şükela:  tümü | bugün
  • ileride bu siyasi koşullar devam ederse, ilköğretimden sonra çocuğumu göndereceğim okul. evde ingilizce ve matematik özel dersi aldırırım, gerekirse ben veririm. hurafe öğrenmeye çocuğumu okula gönderemem.
  • örgün eğitimdeki saçmalıklardan sıkılıp liseyi bıraktıktan sonra 2 yıl takıldığım eğitim kurumu. boş zamanlarımda lise bilgilerini taze tutmak için hala zaman zaman sitesine girip deneme sınavlarını çözdüğüm oluyor. okuması gayet keyiflidir ve utanılacak bir yanı da yoktur. sakin kafayla sınavlara hazırlanıp, kurallar dahilinde not alıp, kurallar dahilinde mezun olursunuz. sınıfı geçtim, geçmedim derdi yoktur. bu nedenle 10 puan için yavşak matematikçinin götünü yalama durumlarına da düşmezsiniz. ergen muhabbetlerine girmeden, eğitim hayatı boyunca en az 3 kere topluca yapılan kavgalara katılmadan, onurunuzu zedeletmeden mis gibi mezun olur ileriye bakarsınız. çoğu normal lise, zeka düzeyi yüksek insanı geri zekalı yapma potansiyeline sahiptir. açık lise eşitliktir. açık lise demokratiktir.
  • açık öğretim lisesi, şuan genel olarak anadolu liselerin veya meslek liselerin üniversiteye daha rahat hazırlanmak için girdikleri lisedir.

ortak dersleri tamamladığınız,toplam döneminiz 8 ve toplam krediniz 192 ise mezun olabilirsiniz.

kitapları basittir.çoğu dersi zor değildir.
    17 yaş altı kişiler yılda 2 sınav, 17 yaş üstü kişiler yılda 3 sınav olabilirler.

yks için diploma puanını yükseltmek için kayıt olan kişilerde vardır.

edit:imla.
  • 3,5 senede bitirdiğim lise. ne yapmak istediğiniz, planlarınız kısmen de olsa netleşmişse açık öğretim lisesi avantajlı. özellikle son sene kafan rahat sınava hazırlanıyorsun, muazzam olay.
  • ruhsal ve fiziksel olarak çok ağır zorbalığa uğradığım için geçmek istediğim ama ailem istemediği için geçemediğim lisedir. okulumun verdiği eğitimle iyi bir üniversite ve istediğim bölümü kazandım fakat bunun sonucu çok ağır oldu. (çok yoğun bir sosyal fobi, majör depresyon, antidepresan bağımlılığı, işitsel halisünasyon sorunu, anksiyete.) hep düşünürüm acaba ailem izin verseydi açık liseye daha iyi mi puan alırdım? psikolojik sorunlarım düzelir miydi? bullyinge maruz kalmadan geçen günlerin keyfi nasıl olurdu?
  • dün akşam diplomamı aldım. 2.5 senede bitirdim, hiç de zor değil.
  • şimdiki aklım olsa, lise 1 den itibaren açıktan okur, sevdiğim iş alanında full kendimi geliştirirdim. (tabi sevilen işin bulunması için, hangi iş nasıl yapılıyor, deneyimlemek gerekiyor) . 4 yıl sonunda ise üniversiteye başlamadan işim elimin altında olurdu. ille de ünviersiteye gidicem derseniz de, hem sevdiğiniz işi yaparak ek olarak para kazanırdınız, hem zaten işinize aşina olduğunuz için aldığınız dersleri daha bir işlevsel dinlerdiniz. ( tabi okulda öğrendiğiniz çoğu bilginin, gerçek hayatta işe yaramadığını görmek sizi ortamdan soyutlatabilirdi )

zaten kendi kendine geliştirmenin keyfini ve yüksek verimliliğini alınca,liseyi geçtim, üniversiteye gitmek gibi bir saçmalığa da girmez kişi. ama yine de orayı da açıktan okumakta fayda var tabi. sonuçta kocaman bir algı var, üniversite mezunluğuyla ilgili.

4 yıl boyunca zaten her ne alanda uğraşıyorsanız profesyonel olursunuz, 8 yılda ise master of master olursunuz. okula gitmek zaman kaybından ve akıl tutulmasından başka bir şey değil zaten.

sınavları da kolay. üniversite sınavları da kolay. tüm yıl ders stresiyle uğraşacağınıza 1 hafta önceden çalışsanız yeterli. yani ben 2 gün öncesinden çalışıyordum ama 1 hafta maksimum 1 ay yeterli olur fazlasıyla.
    ehliyet sınavına da 1 gün önceden çalışarak almıştım. işte orası size kalmış.
    zaten kafanız fazla çalışıyorsa, mantıksızlığa gelemiyorsanız, anarşist ruha sahipseniz, okul denilen yapılar size kafayı yedirtir. ruhunuz emilir, beyninizin sesi olsa tüm dünyayı çığlık kaplar, saçmalıklardan dolayı.

odtü gibi okullarda okumayacaksanız zaten, üniversite size hiçbir şey katmaz. ki odtü gibi yerlerde bile okusanız, kendinizi evde geliştirmeniz, onlardan daha ön sıralara atar sizi. artık youtube ve sanal öğretim setlerinden oluşan bir dünya var. yabancı dili bile, özel öğretim teknikleriyle anlatan yerlerden, set alarak tamamlayabilirsiniz. okullarda ve en iyi kurslarda bile size öğretemedikleri şeyi bir setle rahatlıkla öğretiyorlar. bu bahsettiğim sınavlara hazırlık için olan setler için de geçerli. devir evden çalışma devri arkadaşlar. başarı anca böyle gelir yeni dünyada.

çünkü en iyi ünivesitelerde de okusanız, elinde sonunda kpss diye bir çukura düşeceksiniz. bu zamana kadar öğrendiğiniz her şey bir hiçmiş gibi, bambaşka bir alana çalışmanız gerektiğiyle yüzleşceksiniz. o yüzden her ne bölüm okuyorsanız, o bölüme odaklanmayın, o bölümü okuduktan sonraki iş hayatınızda işinize yarayacaklara odaklanın. misal reklamcılık okursun ama iyi bir reklamcı olman için grafik programları da bilmen lazım. aynı şekilde grafik işiyle uğraşıyorsan, reklamcılığı bilmen lazım. o yüzden iki bölümü de okuman lazım. ama iki bölümü de okusan, reklamcılığı anlatan okulla, gerçek dünyadaki reklamcılık arasında dağlar kadar fark var. çoğu bilgi gerçek hayatınızda işe yaramayacak. çünkü eğitim sistemi kendisini güncellemiyor. bu bahsettiğim şey tüm bölümler için geçerli neredeyse. o yüzden yapacağınız işe odaklanmaya bakın, bunun için de açıktan okumak şart, kendinizi geliştirmeye vakit ayırabilmek için. yoksa başınızı kaldıramadan, bir süreç yaşarsınız. süreç bittiğinde ise hiçlikte bulursunuz kendinizi.

bu bilgileri açık lise de okuma kararı aldığınızda, buraya gireceğiniz için yazdım. çünkü ben de yıllar önce buraya girmiştim de, lise sonda okulu bırakma kararı aldım. bilinçsizce aldığım en mantıklı karardı. çünkü okul bilincinizi köreltmek için, özel olarak tasarlanmış bir yapı. sıyrılmak gerçekten zor. ve ilk adım açık liseye başlayarak atılıyor.
  • müjde...

koronavirüs (covid-19) salgını sebebiyle açık öğretim lisesinin merkezi sistemle yapılan 2019-2020 eğitim öğretim yılı dönem sınavları ertelenmişti.

öğrencilerimizin mağdur olmaması için bakanlık makamının, 7327427 sayı ve 02.06.2020 tarihli onayı doğrultusunda, açık öğretim lisesinde kayıtlı olan öğrencilerimizden;

açık öğretim lisesi sisteminde öğrencilik durumu aktif, donuk ve silik olup 7 eylül 2020 tarihi itibarıyla 18 yaşından gün almış olanlara, daha önceki sınavlara girip girmediğine bakılmaksızın, 2019-2020 eğitim- öğretim yılı 3. dönem (2019-3) sınavı için bir dönemde alabileceği ders kadar ders ataması yapılarak atanan bu derslerin kredileri verilecektir.

kredi verilecek öğrencilerimizin herhangi bir iş ve işlem yapmasına gerek yoktur.

öğrencilerimizin kayıtları otomatik olarak bakanlığımız tarafından yenilenip, sistem tarafından ders atamaları yapılacaktır.

öğrencilerimizin ders atamaları, sistem tarafından, dönemlere göre sıralı olarak, zorunlu derslerinden başlayarak yapılacaktır. öğrencilerimiz seçilen bu derslerden başarılı sayılacaktır.

yukarıda belirtilen iş ve işlemler 2019-2020 eğitim-öğretim yılı 2. dönem (2019-2) sınav sonuçlarının henüz açıklanmaması nedeniyle eylül ayı içerisinde tamamlanacaktır.
  • koleje giden kız kardeşimin kaydini 2020-2021 senesinde üniversite sınavına hazırlanması ve okulların açılmayacak olmasını düşünmemiz üzerine ya devlet okuluna ya da açık liseye aldirmak istiyoruz. üniversite sınavına eklenen okul puanında herhangi bir farklılığa sebep olur mu, daha iyi midir kötü müdür emin olamadık. bilgisi olan yazarların yeşillendirmesini rica ederim.
  • dokuz dönem sınava girmiş ve 190 kredisi olan adam mezun olabilir mi diyerek sistemini anlamaya çalıştığım şeydir.

bilgisi olan yeşillendirsin.