şükela:  tümü | bugün
 • tek parti* döneminin seçim sistemi...12 eylül sonrasında yapılan anayasa referandumunda neredeyse şeffaf* zarflar kullanılmış, anılar tazelenmişti...
 • istikrarlı bir şekilde yönetilen ve halkın hayatından son derece memnun ve mevcut iktidara desteğinin çok yüksek olduğu ülkelerde uygulanan seçim sistemidir. seçimlerden sonra devlet ve hükümet görevlileri tarafından yapılan bu sayımın sonucunda iktidara desteğin % 90 ve üzeri olduğu bir kez daha açıkça görülür. hatta tarihte, bazı ülkelerde % 100 gibi hep destek tam destek sonuçlara bile rastlandığı kaydedilmiştir.

  sonuçlarının böyle olacağı zaten bilindiği için oy sayımı bu şekilde yapılan seçimlerde canlı kampanyalar düzenlenmez, elektrik ve telefon direkleri afiş ve bayraklarla donatılmaz, minibus ve midibüsler hoparlörlerle donatılıp vatandaşın kafası şişirilmez, televizyonlarda geyik ötesi açık oturumlar düzenlenmez ve de seçim günü akşamı atan sandık sayısı, karşılayan sandık sayısı istatistikleri, renkli grafikler eşliğinde verilmez.

  günümüzde bazı istisnalar dışında, birçok ülke yönetimde istikrarı sağlayamadığı ve yurttaşlarını mutlu ve mesut kılamadığı için gizli oy açık sayım sistemi ile seçim yapmakta, başbakanlar bakanlar zırt pırt değişmekte ve tabiidir ki, özlenen istikrara bir türlü kavuşulamamaktadır. netekim.
 • ne olur ne olmaz denilerek sandık başında bir de cenderme bulundurulmasını öngören seçim yöntemi.
 • vur deyince oldurmus. kardesim gizli sayim de bitsin iste, bir de ustune acik oy kismini dalga gecer gibi koymaya ne gerek var. adam oyunu kapali verince sayarken hile yapamiyor musun, illa oy verme aninda psikolojik baski uygulamak hosuna mi gidiyor?

  acik oy, gizli sayim, kazanan simdiden chp'nin bir onceki modeli.

  (bkz: department of redundancy department)
 • kemalistler şimdilerde 12 eylül 2010'da sandıklara sahip çıkın, oyları çaldırmayın diye bağırıyor. ne de güzel seçimler olurdu chp iktidardayken. şimdi gizli oylamada kimse chp'ye oy vermeyen vatan hainlerinin kimler olduğunu anlamıyor. ne hallere geldi türkiyem oysa 50lere kadar herşey ne güzeldi.
 • bir zamanlar böyle bir şey varmış ya akıl sır erdiremiyorum. nasıl bir mantık nasıl bir zeka ürünü? söylenecek kelime yok...
 • demokrasi ile uzaktan yakından bir türlü bağdaştıramadığım oylama türü. zira, oy kullanan kişinin oyunu görerek, kişi üzerinde örtük ve aleni baskı oluşturmak kullanılan oyun rengini değiştirir. böyle bir durumda seçime ne gerek vardır, bu uygulama diktatörlüğün sandık başındaki hali değil midir?

  açık oy kısmı bir yana; bir de oyların gizli bir şekilde sayılmasına ne demeli? neden? yani geçekten akıl aldıramadığım bir şey, bir de bu zihniyeti savunan insanların yok demokratik, yok kişinin düşünce ve vicdan özgürlüğü, yok bilmem ne diye bıdı bıdı konuşmalarına pes diyorum...

  sözün bittiği yerlerden birine daha gelmiş bulunuyoruz kanımca...
 • bu konuda daha fizla bilgi arıyorum. ama şöyle somut ve mantıklı olmalı. içinde kanıt barındırmalı.

  1982 anayasa referandumunda kullanıldı deniyor. az biraz kanıt olsa da inansak.

  hayır, babam yok öyle bir şey diyor. şimdi babama mı inanayım, burada alevi düşmanlarına mı inanayım bilemedim.

  eğer babama değil de, size inanmamı istiyorsanız, kanıt koyacaksınız.

  ha diktatörlüktü, kanıtları yok ettiler diyorsanız, o zaman otomatik olarak babama inanırım olm, size niye inanayım?
 • 1982 anayasası için yapılan referandumun örnek teşkil ettiğini düşünmediğim uygulama zira orada oylama esasen gizli idi. referandumunda zarfların içini gösterecek şeffaflıkta olduğu söyleniyor. evet ve hayır'ın renkleri de birbirinden oldukça farklı olduğu için zarf da olsa kapalı da olsa oylamanın esasen açık yapıldığı söylenebilir. sayıma gelince bu ülkede özellikle son yıllarda sayım hep gizli. yoksa kimsenin akp'ye oy vermediğini söylediği bir ülkede akp nasıl iktidar olurdu değil mi?

  ayrıca aşağıda da bir örneği olduğu üzere oylamanın hangi elden yapıldığı çok önemli bir ayrıntı;

  (bkz: https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/…6017289_n.jpg)
 • tee 60 yıllık mevzu.