şükela:  tümü | bugün
 • sorunun mutlak doğrusunun olmadığını ifade eder. acık uclu olarak cevaplar, kişiden kişiye değişir.

  açık sorular kategorisinde: gelecek misin, ödevini yaptın mı gibi, cevabı evet/hayır olan sorular sorulurken;

  "acık uclu sorular" kategorisinde: filmi nasıl buldun, bir adaya düşsen hangi adayı tercih ederdin gibi cevaplayanı konuşturacak ya da yorum yaptıracak sorular sorulur.
 • kapali uclu sorunun tersi. yanıtı evet veya hayır olmayan, ya da birtakım şıklar seçerek cevap verilemeyen sorular. böyle bir soru yöneltildi ise, gerçekten fikrinizi almaya sorulmuştur ve hiçbir yönlendirilmeye* maruz kalmadan açık yüreklilikle yanıtlamanız beklenmektedir. anket yapma teknikleri giriş dersi de denilebilir.
 • lakin acik uclu soruyla da cok guzel yonlendirmeler yapilabilir..

  -abd baskaninin saf 1 okuz olmasi hayata neler katiyor?
  -ha.. ne?
 • cevabı kişiden kişiye göre değişen açıklık. bu açıklığı bir cümleyle geçiştirebilirken, 1-2 saate kadar da genişletebilirsin.

  - ne hissediyorsun?
  - tam olarak kestiremiyorum ne hissettiğimi, cumanın mutluluğu, geçen zamanın hüznü, belirsizlik, beklenti, hafif kırgınlıklar, içimin içime sığmaması, açan çiçekler, deniz mevsimi derken kimileri var, kimileri yok, görüp görmezden gelmeler, unutmalar, aldırmamalar, sonra basan afakanlar, gidenler, gelenler. hislerim karışık anlayacağın ama yin......
  - sorumu değiştiriyorum. iyi misin?*
  - evet.
 • birden fazla cevabının bulunduğu, bilginin yapılandırmasını temel alan; verilen bilgiler doğrultusunda soru oluşturma, verilen soruda eksik bilginin olasıyla soru çözenin kişisel yorumunu katması gibi özellikleri barındırır.

  örneği 6,7,8. sınıf seviyesindeki biri için;

  --farklı ödeme şekillerini karşılaştır. haftalık 300 ytl mi yoksa saat başına 7,50 ytl mi almak daha mantıklıdır?

  (buradaki eksik bilgi "günde kaç saat çalışacak" bilgisidir)
 • "herşeyi tek tek anlat istiyorum" demenin bir başka yoludur.
 • sorunun yanitlanmasina iliskin bireye herhangi bir secenek sunulmaksizin, dogrudan bireyin soruya iliskin aciklamalari hemen sorunun altindaki bosluga serbestce yazdigi soru tipidir.

  ingilizcesi open ended question'dir.
 • elestirel dusunme*, cikarim yapma, ilişkileri görme, iliskiler arasindaki benzerlikleri* ve iliskiler arasindaki farkliliklari* gorme ve bulme, analiz etme, tutarsızlıkları saptama, probleme farklı çözümler önerme, problemlere farkli bakis acilari ile bakma, empati kurma, butunden parcaya* varma, parcadan butune ulasma *gibi karmasik ve ust duzey davranislari olcen soru tipi.

  ozellikle elestirel dusunce becerilerinin olculmesi ve gelistirilmesi icin kullanilmasi gereken soru tipi.

  (bkz: eleştirel düşünme)
 • ne? nasil? hangi? gibi sorularin kullanilarak konusmanin surduruldugu iletisim yontemi.