şükela:  tümü | bugün
  • ösym'nin yeni bokudur. zaten saçma sapan olan sınav sistemini daha da karmakarışık hale getirecektir. üstelik makine tarafından değil, yandaş yani pardon insan tarafından okunacaktır.

http://www.osym.gov.tr/…sorucevap-kitapcigini-.html

not: tabii henüz kesin değil ancak konuşulan bu sene uygulanacağı.
  • (bkz: iki ucu boklu değneği ortasından tutmak)
    önceki sınav sistemleri şaptı bu da şeker olur.
  • 28 mart 2015' te yapılacak kaymakam adaylığı sınavında ilk defa denenecektir. oncesinde kamu denetciligi ve insan haklari uzman yardimciligi sınavlarında kullanılmış izlenimlerime göre ezberci sisteme daha çok hizmet eden bir sistemdir.dogrudan bilgiyi olctugunden de sallama ya da şans eseri doğru yapma olayı sifirdir. egitim ve sinav sistemindeki deneme yanılma yoluyla bişeyler yapılmaya çalışılan su dönemlerde heba olan genclerimize selam olsun.
  • açık uçlu soru meselesi...
    eğitim bir sistemdir. toplumsal olayları açıklarken kullanılan "sistem mantığı"na göre düşünebiliriz eğitim sistemini. çoğu zaman sistemin içeriğine dâhil olmayan bazı sorunlar tastamam dışsal soruna bağlı olur. eğitim sistemimizde temel dışsal sorunlardan biride merkezi sınavın kendisidir. eğitim sisteminin içindeki bir unsur olarak görülmeyen merkezi sınav (ösym) eğitimin tüm rengini belirlemektedir. örneğin öğretmenlik alımında kullanılmaya başlanan kpss sınavındaki eğitim bilimleri sınavı üniversitelerdeki eğitimi zorunlu olarak şekillendirmiştir.

sonuçta ister açık uçlu ister çoktan seçmeli tüm merkezi sınavlar eğitimi kendine göre fiili ama gizli bir şekilde belirler. merkezi sınav başlı balına eğitim sistemimizin dışında gibi gözüksede içerikte ahkam kesen gizli bir patrondur.

işe buradan başlamalı ve üniversite yerleştirmesinde merkezi sınav sisteminin belirleyiciliği yumuşatılmalı. mesela üniversitelerin kendi aralarında birlik kurarak kendi sınavlarını yapabilmeli. üniversite yerleştirmesinde öğretmen ve okul referanslarının önü açılmalı.