• her şeyde olduğu gibi dengesi önemlidir. mesela saygı sınırları içerisinde gerçek fikrini söylemek açık sözlülüktür. ama kalkıp da "ben açık sözlüyüm." deyip mahremini anlatmak veya özel sorular sormak açık sözlülük değildir mesela.

mesafeyi korumak gerekir. genelde patavatsızlık ile açık sözlülük karıştırılır. hele ki bizim ülkede.

ayrıca her şeyin yeri ve zamanı vardır. iş yerinizdeki patronunuzdan nefret ediyor olabilirsiniz ama o kişiye "ne kadar korkunç bir insansın." denmez. açık sözlü olmanın da sınırları vardır.

ama yine de güzel bir söz ile bitireyim; 'gerçekler sizi özgür kılar.'
  • bazı insanlar tarafından sevilmemek bazı insanlar tarafından çok sevilmektir.

yakın bir arkadaşa "e senin yaptığına orospuluk" diyoruz diyebilmektir.
  • dürüst olmakla karıştırılan bir mazerettir.

bir şey hoşunuza gitmediğinde bunu usulünce ifade edebilirsiniz ama birisi hoşunuza gitmediğinde o bunu sormadıkça ifade edemezsiniz, yapmanız gereken ilişkinizi kesmektir. sizin nasıl herkesi sevmeme özgürlüğünüz varsa herkesin de her şeyi bilmeme özgürlüğü var. ben de bir sürü insandan hoşlanmıyorum ama ilişkimi ona göre ayarlıyorum.

hele ki ölen birinin ardından rahmetli diye başlayıp pek de bilmem neydi diyemezsiniz. sevmiyorsan cenazesine gelmezsin olur biter. buna biz açık sözlülük değil öküzlük diyoruz.

sonra o rahmetlinin torunu beni neden rencide etti? rendelemediğine şükret.
  • -memelerim bu kadar güzel olmasaydı beni yine sever miydin aşkım?
    -hayır.
  • yanında empati, ustrupluluk, izan ve ince düşüncelilik olmadıkça tek başına marifet değildir. kabalığı açık sözlülük sanmaktan bahsetmiyorum bile.
  • fazlası iş hayatında zarar verir.
  • - benimle çalışmaktan memnun musun ?
    - bilmem.. fark etmez yani..
    - ben çok memnundum halbuki..
    - şu ana kadar mı ? yani ben sana fark etmez dediğim için bir anda memnuniyetin sıfırlandı, öyle mi?
    - çok açık sözlüsün.
    - hayır açık uçlu soruyum ben.
    - soru mu?
    - hayır boru .. açık uçlu..
    - evet boru gibisin..
    - bak burada deliğim var, havalandırmam o benim.
  • bazen had bilmemekle karıştırılır.
  • insanı yalnızlaştırır. çünkü sizi dinleyen taraf, karşı taraf sizden yalanlar duymayı ve pohpohlanmayı ister. böyle kişiler çok sevilmez genelde.
  • patavatsızlıkla arasında çok ince bir çizgi olandır. iyi ayarlanmalı.
hesabın var mı? giriş yap