yıl arasında boşluk yaşayabilirsiniz

  bununla beraber,bir yıl öncesine kadar öğrenciler için ders çalışma sorunu çok büyüktü,farz edelim ki eylül ayında kayıt yaptırdınız,sınavlar ocak sonunda,11 dersten sınava gireceksiniz,bakanlığın size kitaplarınızı ulaştırması kasım ayının sonunu bile bulabiliyordu,sanıyorum ki hala da bu sorun devam ediyor,ama en azından artık tüm kitaplar pdf olarak milli eğitim bakanlığının sitesinde bulunduğundan,bir nebze çözüm bulunmuş gibi

  entryimizi bitirmeden önce en başta yayında ve yapımda emeği geçen roger watersa teşekkür eder,ve kurumla alakalı mühim bazı linkleri de iletmeyi borç bilirim

  milli eğitim bakanlığı: http://www.meb.gov.tr/
  açıköğretim kurumları ana sayfa: http://egitek.meb.gov.tr/aok/aok.html
  açıköğretim kurumları ders kitapları: http://egitek.meb.gov.tr/…aok_kitaplar/kitaplar.htm

  çok önemli düzeltme:

  açıköğretim lisesi öğrenim hayatınız boyunca, mezun olmak için vermeniz gereken bazı zorunlu dersler vardır(ki bunlar her öğrenim bölümüne göre değişkenlik gösterir). bu zorunlu derslerin tamamını vermeden, krediniz ne olursa olsun mezuniyet belgesi almak mümkün değildir. bu sebeple ders seçimi esnasında daha çabuk mezun olabilmek için zorunlu derslerden sınava girmek öğrenciler için daha yararlı olacakdır.

  burada ise şöyle ilginç bir durum var, bir sosyal bilimler öğrencisi için hukuk ve sanat tarihi* seçmeli dersken, din kültürü ve ahlak bilgisi zorunlu derstir. bununla beraber saydığım ilk iki dersin kredileri 3tür, din kültürü ise 8 kitaba sahip ve hepsi 1 krediliktir.
 • 2 yıl üst üste kalıp atıldığım liseyi 2.5 sende bitirmemi sağlayan lise. allah razı olsun diyorum
 • en kolay lise. bu kurumdan mezun olan biri olarak size hayatın sırrını vereyim: bir dersten 3 sınavda peş peşe kalınca otomatikman geçiyorsunuz. böyle böyle geometri ustası olmuştum.

  (bkz: beşgen ne lan)
 • sadece sınavlara girerek diploma alınan, devam gibi bir konunun söz konusu olmadığı lisedir. açık öğretimi andırır. yaşınız kaç olursa olsun, dışardan bitirme sınavlarına girerek mezun olabileceğiniz lisedir.

  şimdilerde meslek lisesi mezunlarına son sınıfta geçme hakkı tanınmış olan lisedir. böylece başta imam hatipler olmak üzere son sınıfta açık liseye girip istedikleri bölüme puan dezavantajı olmadan üniversiteye girebileceklerdir. *
 • bunun mesleki kısmı da mevcuttur. (bkz: mesleki açık öğretim lisesi)
 • annemin ortaokulu açık okuyarak bitirmesinden sonra liseyide bitirmesine 10 kredi kaldı. bir sonraki hedefi üniversite kadının içinde ukte okumak. açık liseler ve üniversitler size dandik gelebilir ama bazı insanların hayallerini gerçek yapar.
 • bu şekilde eğitim almak durumunda kaldım ve benim zamanımda dershane vardı, bir yıl dershaneye giderek istanbul'da özel bir üniversite %100 burslu olarak okudum ve bölüm birincisi olarak mezun oldum.

  dershaneye 1 yıl daha gidebilmiş olsaydım istediğim bir bölümde de okurdum. .

  girilemeyen sosyal ortamlar ve ergen psikolojisi ayrı bir konu. eksiklik mutlaka hissediliyor.
 • örgün eğitimdeki saçmalıklardan sıkılıp liseyi bıraktıktan sonra 2 yıl takıldığım eğitim kurumu. boş zamanlarımda lise bilgilerini taze tutmak için hala zaman zaman sitesine girip deneme sınavlarını çözdüğüm oluyor. okuması gayet keyiflidir ve utanılacak bir yanı da yoktur. sakin kafayla sınavlara hazırlanıp, kurallar dahilinde not alıp, kurallar dahilinde mezun olursunuz. sınıfı geçtim, geçmedim derdi yoktur. bu nedenle 10 puan için yavşak matematikçinin götünü yalama durumlarına da düşmezsiniz. ergen muhabbetlerine girmeden, eğitim hayatı boyunca en az 3 kere topluca yapılan kavgalara katılmadan, onurunuzu zedeletmeden mis gibi mezun olur ileriye bakarsınız. çoğu normal lise, zeka düzeyi yüksek insanı geri zekalı yapma potansiyeline sahiptir. açık lise eşitliktir. açık lise demokratiktir.
 • açık öğretim lisesi, şuan genel olarak anadolu liselerin veya meslek liselerin üniversiteye daha rahat hazırlanmak için girdikleri lisedir.

  ortak dersleri tamamladığınız,toplam döneminiz 8 ve toplam krediniz 192 ise mezun olabilirsiniz.

  kitapları basittir.çoğu dersi zor değildir.
  17 yaş altı kişiler yılda 2 sınav, 17 yaş üstü kişiler yılda 3 sınav olabilirler.

  yks için diploma puanını yükseltmek için kayıt olan kişilerde vardır.

  edit:imla.